W sobotę 28 czerwca w Parku Radziwiłłowskim odbyło się zachwycające widowisko „Noc Świętojańska” Teatru Słowa. Spektakl cudownie oddał czar tego czasu, gdy kwiat paproci...
Po raz kolejny odbyły się Podlaskie Spotkania Literackie. Wydarzenia zorganizowali: Bialskie Centrum Kultury, Bialski Klub Literacki „Maksyma”, Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie, a wszystko pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka.
Czas pandemii przyzwyczaił nas do bycia przygotowanym do zmiany planów, odwołania lub przesunięcia wydarzeń kulturalnych czy też braku dostępu do rzeczy i usług. Trudne czasy wbrew pozorom dają spore możliwości i kwestią jest to, jak podejdziemy do tego zadania. W książce Mariusza Szczygła pt. „Gottland” z 2006 roku autor opisuje nam podobną sytuację, gdzie dwaj wysłannicy fabryki butów, lecą w latach ’30. do północnej Afryki, żeby sprawdzić możliwości sprzedaży i jeden z nich pisze telegram: „Tutaj nikt nie nosi butów, żadnej możliwości zbytu”, a drugi : „ Wszyscy bosi. Ogromne możliwości zbytu, przyślijcie buty jak najprędzej”. Tak też można podejść do organizacji każdej imprezy, tworzenia biznesu, polityki miejskiej, krajowej czy też planów rodzinnych.
W tym roku spotkania były jak zwykle różnorodne. Rozpoczęliśmy od wernisażu malarstwa Danuty Koszołko, która też pisze wiersze. Ciepłe i przyjazne obrazy przykuły uwagę uczestników. W czwartek 21 października mieliśmy kulturalno-tematyczny miszmasz. Zaczęliśmy od autora książek dziecięcych i dla dorosłych, twórcy scenariuszy teatralnych, podróżnika, biznesmena Jacka Daniluka. Po dokładnie godzinie mieliśmy przyjemność usłyszeć wiersze i przemyślenia dr. prawa Andrzeja Halickiego, naukowca, poety, działacza społecznego, bialczanina, któremu leżą na sercu też sprawy miejskie - dlatego też zgłasza projekty w kolejnych edycjach do budżetu obywatelskiego. Wisienką na torcie było spotkanie członków i członkiń Bialskiego Klubu Literackiego „Maksyma”, wieńczące ten bogaty dzień.
Klubowicze i publiczność rozmawiali o literaturze jako produkcie regionalnym, w znaczeniu czegoś wyjątkowego, nie do podrobienia, naszego i zarazem swojskiego. Następnego dnia spotkaliśmy się, by posłuchać dr. Pawła Borka, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, który wydał w tym roku książkę pt. „9 Dywizja Piechoty i Południowe Podlasie w wojnie polsko-sowieckiej( 1919-1920)”. Książka naukowa, regionalisty, naukowca zainteresowała nawet tych nieinteresujących się historią. Po tym spotkaniu przeszliśmy – lub wróciliśmy – na pole poezji, filozofii, religii, duchowości, zapisu chwili prezentowanej przez Grzegorza Szupiluka. Autor to bialczanin, poliglota, od ponad 20 lat zajmujący się pisaniem. Zaprezentował nam próbkę swoich nowych wierszy i przemyśleń. Kolejnym twórcą był Piotr Kowieski, malarz, poeta, muzyk promujący swój drugi tomik poezji pt. „ Moje Nieba”. Tajemniczy i zamyślony, piszący poezję bardzo metaforyczną. Nie obyło się też bez wspomnień dokonań zespołu Tabes, w którym autor grał na gitarze. Gdy wybiła godzina 20:15 na kanapie pojawiła się Agnieszka Panasiuk. Jest najbardziej rozpoznawalną w kraju autorką z Białej Podlaskiej dzięki związaniu się z wydawnictwem ogólnopolskim Szara Godzina z Katowic, w której wydała cztery książki i szykuje się do wydania kolejnej. Pisze powieści, romanse historyczne o naszym regionie, publikowane już nawet wersji elektronicznej i audio, co też jest znakiem czasów i miarą sukcesu pisarki. Po bardzo ciekawej rozmowie zakończył się ten „wielki piątek”. W sobotę 23 października, tradycyjnie w Romanowe (Muzeum J.I. Kraszewskiego) odbyło podsumowanie XXXVII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Laureaci i przybyli goście, wysłuchali werdyktu jury i występu zespołu „Chwilka”. Do zobaczenia za rok. Niech żyje kultura i dopisuje nam zdrowie.
Maciej Szupiluk
Bibliotekarz, Miejskiej Biblioteki Publicznej,
Prezes Bialskiego Klubu Literackiego „Maksyma”
Prawie pół tysiąca uczniów naszych szkół zdało przed wakacjami egzamin na karty rowerowe. Młodzież z SP 2, SP 3, SP 4 i SP 9 zna zasady bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem i daje fantastyczny przykład innym.
Przyszedł upragniony czas wakacje, uczniowie zakończyli naukę i pożagnali się na czas lipca i sierpnia ze szkolnymi murami. Życzenia udanych wakacji złożył w SP nr 2, SP nr 9 oraz ZSZ nr 1 prezydent...
W sobotni poranek 28 czerwca z niemal 150 uczestnikami wystartował jubileuszowy 15 już Rajd im. Józefa Ignacego Kraszewskiego do Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w...
Kręcimy dla miasta Biała Podlaska. Przed nami ostatnie chwile rywalizacji o Superpuchar, o który walczymy z mieszkańcami Nowej Soli. Już 30 czerwca dziś o godz. 18:00 rozpoczniemy rowerową sztafetę, która potrwa aż do północy.