Aktualności

Trwa budowa ciepłowni opalanej biomasą o mocy 17MW(5MW+12MW) w Białej Podlaskiej
2019-04-08

Wdrażanie proekologicznych rozwiązań to jeden z priorytetów w Białej Podlaskiej - podkreślił prezydent Michał Litwiniuk, wizytuąc teren inwestycji. Trwa budowa ciepłowni opalanej biomasą o mocy 17 MW.

Zapewni to dodatkową zdolność wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych w sposób ekologiczny i wysokosprawny, dzięki czemu będzie możliwe osiągnięcie poniższych wskaźników rezultatu:

  1. Szacowany roczny spadek rozliczenia emisji gazów cieplarnianych – 47 258 Mg CO 2;
  2. Produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE) – 106 370 MWh t /rok

Uruchomienie ciepłowni spowoduje obniżenie emisji zanieczyszczeń do powietrza: dwutlenku siarki (SO2) o 65%, tlenków azotu (NOx) o 28% oraz pyłów o 47%.

Ciepłownia opalana biomasą jest budowana z zastosowaniem kotłów wodnych o parametrach pracy zgodnych z istniejącymi kotłami węglowymi, co pozwoli na wyprowadzenie wyprodukowanego ciepła bezpośrednio do sieci ciepłowniczej, ograniczając w ten sposób ilość ciepła produkowanego z miału węglowego o 60%.

Ciepłownia o mocy 17 MW, będzie wyposażona w dwa kotły z rusztem ruchomym - kocioł 5MW
i kocioł 12MW. Planowany koszt projektu brutto (w tym podatek VAT) to 30.535.250 zł, z tego dofinansowanie z UE wyniesie 10.556.400 zł, 11.000.000 zł stanowić będzie pożyczka w ramach Programów międzydziedzinowych NFOŚiGW 5.8.2. Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki Część 2), natomiast pozostała kwota zostanie przekazana ze środków własnych PEC.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na IV kwartał 2019 roku.

Ciepłownia opalana biomasą o mocy 17MW budowana jest w oparciu o najnowsze technologie oraz rozwiązania techniczne i spełni restrykcyjne normy dyrektywy MCP (Medium Combustion Plant) w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania oraz spełni wymóg efektywnego systemu ciepłowniczego.

Pozostałe artykuły

Zakończenie roku akademickiego UTW Akademii Bialskiej to wyjątkowy moment pełen wzruszeń, radości i dumy!

W Białej Podlaskiej odbył się wyjątkowy piknik z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, będący wyrazem wdzięczności dla osób pełniących tę niezwykle ważną misję. Wydarzenie stało się okazją do...

W Białej Podlaskiej odbyło się uroczyste wręczenie prestiżowych wyróżnień – Diamentowych oraz Złotych Piór. Nagrody te odebrało prawie 300 uczniów z miejskich szkół,...

Blisko 150 rowerzystów wzięło udział w 16. edycji Rajdu im. J. I. Kraszewskiego, którego celem było Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Cykliści ruszyli w trasę, by...

Gucio, Borys, Pucio, Bella i Miłek to tylko kilku z ponad 160 podopiecznych, którzy na co dzień znajdują bezpieczne schronienie w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt „Azyl” w Białej...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.