Noc Muzeów 2025 już 17 maja. Tegoroczne haało wydarzenia to „Perebory. Odsłony”. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny.
To będzie jedyna taka noc, gdy muzeum tętni rozmowami, kreatywną energią i kinem. Bądźcie z nami od zmierzchu do północy. Przygotowane zostały trzy strefy, w których przez spotkania, warsztaty i film odkryjemy kolejne wątki opowieści o pereborach.
1. STREFA SPOTKAŃ
- ️Co i Jak? Co to znaczy być depozytariuszem i jak o jest praktykować tradycję
Rozmowa z podlaskimi tkaczkami, które od lat pielęgnują tę unikalną technikę, o roli depozytariusza tradycji: Jak i dlaczego praktykować tkactwo? Co znaczy przekazywać kunszt pokoleń?
- Dwie Panie Modzelewskie
Teodora i Wanda - wspólne nazwisko, wspólna pasja, dwie różne biografie. O ich wkładzie w zachowanie dziedzictwa opowiedzą:
Jarosław Kurski – dziennikarz, były pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, autor książki Dziady i dybuki, wnuk Teodory Modzelewskiej
Anna Czachorowska – kustoszka Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, autorka publikacji o tkaninach ludowych, opiekunka kolekcji Teodory Modzelewskiej.
- Tanecznym krokiem – z Białej Podlaskiej na sceny świata
Spotkanie z Piotrem Zalipskim – solistą Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, partnerem Joanny Kulig w filmie Zimna wojna i choreografem w filmie Znachor.
2. STREFA TKACKA
Pokaz tkania pereborów z udziałem podlaskich mistrzyń – to okazja, by zobaczyć z bliska, jak powstają te misterne wzory i przekonać się jakie to trudne! Każdy też będzie mógł poznać
tajniki tkania na bardko i spróbować własnych sił.
3. STREFA FILMOWA
Wspólny seans oscarowej produkcji filmu "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.
Może tego wieczoru odkryjemy ją na nowo.