Aktualności
161. rocznica wybuchu powstania styczniowego
2024-01-22

22 stycznia przypada 161. rocznica wybuchu powstania styczniowego.

1 lutego 1863 roku miała miejsce bitwa pod Białką – starcie zbrojne powstańców styczniowych z armią rosyjską.

Uczciliśmy pamięć bohaterów i przypomnieliśmy to jedno z ważnych dla naszej lokalnej historii wydarzeń. Kwiaty pod pomnikiem złożył prezydent miasta Michał Litwiniuk, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu pan dr Stanisław Romanowski, pani kierownik Referatu Kultury i Sportu Beata Demianiuk.

Powstańcom walczącym pod Białką z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez gen. Nostitza przewodził Roman Rogiński. Uprzedził atak wroga, zaskoczył Rosjan, nacierając na ich obóz nocą. Ich liczebna przewaga spowodowała, że w efekcie powstańcy wycofali się w kierunku Janowa Podlaskiego. Był to bardzo ważny akt bohaterstwa i odwagi odzwierciedlającej polską niezłomność.

Dziękujemy za obecność harcerzom Hufca ZHP Biała Podlaska "Rubież" im. hm. Aleksandra Kamińskiego oraz klasie mundurowej z II LO im. Emilii Plater - zawsze obecnym podczas ważnych wydarzeń.

Pozostałe artykuły

I Bialskie Spotkania Genealogiczne
2024-05-27

Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Klubem Genealogicznym „W poszukiwaniu korzeni" zapraszają na I Bialskie Spotkania Genealogiczne, które odbędą się 28 maja 2024 r. w Parku Radziwiłłowskim w godz. 12:00-18:00.

Dr Stanisław Romanowski otrzymał Order św. Równej Apostołom Marii Magdaleny
2024-05-27

Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu dr Stanisław Romanowski, autor publikacji „Prawosławny Dekanat Bialski w latach 1918-1939" otrzymał Order św. Równej Apostołom Marii Magdaleny z rąk Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Abla, Prawosławnego Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego.

Dzień Matki
2024-05-26

Dziś najlepsze życzenia składamy wszystkim mamom.

Podsumowanie XXIV Przedszkolnego Przeglądu Teatralnego „Puchatek”
2024-05-25

Za nami podsumowanie XXIV Przedszkolnego Przeglądu Teatralnego „Puchatek”.

150-lecie Bialskiej Straży Pożarnej
2024-05-25

Uroczystość związana ze 150-leciem Bialskiej Straży Pożarnej zgromadziła na pl. Wolności wielu gości i delegacji.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.