Aktualności
Nie żyje wybitny bialczanin!
2018-06-11

W wieku 89 lat zmarł Roman Kłosowski. Wybitny aktor, honorowy obywatel Białej Podlaskiej, laureat nagrody Anny z Sanguszków Radziwiłłowej.

- Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o śmierci jednego z najwybitniejszych mieszkańców Białej Podlaskiej. Zostawił po sobie mnóstwo kreacji aktorskich, które zostaną w naszej pamięci na zawsze. W 2015 roku miałem okazję wyróżnić go bialską nagrodą za specjalne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Jego talent, kontakt z publicznością i wkład w rozwój działalności artystycznej w Polsce pozostaną bezcenne - komentuje wiadomość o śmierci Kłosowskiego prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk.

Roman Kłosowski urodził się w Białej Podlaskiej 14 lutego 1929 roku. Mieszkał i wychowywał się przy ul. Garncarskiej, gdzie wciąż stoi jego dom. Rodzinne miasto odwiedził ostatni raz w listopadzie 2013 roku, grając w sztuce Becketta.

Aktor otrzymał tytuł honorowego obywatela Białej Podlaskiej i honorowego członka Koła Bialczan. W 2015 roku został wyróżniony przez prezydenta Dariusza Stefaniuka Bialską Nagrodą Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej.

Jako nastolatek zamieszkał w Warszawie. Był absolwentem PWST na wydziale aktorskim (1953) i reżyserskim (1965). Debiutował w 1953 r. w "Szczęściu Frania" Włodzimierza Perzyńskiego w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie.

Na ekranie zadebiutował w 1953 roku w filmie "Celuloza". W latach 50. pojawił się w takich filmach jak "Pętla" Wojciecha Hasa i "Eroica" Andrzeja Munka, a później miał m.in. rolę w kultowej komedii "Hydrozagadka". W latach 1976–1981 kierował Teatrem Powszechnym w Łodzi.

Największą popularność zdobył za sprawą serialu "Czterdziestolatek", emitowanego w telewizji w latach 1974-1977. Zagrał w nim postać Romana Maliniaka. Do swojej kultowej roli powrócił w 1993 roku przy okazji kontynuacji serialu pt.: "Czterdziestolatek. 20 lat później".

Był aktywny zawodowo do 2016 r. Wtedy przerwał karierę w związku z utratą wzroku.

Pozostałe artykuły

Zakończyliśmy miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru
2025-04-01

Aktorzy z Teatru Słowa działającego przy Bialskim Centrum Kultury w spektaklu „Panie Kochanku” przenieśli nas w czasy dworu Karola Radziwiłła – jednego z najbogatszych magnatów Rzeczypospolitej XVIII wieku. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w nasze teatralne wydarzenia

Zapraszamy miłośników poezji na montaż słowno-muzyczny "Trudno tu obejść się bez komentarza"
2025-04-01

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza miłośników poezji na montaż słowno-muzyczny "Trudno tu obejść się bez komentarza" w wykonaniu uczniów IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej.

I etap Konkursu Historycznego „Mój Region” za nami
2025-03-31

Przystąpiło do niego 83 uczniów z 12 szkół bialskich oraz młodzież z okolicznych miejscowości. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem prezydenta miasta Michała Litwiniuka  oraz...

Buk pospolity upamiętnieniem dr. Riada Haidara w Białej Podlaskiej
2025-03-31

W Małpim Gaju w Białej Podlaskiej zasadzono wyjątkowe drzewo – buk pospolity, które ma być żywym pomnikiem ku czci zmarłego dr. Riada Haidara. Inicjatywę tę zaproponował bialski sztab...

Konferencja Edu Biała Podlaska już po raz czwarty
2025-03-31

Honorowym patronatem objął ją prezydent miasta Michał Litwiniuk oraz Lubelski Kurator Oświaty Tomasz Szabłowski reprezentowany przez Monikę Michalczuk, p.o. dyrektora Delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.