W najbliższych dniach nastąpi wdrożenie usługi ePłatności w aplikacji mObywatel oraz na portalu mobywatel.gov.pl dla Urzędu Miasta Biała Podlaska.
Urodził się w Janowie Podlaskim w 1928 roku. Dzieciństwo spędził w Brześciu, ale przez większość życia mieszkał w Białej Podlaskiej. Chociaż przez długie lata pracował w zawodzie nie mającym z historią nic wspólnego, z racji zdobytej wiedzy został uznany za eksperta w dziedzinie historii południowego Podlasia. Efektem jego aktywnej pracy twórczej było powstanie ponad 400 publikacji - książek, broszur i artykułów.
Zajmował się przede wszystkim latami II wojny światowej na Podlasiu, ale również historią oświaty, życia kulturalnego i przemysłu w Białej Podlaskiej. Zadebiutował w 1956 r. w lubelskim Sztandarze Ludu. Potem pisał do Wrocławskiego Tygodnika Katolików, tygodnika Za Wolność i Lud, gościł też na łamach Nowej Wsi. Od chwili powstania Słowa Podlasia w grudniu 1979 roku, zasilał go regularnie swymi tekstami.
Czytelnicy tygodnika zapamiętali jego cykle artykułów: Opowieści z Podlasia, Kapitan Nash, Leśniacy, Szare Szeregi Podlasia, Podlasiacy znani i nieznani, Podlaski Słownik Biograficzny, Z dziejów bialskiej handlówki czy stylizowany na gwarę podlaską cykl felietonów Żeb to pomorek.
Jerzy Sroka znany był także jako autor książek, m.in: Biała na Podlasiu (1968), Leśniacy. Historia Zakładu Kształcenia Nauczycieli w Leśnej Podlaskiej (1990), Obrońcy twierdzy brzeskiej w 1939 r. (1992), Bialska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zgoda” 1958 - 1993 (1994) czy 9 Podlaska Dywizja Piechoty Armii Krajowej (1995). Pośmiertnie wydana została książka Brześć nad Bugiem - dzieje miasta i twierdzy (1997).
Organizatorzy zapraszają na spotkanie 25 listopada o godz. 17.00 do działu Wiedzy o Regionie zarówno tych, którzy znali Jerzego Srokę, jak i tych, którzy pragną dopiero poznać sylwetkę i twórczość regionalisty oraz chcą wysłuchać wspomnień redakcyjnych kolegów. Z twórczością Jerzego Sroki będzie można zapoznać się także na wystawie czynnej od początku listopada w budynku głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.
Gościem specjalnym będzie żona regionalisty. To właśnie Jadwiga Sroka, na podstawie zgromadzonych zapisków męża, przygotowała drukowany w Słowie Podlasia cykl artykułów, zawierający wspomnienia Jerzego Sroki z lat 1928-1956. W 2001 roku wspomnienia ukazały się jako odrębna książka Bojowy duch: wspomnienia z Brześcia nad Bugiem i Białej Podlaskiej z lat 1928-1956.

W sobotę 28 czerwca w Parku Radziwiłłowskim odbyło się zachwycające widowisko „Noc Świętojańska” Teatru Słowa. Spektakl cudownie oddał czar tego czasu, gdy kwiat paproci...
Prawie pół tysiąca uczniów naszych szkół zdało przed wakacjami egzamin na karty rowerowe. Młodzież z SP 2, SP 3, SP 4 i SP 9 zna zasady bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem i daje fantastyczny przykład innym.
Przyszedł upragniony czas wakacje, uczniowie zakończyli naukę i pożagnali się na czas lipca i sierpnia ze szkolnymi murami. Życzenia udanych wakacji złożył w SP nr 2, SP nr 9 oraz ZSZ nr 1 prezydent...
W sobotni poranek 28 czerwca z niemal 150 uczestnikami wystartował jubileuszowy 15 już Rajd im. Józefa Ignacego Kraszewskiego do Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w...