Aktualności
Landart 2016: zakończono szóstą edycję międzynarodowego wydarzenia nad Bugiem
2016-07-12
Sztuka ziemi to nie tylko nazwa festiwalu ale całej dziedziny artystycznej, której obszarem działania jest obszar środowiska naturalnego. Akcje dotyczą bardzo często wkomponowania się w pejzaż lub wykorzystania jego elementów. Już po raz drugi idealne miejsce na tego typu działania znalazło się w Podlaskim Przełomie Bugu.

Festiwal Landart organizuje od 6 lat fundacja Latająca Ryba z Lublina. Jej prezesem i zarazem jednym z artystów wydarzenia jest Jarosław Koziara – performer, zajmujący się wieloma dziedzinami sztuki, a od kilku lat właśnie landartem. Jest twórcą kilkudziesięciu monumentalnych, kilkuhektarowych dzieł. Co prawda jego ostatnie realizacje – ta z ubiegłego roku i aktualna, wtapiają się w naturalny nadbużański pejzaż niemal niezauważalne, ale to właśnie jego efektowne „polne tatuaże” na poprzednich edycjach festiwalu można było podziwiać z dużych wysokości.

Tematem tegorocznej edycji wydarzenia był dom – rozumiany nie tylko w sensie materialnym, ale również jako przestrzeń kształtowania tożsamości i wrażliwości: miejsce urodzenia, ojcowizna, gniazdo i wreszcie ojczyzna. Hasło festiwalu to zarazem nawiązanie do pogłębiających się ekonomicznych nierówności oraz społecznego kryzysu masowej emigracji i uchodźctwa. Wernisażowy spacer zgromadził tłumy wielbicieli sztuki ziemi. Była okazja do prześledzenia wszystkich tegorocznych dzieł.

Niektóre realizacje powstawały na oczach oglądających, a sami artyści z chęcią opowiadali o swojej pracy. Jednak nadbużańskie instalacje to nie jedyne działania festiwalu. Imprezie towarzyszy wiele dodatkowych atrakcji. Już tradycyjnie odbyła się Noc Kupały, a na zakończenie festiwalu przez kilka godzin śpiewano i grano w ramach „Szeptuszyska”.

Landartowi 2016 towarzyszyły także obiektywy aparatów i kamer. Swoją realizację video zarejestrował podczas wydarzenia m.in. Adam Pańczuk – pochodzący z Białej Podlaskiej fotograf, laureat wielu międzynarodowych nagród za słynne „Karczeby”. Oprócz niego nad Bugiem pracowali artyści z całego świata: z Hiszpanii, Francji, Kanady, Białorusi i Ukrainy.
Pozostałe artykuły

Za nami wernisaż wystawy Koła Plastycznego „Lazurowy Kot” pt. "Kolorowe Tutti Frutti"
2025-02-04

Wystawa to efekt pracy dzieci na zajęciach w pierwszym półroczu. Prace wykonane zostały różnymi technikami i są mieszaniną barw, form i faktur. Są wyrazem dziecięcej wyobraźni -...

UKS "Serbinów" Biała Podlaska zagrali ostatni mecz w Lidze Wojewódzkiej Kadetów
2025-02-03

UKS "Serbinów" Biała Podlaska zagrali w Szkole Podstawowej nr 6 ostatni mecz w Lidze Wojewódzkiej Kadetów. Zwycięstwo z Trilux Akademia Siatrkarska Avia Świdnik 2 dało im 2.miejsce w Lidze Kadetów.

Utrudnienia na ul. Kościuszki
2025-02-03

Od 3 lutego na ul. Kościuszki w Białej Podlaskiej zostaną wznowione prace drogowe w związku z przebudową ulicy. Ruch pojazdów na ulicy Kościuszki na odcinku od skrzyżowania z al. Tysiąclecia do al. Jana Pawła zostanie znacznie ograniczony.

Zapraszamy na wernisaż makramy autorstwa Ewy Chamicewicz
2025-02-03

Wczoraj – dziś. Czterdzieści lat minęło…” - to tytuł nadchodzącego wernisażu makramy autorstwa Ewy Chamicewicz, który odbędzie się 7 lutego 2025 r. (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 12 w Białej Podlaskiej.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.