Aktualności
Landart 2016: zakończono szóstą edycję międzynarodowego wydarzenia nad Bugiem
2016-07-12
Sztuka ziemi to nie tylko nazwa festiwalu ale całej dziedziny artystycznej, której obszarem działania jest obszar środowiska naturalnego. Akcje dotyczą bardzo często wkomponowania się w pejzaż lub wykorzystania jego elementów. Już po raz drugi idealne miejsce na tego typu działania znalazło się w Podlaskim Przełomie Bugu.

Festiwal Landart organizuje od 6 lat fundacja Latająca Ryba z Lublina. Jej prezesem i zarazem jednym z artystów wydarzenia jest Jarosław Koziara – performer, zajmujący się wieloma dziedzinami sztuki, a od kilku lat właśnie landartem. Jest twórcą kilkudziesięciu monumentalnych, kilkuhektarowych dzieł. Co prawda jego ostatnie realizacje – ta z ubiegłego roku i aktualna, wtapiają się w naturalny nadbużański pejzaż niemal niezauważalne, ale to właśnie jego efektowne „polne tatuaże” na poprzednich edycjach festiwalu można było podziwiać z dużych wysokości.

Tematem tegorocznej edycji wydarzenia był dom – rozumiany nie tylko w sensie materialnym, ale również jako przestrzeń kształtowania tożsamości i wrażliwości: miejsce urodzenia, ojcowizna, gniazdo i wreszcie ojczyzna. Hasło festiwalu to zarazem nawiązanie do pogłębiających się ekonomicznych nierówności oraz społecznego kryzysu masowej emigracji i uchodźctwa. Wernisażowy spacer zgromadził tłumy wielbicieli sztuki ziemi. Była okazja do prześledzenia wszystkich tegorocznych dzieł.

Niektóre realizacje powstawały na oczach oglądających, a sami artyści z chęcią opowiadali o swojej pracy. Jednak nadbużańskie instalacje to nie jedyne działania festiwalu. Imprezie towarzyszy wiele dodatkowych atrakcji. Już tradycyjnie odbyła się Noc Kupały, a na zakończenie festiwalu przez kilka godzin śpiewano i grano w ramach „Szeptuszyska”.

Landartowi 2016 towarzyszyły także obiektywy aparatów i kamer. Swoją realizację video zarejestrował podczas wydarzenia m.in. Adam Pańczuk – pochodzący z Białej Podlaskiej fotograf, laureat wielu międzynarodowych nagród za słynne „Karczeby”. Oprócz niego nad Bugiem pracowali artyści z całego świata: z Hiszpanii, Francji, Kanady, Białorusi i Ukrainy.
Pozostałe artykuły

Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej
2025-05-07

W Europejskim Dniu e-Aktywności Obywatelskiej przypomnijmy sobie, że z instytucjami można i warto kontaktować się drogą elektroniczną i korzystać z niezwykle praktycznych aplikacji.

Webinarium "Bezpieczne płatności w Internecie dla seniorów"
2025-05-07

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) „Bezpieczne płatności w Internecie dla seniorów – II termin” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Minister ds. Polityki Senioralnej oraz Komendą Główną Policji.

Konferencja szkoleniowa na temat FASD
2025-05-07

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkocholowych Miasta Biała Podlaska zaprasza na konferencję szkoleniową pod hasłem „Dwa kroki do lepszego zrozumienia FASD: Charakterystyka, wyzwania i praktyczne wskazówki dla przedstawicieli oświaty” organizowaną pod patronatem prezydenta miasta Michała Litwiniuka. Odbędzie się ona 23 maja o godz. 16:30 w sali 238 Urzędu Miasta Biała Podlaska.

Uroczystości z okazji 34 Pułku Piechoty
2025-05-07

Miejskie obchody Święta 34 Pułku Piechoty odbędą się 11 maja, a rozpoczną się o godz.10:15 spotkaniem przed pomnikiem 34 PP przy ul. Warszawskiej.

Gala Operowa "Mamma mia!". Bezpłatne wejściówki już do odbioru
2025-05-06

Od 6 maja 2025 r. można nabyć bezpłatne wejściówki na operową galę dla Mam - MAMMA MIA! Trzej tenorzy i sopran, będącą uwerturą do 7. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.