Aktualności
W jednej z najstarszych polskich bibliotek znajdują się ślady dawnej Białej
2016-03-01
W zbiorach biblioteki Towarzystwa Naukowego Płockiego znajduje się cenny obiekt, mający szczególne znaczenie dla ikonografii i dziejów Białej Podlaskiej. To zbiór map miasta i hrabstwa bialskiego sporządzonych w latach 1777 - 1782 przez Leonarda Targońskiego. Być może niedługo obejrzymy cenne eksponaty na wystawie w naszym mieście.

Leonard Targoński, właściciel majątku Przegaliny (obecnie w gminie Komarówka Podlaska) był komornikiem granicznym ziemi łomżyńskiej. Z przywileju króla pełnił też urząd geometry, związanego z dworem Radziwiłłów w Białej. Atlas powstał zapewne na zamówienie ówczesnego właściciela Białej - Karola Stanisława Radziwiłła „Panie Kochanku". Luźne niegdyś karty map oprawiono w skórę, tworząc jednolity zbiór zwany dzisiaj Atlasem Targońskiego.

Prezydent Adam Chodziński i dyrektor bialskiego muzeum Małgorzata Nikolska, spotkali się w Płocku z dr. Andrzejem Kanasym, dyrektorem biura zarządu Towarzystwa Naukowego Płockiego, aby uzgodnić ewentualną możliwość wystawy interesującego eksponatu w Białej Podlaskiej. W planach byłoby także stworzenia odpowiednich kopii map, które na stałe pozostałyby w mieście.

Poddany konserwacji obiekt nawet dzisiaj zachwyca żywością kolorów. Oprócz planów i map zawiera również bardzo ciekawe ozdobne kartusze z pięknym liternictwem i malowanymi panopliami. Pierwsze karty atlasu zawierają plany samego miasta, na których widnieją rzuty założenia pałacowego, bialskich kościołów i innych ważnych obiektów. Pozostałe ukazują mapy okolicznych miejscowości i majątków hrabstwa bialskiego.
Pozostałe artykuły

Juniorzy z UKS Olimpia Biała Podlaska awansowali do 1/16 Mistrzostw Polski w piłce ręcznej
2025-02-05

Juniorzy z UKS Olimpia Biała Podlaska awansowali do 1/16 Mistrzostw Polski w piłce ręcznej 

Rozwój elektronicznych usług publicznych w MOF Biała Podlaska
2025-02-05

Rozwój elektronicznych usług publicznych w MOF Biała Podlaska

Sebastian Paszkowski prezes PEC Biała Podlaska zasiadł w Radzie Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie
2025-02-05

Przyłączamy się do gratulacji, jakie złożył panu prezesowi prezydent Michał Litwiniuk.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.