Aktualności

Prezydent odsłonił tablicę w hołdzie ofiarom stanu wojennego (WIDEO)
2015-12-14
Tegoroczne obchody rocznicy ogłoszenia stanu wojennego miały wyjątkowy charakter. W kościele Wniebowzięcia NMP została odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary stanu wojennego, w tym Wojciecha Cieleckiego - bialczanina zamordowanego przez patrol wojskowy w nocy z 1 na 2 kwietnia 1982 roku. W uroczystości odsłonięcia wziął udział prezydent Dariusz Stefaniuk oraz brat zmarłego.

Cielecki jest oficjalnie uznany za jedną z ofiar tego traumatycznego okresu z najnowszej historii Polski. Był pracownikiem Spółdzielni Galanterii Skórzanej. Nocą został zatrzymany przez patrol wojskowy. Żołnierze byli prawdopodobnie pijani, bili chłopaka, aż w końcu użyli broni. 19-latek zginął od strzału w główną aortę.

- Jeszcze jako radny zabiegałem o upamiętnienie ofiar stanu wojennego, a w szczególności bialczanina Wojciecha Cieleckiego, który pochodził z naszego miasta, a jego straszna śmierć wpisała się w ten haniebny czas dla naszego kraju. Każdy z nas mógłby być na jego miejscu, co tylko potwierdza, że stan wojenny był wielkim zagrożeniem dla wszystkich Polaków – mówił Dariusz Stefaniuk, dziękując w szczególny sposób bialskiemu oddziałowi NSZZ Solidarność za konsekwentne upamiętnianie ważnych wydarzeń z najnowszej historii kraju.

W południe prezydent w towarzystwie bialskiego oddziału NSZZ Solidarność złożył kwiaty pod pomnikiem na ul. Warszawskiej. Wieczorem mszy św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego przewodniczył ks. dziekan Andrzej Biernat, który podkreślał, że rocznicowa niedziela jest również pierwszą w nowym roku liturgicznym, ogłoszonym jako Rok Miłosierdzia.

W kazaniu ks. Marek Wasilewski powoływał się na słowa św. Jana Pawła II: „Nie może być przelewana polska krew, bo zbyt wiele jej przelano, zwłaszcza w czasie wojny. Przeto czyńmy wszystko, aby w pokoju budować przyszłość ojczyzny”. Kapłan podkreślał, że budowanie przyszłość kraju w pokoju i czystości sumienia jest wartością uniwersalną.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert laureatów pieśni patriotycznej. Na scenie pojawiła się młodzież z bialskich szkół, a dodatkowo zaprezentowali się recytatorzy z Bialskiego Centrum Kultury oraz Studio Wokalne Brevis, które wykonało utwory Jacka Kaczmarskiego.

Pozostałe artykuły

W najbliższych dniach nastąpi wdrożenie usługi ePłatności w aplikacji mObywatel oraz na portalu mobywatel.gov.pl dla Urzędu Miasta Biała Podlaska.

W sobotę 28  czerwca w Parku Radziwiłłowskim odbyło się zachwycające widowisko  „Noc Świętojańska” Teatru Słowa. Spektakl cudownie oddał czar tego czasu, gdy kwiat paproci...

Prawie pół tysiąca uczniów naszych szkół zdało przed wakacjami egzamin na karty rowerowe. Młodzież z SP 2, SP 3, SP 4 i SP 9 zna zasady bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem i daje fantastyczny przykład innym.

Przyszedł upragniony czas wakacje, uczniowie zakończyli naukę i pożagnali się na czas lipca i sierpnia ze szkolnymi murami. Życzenia udanych wakacji złożył w SP nr 2, SP nr 9 oraz ZSZ nr 1 prezydent...

W sobotni poranek 28 czerwca z niemal 150 uczestnikami  wystartował  jubileuszowy  15 już Rajd im. Józefa Ignacego Kraszewskiego do Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.