Aktualności
W parafii odbędzie się spotkanie, poświęcone bohaterce Warszawy, pochodzącej z Polesia
2015-08-19
Krystyna Krahelska to pochodząca z Polesia uczestniczka Powstania Warszawskiego. Poetka, harcerka i etnograf, zginęła pierwszego dnia zrywu. To właśnie jej twarz posiada pomnik Syrenki warszawskiej. W środę 19 sierpnia parafia Chrystusa Miłosiernego zaprasza na spotkanie z autorką książki, poświęconej bohaterce stolicy.

Urodziła się w Mazurkach koło Baranowicz nad rzeką Szczarą (dzisiejsze tereny Białorusi). Po maturze w Brześciu wyjechała do Warszawy studiować geografię i historię. W roku rozpoczęcia II Wojny Światowej zdała egzamin dyplomowy. W latach 1936-1937 pozowała Ludwice Nitschowej, autorce pomnika warszawskiej Syrenki.

Zaangażowała się konspiracyjnie w Związku Walki Zbrojnej, była łączniczką i kurierem do zadań specjalnych. Przewoziła broń, pracowała także jako pielęgniarka we Włodawie i sanitariuszka. W tej roli, pod pseudonimem „Danuta”, rozpoczęła 1 sierpnia 1944r. udział w powstaniu. Zginęła od trzykrotnego postrzału w klatkę piersiową, ratując rannego kolegę. Miała 30 lat.

Krahelska znana jest jako autorka wierszy i piosenek żołnierskich. Najbardziej popularna z nich to „Hej chłopcy, bagnet na broń!”, która stała się najbardziej znaną melodią Polski Walczącej i powstania warszawskiego. Do jej tekstów powróciła po latach wokalistka jazzowa Aga Zaryan na płycie „Umiera piękno”.

Środowe spotkanie poświęcone książce „Krystyna Krahelska. Bohaterka Warszawy, rodem z Polesia” rozpocznie się mszą św. o godz. 18.00 w parafii Chrystusa Miłosiernego, podczas której kazanie wygłosi ks. dziekan kan. Marian Daniluk. Następnie w przykościelnej salce odbędzie się spotkanie z autorką Marzeną Grochowską. Obejrzymy także film ilustrujący życie i działalność Krystyny Krahelskiej.

foto: warszawa.wikia.com

Pozostałe artykuły

Uroczystości upamiętniające jeńców włoskich - 8 maja 2019 r.
2019-05-09

Uroczystości upamiętniające żołnierzy włoskich więzionych w obozie Stalag 366 Z, który znajdował się na terenie dzisiejszej ul. Wesołej, otworzył prezydent Michał Litwiniuk. Prezydent miasta...

Komunikat Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Białej Podlaskiej
2019-01-07

Upadłość Energetycznego Centrum S.A. z siedzibą w Warszawie

Bialscy harcerze wzięli udział w biwaku profilaktycznym
2018-11-21

16 i 17 listopada druhny i druhowie z II Szczepu Harcerskiego „Genus” w Białej Podlaskiej wybrali się do Swór na biwak profilaktyczny. Wyjazd zorganizowano w ramach wspólnego projektu z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Harcerze z Białej, Swór i Sławatycz uczyli się wspólnie pod hasłem "Zdrowy umysł".

Konwój świątecznych ciężarówek ponownie w Białej Podlaskiej? Wpisz #bialapodlaska!
2018-11-15

W pierwszych dniach grudnia już po raz 4. świąteczne ciężarówki Coca-Cola wyruszą w ogólnopolską trasę. Konwój św. Mikołaja, złożony z oryginalnych amerykańskich ciężarówek, odwiedzi 14 miast. Na wzór ubiegłorocznej edycji firma daje możliwość wybrania ostatniego z 15 miast, które odwiedzi popularna marka napojów gazowanych.

W sobotę 6 października św. Krzyś. Motocykliści zakończą sezon
2018-09-28

W sobotę na Placu Wolności już po raz dziesiąty odbędzie się zjazd motocyklistów pod hasłem Św. Krzyś. Tym razem spotkają się z okazji oficjalnego zakończenia sezonu. 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.