Aktualności
W parafii odbędzie się spotkanie, poświęcone bohaterce Warszawy, pochodzącej z Polesia
2015-08-19
Krystyna Krahelska to pochodząca z Polesia uczestniczka Powstania Warszawskiego. Poetka, harcerka i etnograf, zginęła pierwszego dnia zrywu. To właśnie jej twarz posiada pomnik Syrenki warszawskiej. W środę 19 sierpnia parafia Chrystusa Miłosiernego zaprasza na spotkanie z autorką książki, poświęconej bohaterce stolicy.

Urodziła się w Mazurkach koło Baranowicz nad rzeką Szczarą (dzisiejsze tereny Białorusi). Po maturze w Brześciu wyjechała do Warszawy studiować geografię i historię. W roku rozpoczęcia II Wojny Światowej zdała egzamin dyplomowy. W latach 1936-1937 pozowała Ludwice Nitschowej, autorce pomnika warszawskiej Syrenki.

Zaangażowała się konspiracyjnie w Związku Walki Zbrojnej, była łączniczką i kurierem do zadań specjalnych. Przewoziła broń, pracowała także jako pielęgniarka we Włodawie i sanitariuszka. W tej roli, pod pseudonimem „Danuta”, rozpoczęła 1 sierpnia 1944r. udział w powstaniu. Zginęła od trzykrotnego postrzału w klatkę piersiową, ratując rannego kolegę. Miała 30 lat.

Krahelska znana jest jako autorka wierszy i piosenek żołnierskich. Najbardziej popularna z nich to „Hej chłopcy, bagnet na broń!”, która stała się najbardziej znaną melodią Polski Walczącej i powstania warszawskiego. Do jej tekstów powróciła po latach wokalistka jazzowa Aga Zaryan na płycie „Umiera piękno”.

Środowe spotkanie poświęcone książce „Krystyna Krahelska. Bohaterka Warszawy, rodem z Polesia” rozpocznie się mszą św. o godz. 18.00 w parafii Chrystusa Miłosiernego, podczas której kazanie wygłosi ks. dziekan kan. Marian Daniluk. Następnie w przykościelnej salce odbędzie się spotkanie z autorką Marzeną Grochowską. Obejrzymy także film ilustrujący życie i działalność Krystyny Krahelskiej.

foto: warszawa.wikia.com

Pozostałe artykuły

Aniołkowe granie w Przedszkolu Samorządowym nr 3
2023-01-26

Aniołkowe granie - piękna akcja dla rodzin zastępczych - rozbrzmiało w tym roku w Przedszkolu Samorządowym nr 3 i w Przedszkolu Niepublicznym im. Przyjaciół Kubusia Puchatka.

Zaszczep się w wakacje - zadbaj o przyszłość, zaszczep się na życie
2021-08-10

Zdrowie to według Polaków najważniejsza wartość w życiu człowieka. Dbajmy o siebie, dbajmy o swoich bliskich.

Dofinansowanie zakupu nowego samochodu dla OSP „Sidorki”
2021-08-03

Mitsubishi L200 - to nowy nabytek OSP "Sidorki" Biała Podlaska kupiony przy wsparciu Miasta Biała Podlaska. Przekazaliśmy na to dofinansowanie w wysokości 30 tys. zł.

Jubileusz 30-lecia bialskiego MOPS
2020-06-01

1 czerwca 2020 r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej obchodzi 30 – lecie funkcjonowania i pracy na rzecz mieszkańców naszego miasta.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.