Aktualności
Kongres Miast - Polska Stolica Recyklingu
2023-03-07

Podczas Kongresu Miast Polskiej Stolicy Recyklingu w Bełchatowie prezydent Michał Litwiniuk odebrał dyplom dla Białej Podlaskiej, która zajęła w rywalizacji 11. miejsce, oraz medal z recyklingu. Magdalena Sosnowska, nauczycielka przyrody i biologii Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia - koordynatorka akcji zbierania elektrośmieci przez tę placówkę, reprezentowała szkołę plasującą się na 4. pozycji.

Do Programu Polska Stolica Recyklingu przyłączają się społeczności miejskie, jednostki i instytucje z miast, uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci. Jego głównym celem jest praktyczna edukacja ekologiczna, rozwój ekologicznej świadomości.

W zmaganiach wzięło udział ponad 80 miast z całej Polski. Rywalizacja opierała się na zbiórce elektrycznych śmieci przy wykorzystaniu:
- czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- odbiorów domowych i z firm,
- zbiórek organizowanych w placówkach oświatowych oraz w czasie ekopikników.
Biała Podlaska, w ramach programu, oddała ponad 19 000 kilogramów elektrycznych śmieci, za co otrzymała medal z frakcji pochodzących z recyklingu.

Prezydent Michał Litwiniuk jako panelista na Kongresie Miast Polskiej Stolicy Recyklingu w Bełchatowie mówił o działaniach, jakie bialczanie podejmują, by chronić środowisko, podkreślił, że uczące się wiele o ekologii dzieci inspirują dorosłych do proekologicznych zachowań. Przykład idzie z góry, a z dumą chwalimy się zdobytym przez nas tytułem Rowerowej Stolicy Polski, każdym pojedynczym wynikiem, a zwłaszcza wielkim sukcesem najaktywniejszej w rywalizacji pań bialczanki, Urszuli Awerczuk. W czerwcu przejechała ponad 6 tysięcy kilometrów! Jaki fantastyczny przykład dają w ten sposób naszej młodzieży emeryci, dyrektorzy szkół - ta rywalizacja jest bardzo motywująca do aktywności i rekreacji. Czujemy na sobie odpowiedzialność - powiedział.

Dodatkową nagrodą w Programie są sadzonki drzew. "Wspólnie z mieszkańcami Białej Podlaskiej zasadzimy 190 sadzonek drzew. Elektryczny las będzie nie tylko stałym przypomnieniem, by segregować elektryczne śmieci, ale przyniesie ze sobą wiele korzyści. Jedno drzewo wytwarza ilość tlenu potrzebną dla czterech dorosłych osób" - podkreśla Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Pozostałe artykuły

Turniej piłki nożnej „SUPER GOL -2023"
2023-12-06

4 grudnia br. w Szkole Podstawowej nr 5 odbył się turniej pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Michała Litwiniuka drużyn mieszanych w piłkę nożną „SUPER GOL -2023".

Nabór zgłoszeń do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" - edycja 2024
2023-12-06

Miasto Biała Podlaska przystąpiło do Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024,...

Dni patrona bialskich szkół
2023-12-05

W minionym tygodniu dwie z naszych szkół obchodziły Dzień Patrona:

Pierwszy w Białej Podlaskiej rodzinny dom pomocy
2023-12-03

Budujemy pierwszy w naszym mieście rodzinny dom pomocy, a prowadzić go będzie Bialska Spółdzielnia Socjalna Caritas.

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
2023-12-03

Jak co roku, 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z tej okazji chcielibyśmy złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w wielu codziennych zmaganiach.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.