Aktualności

„Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022
2022-04-13

Gmina Miejska Biała Podlaska otrzymała dofinansowanie ze środków Funduszu Solidarnościowego na realizację resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022. Program realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej. Na realizację Programu przyznano środki finansowe w wysokości 1 174 224,00 zł.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  • dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • osobami posiadającymi:
    • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.) albo
    • orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z art. 5 i art. 62 ww. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

‒ poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Program ma także zapewniać:

  • w odniesieniu do rozwiązań systemowych:
    • wzmocnienie dotychczasowego systemu wsparcia poprzez świadczenie usług opieki wytchnieniowej dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością lub osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
    • wsparcie finansowe gmin/powiatów w zakresie realizacji usług opieki wytchnieniowej.
  • w odniesieniu do członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych:
    • czasowe odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki, zapewnienie czasu na odpoczynek i regenerację.

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej. Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna ubiegającego się o przyznanie usług opieki wytchnieniowej we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad osobą niepełnosprawną.

Program będzie realizowany w następujących formach:

  • świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w:
    • miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
    • innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu.
  • świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w:
    • innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu.

W ramach Programu ustalono następujące limity:

  • limit 240 godzin dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego,
  • limit 14 dni dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego.

Limit, o którym mowa wyżej, dotyczy również:

  • więcej niż jednego opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad jedną osobą niepełnosprawną;
  • opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę dla więcej niż 1 osoby niepełnosprawnej.

Usługi opieki wytchnieniowej dla opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad więcej niż jedną osobą niepełnosprawną muszą być realizowane w tym samym czasie, z zastrzeżeniem zapewnienia indywidualnego wsparcia.

Realizacja Programu pozwoli zapewnić członkom rodziny lub opiekunom osób niepełnosprawnych wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnić czasowe zastępstwo. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługi opieki wytchnieniowej będą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnoprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Pozostałe artykuły

Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej ogłaszają 41. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. J.I. Kraszewskiego

We wtorek, 1 lipca, w amfiteatrze miejskim otwarty został cykl spotkań Kina Letniego. Prezydent Miasta Biała Podlaska oraz Bialskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają wszystkich miłośników kina na plenerowe seanse, które odbywać się będą w każdy poniedziałek i wtorek lipca

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych :)

W sobotę 28  czerwca w Parku Radziwiłłowskim odbyło się zachwycające widowisko  „Noc Świętojańska” Teatru Słowa. Spektakl cudownie oddał czar tego czasu, gdy kwiat paproci...

Prawie pół tysiąca uczniów naszych szkół zdało przed wakacjami egzamin na karty rowerowe. Młodzież z SP 2, SP 3, SP 4 i SP 9 zna zasady bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem i daje fantastyczny przykład innym.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.