Aktualności
Przebudowa piwnicy w budynku Urzędu Miasta
2022-02-25

Umowa na realizację zadania inwestycyjnego pn. Przebudowa i remont wraz ze zmiana sposobu użytkowania piwnicy w budynku Urzędu Miasta Biała Podlaska jest realizowana przez firmą PNB Paweł Niczyporuk Budownictwo. Wartość inwestycji to 1 011 734,40 zł. Zadanie zostanie zakończone do 22.03.2022 r. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe tj: malowanie ścian i impregnacja ścian i sklepień w ekspozycji ceglanej, montaż zabudów mebli, montaż platformy dla osób z niepełnosprawnościami.

Pomieszczenia piwnic przeznaczone będą na potrzeby organizacji spotkań z mieszkańcami, poniżej 50 osób, np. w ramach konsultacji społecznych, spotkań grup nieformalnych, realizacji działań jednostek gminy lub organizacji pożytku publicznego skierowanych do mieszkańców (np. z zakresu włączenia społecznego), realizacji działań z zakresu kultury prowadzonych przez gminę i mieszkańców.
Celem inwestycji jest adaptacja i dostosowanie nieużytkowanych, zabytkowych podziemi magistrackich, wykorzystanie ich atrakcyjności oraz stworzenie miejsca spotkań, poprzez remont, poprawę dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz montaż i instalacje urządzeń umożliwiających wykorzystanie ich w tym celu, obiekt będzie wyposażony w siedziska, krzesła, nagłośnienie, oświetlenie, urządzenia do prezentacji materiałów (w tym multimedialne), miejsca ekspozycji, co przyczyni się do ulepszania i udostępnienia pomieszczeń do nowych funkcji. Główne założenie to zachowanie formy i charakteru ceglanych sklepień i ścian podziemi oraz przywrócenie stanu umożliwiającego wprowadzenie funkcji kulturalnej.

Obiekt będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami – zastosowano następujące rozwiązania techniczne:
- Dla osób mających problemy z poruszaniem się: wykonano bezprogowy dojazd do każdego wejścia do budynku i zapewnienie odpowiedniej szerokości drzwi do wjazdu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Na każdy poziom budynku osoby poruszające się na wózkach mogą się dostać wejściami z zewnątrz o szerokości min. 90 cm i z progami poniżej 2 cm. Przewidziano toalety dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Przyciski oświetlenia i klamki do otwierania okien wykonano nie wyżej niż 1.2m.
- Dla osób słabowidzących: wprowadzono elementy kontrastowe, w szczególności na dużych przeszkleniach, w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób słabowidzących. Drzwi wejściowe do budynku wyróżnione są portalami w innym kolorze niż elewacja, drzwi wewnętrzne w kontrastowym kolorze w stosunku do ścian, a kształt i wymiary pomieszczeń oraz korytarzy zapewniają    dogodne warunki ruchu dla osób z niepełnosprawnościami. Wprowadzono we wnętrzach odpowiednie rozwiązania kolorystyczne i fakturowe w tym schodów w kolorze kontrastowym.
-  Dla osób niewidomych: schody są proste i mają taki sam kształt. Wszystkie posadzki  i okładziny schodów antypoślizgowe. W budynku nie ma wystających elementów, które trudno byłoby zlokalizować przy pomocy białej laski.
- Dla osób słabosłyszących: pomieszczenia wyposażone w pętlę indukcyjną umożliwiającą rozmowę alarmową z obsługą.

Dofinasowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa wynosi 93,78 %. Natomiast wszystkie realizowane przez Urząd Miasta Biała Podlaska zadania Rewitalizacji obszarów miejskich mają wartość 23 mln 825 tys. zł., a ich dofinansowanie to ponad 19 mln 406 tys. zł. Kolejnymi realizowanymi w tym roku zadaniami rewitalizacyjnymi są: przebudowa i modernizacja Targowiska Miejskiego, rozbiórka i budowa budynku usług kulturalnych przy ul. Krótkiej 1, budowa parku miejskiego zlokalizowanego w rejonie ulic: Wyzwolenia, Drzewieckiego, Witoszyńskiego i Kruczej.

Pozostałe artykuły

Ferie w Białej Podlaskiej
2023-01-05

Od 16 stycznia br. dzieci i młodzież z województwa lubelskiego rozpoczynają ferie zimowe.

Kolejny graficzny sukces Piksela
2023-01-04

Z ogromną przyjemnością informujemy, że pięcioro podopiecznych z Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel" z Bialskiego Centrum Kultury, działającej po kierunkiem pani Lilli Wielgan-Michaluk zostało laureatami XI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Literackiego „Mój Anioł" pod patronatem lubelskiego kuratora oświaty i starosty krasnostawskiego.

Prawa konsumentów - zmiana przepisów
2023-01-03

Z dniem 1 stycznia 2023 r. weszły w życie nowe przepisy dla konsumentów. Zmiany wynikają z implementacji trzech unijnych dyrektyw: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej i dotyczą ustaw: o prawach...

Kolejne sukcesy młodych tancerzy z Dance Academy Studio Biała Podlaska
2022-12-21

Podczas XIX Ogólnopolskiego Mikołajkowego Turnieju Tańca, który odbył się 17 grudnia br. w Kielcach tancerze z Białej Podlaskiej zdobyli 24 cenne puchary i 76 medali.

Kolejny graficzny sukces Piksela
2022-12-06

Znamy już laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Uliczki, kamieniczki, zakamarki" zorganizowanego z okazji 750-lecia miasta Lublińca. Organizatorem konkursu...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.