Aktualności
Dar od KAS dla muzeum
2021-11-22

Monety i banknoty, ikony oraz karafka do wina – w sumie ponad 220 obiektów o charakterze zabytkowym i kolekcjonerskim przekazała lubelska Służba Celno-Skarbowa do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. To kolejne już muzealia, które w ostatnich latach trafiły z granicy do bialskiego muzeum.

W przekazaniu obiektów, które odbyło się w środę, 17 listopada, uczestniczyli: zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie podinsp. Anna Sakowicz, Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz Dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej Rafał Izbicki.

Przedmioty przekazane do bialskiego muzeum pochodzą z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej prób przemytu na przejściach granicznych w Hrebennem, Dorohusku i Zosinie. Po orzeczeniu przez sąd ich przepadku na rzecz skarbu państwa i decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków – obiekty mogły powiększyć zbiory bialskiej placówki.

Do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej trafiło w sumie 208 monet i 6 banknotów, 6 ikon oraz zabytkowa karafka do wina.

Banknoty i 191 monet, w tym szelągi, półgrosze, krajcary i halerze, ujawnili w 2019 r. funkcjonariusze celno-skarbowi z przejścia granicznego w Hrebennem. W kolekcji, którą nielegalnie przewoził ukraiński podróżny, znajdowały się m.in. perełki numizmatyczne z lat 1661 - 1795.

Kolejne 17 monet zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z drogowego przejścia granicznego w Dorohusku. Podróżujący autokarem kursowym obywatel Ukrainy, mimo że miał taki obowiązek, nie zgłosił obiektów numizmatycznych przy kontroli celnej. Biorąc pod uwagę czas powstania monet - określony na lata 1867-1965 - nie posiadają one typowych cech zabytków, ale mają wartość muzealną.

Najcenniejsza w zbiorze darów przekazanych do bialskiego muzeum jest zabytkowa karafka do wina. Jej czas powstania datowany jest na lata 80-90 XIX w. i, jak określił konserwator zabytków, może stanowić uzupełnienie kolekcji muzealnych. Karafka, podobnie jak i XIX-wieczna ikona, zatrzymane zostały na przejściu granicznym w Zosinie. Kolejne 5 przekazanych w środę ikon trafiło do bialskiego muzeum z przejścia granicznego w Dorohusku.

Warto podkreślić, że w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia znajduje się wiele przedmiotów pochodzących z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej przemytów. To tu jest największa w Polsce  - licząca ok. 1600 - kolekcja ikon, z których znaczna część zatrzymana była właśnie przy nielegalnych próbach przewozu przez granicę.

Pozostałe artykuły

Wyróżnienie dla Muzeum Południowego Podlasia
2025-01-10

Podczas jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyło się podsumowanie roku, a szczególnie wyróżnienie otrzymało Muzeum Południowego Podlasia. 

Rusza kwalifikacja wojskowa 2025
2025-01-10

Rusza kwalifikacja wojskowa 2025

VI Przedszkolny Przegląd Jasełek i Przedstawień Bożonarodzeniowych "Śpiewajmy i grajmy mu"
2025-01-10

To ostatni moment na zgłoszenia w VI Przedszkolnym Przeglądzie Jasełek i Przedstawień Bożonarodzeniowych "Śpiewajmy i grajmy mu".

Zapraszamy do Multicentrum Biała Podlaska na warsztat mydlarski
2025-01-10

Już niedługo Dzień Babci i Dziadka. Serdecznie zapraszamy do Multicentrum Biała Podlaska na warsztat mydlarski. W specjalnie przygotowanej pracowni będzie można stworzyć wspaniałe, pachnące mydełka, które będą doskonałym prezentem dla naszych babć i dziadków.

1,6 mln zł ze środków Unii Europejskiej dla Szkoły Podstawowej nr 6 w Białej Podlaskiej
2025-01-09

Prezydent Michał Litwiniuk, dyrektor szkoły Marcin Szwed oraz naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta dr. Stanisław Romanowski odebrali dziś w Urzędzie Marszałkowski...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.