Aktualności

Dar od KAS dla muzeum
2021-11-22

Monety i banknoty, ikony oraz karafka do wina – w sumie ponad 220 obiektów o charakterze zabytkowym i kolekcjonerskim przekazała lubelska Służba Celno-Skarbowa do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. To kolejne już muzealia, które w ostatnich latach trafiły z granicy do bialskiego muzeum.

W przekazaniu obiektów, które odbyło się w środę, 17 listopada, uczestniczyli: zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie podinsp. Anna Sakowicz, Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz Dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej Rafał Izbicki.

Przedmioty przekazane do bialskiego muzeum pochodzą z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej prób przemytu na przejściach granicznych w Hrebennem, Dorohusku i Zosinie. Po orzeczeniu przez sąd ich przepadku na rzecz skarbu państwa i decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków – obiekty mogły powiększyć zbiory bialskiej placówki.

Do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej trafiło w sumie 208 monet i 6 banknotów, 6 ikon oraz zabytkowa karafka do wina.

Banknoty i 191 monet, w tym szelągi, półgrosze, krajcary i halerze, ujawnili w 2019 r. funkcjonariusze celno-skarbowi z przejścia granicznego w Hrebennem. W kolekcji, którą nielegalnie przewoził ukraiński podróżny, znajdowały się m.in. perełki numizmatyczne z lat 1661 - 1795.

Kolejne 17 monet zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z drogowego przejścia granicznego w Dorohusku. Podróżujący autokarem kursowym obywatel Ukrainy, mimo że miał taki obowiązek, nie zgłosił obiektów numizmatycznych przy kontroli celnej. Biorąc pod uwagę czas powstania monet - określony na lata 1867-1965 - nie posiadają one typowych cech zabytków, ale mają wartość muzealną.

Najcenniejsza w zbiorze darów przekazanych do bialskiego muzeum jest zabytkowa karafka do wina. Jej czas powstania datowany jest na lata 80-90 XIX w. i, jak określił konserwator zabytków, może stanowić uzupełnienie kolekcji muzealnych. Karafka, podobnie jak i XIX-wieczna ikona, zatrzymane zostały na przejściu granicznym w Zosinie. Kolejne 5 przekazanych w środę ikon trafiło do bialskiego muzeum z przejścia granicznego w Dorohusku.

Warto podkreślić, że w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia znajduje się wiele przedmiotów pochodzących z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej przemytów. To tu jest największa w Polsce  - licząca ok. 1600 - kolekcja ikon, z których znaczna część zatrzymana była właśnie przy nielegalnych próbach przewozu przez granicę.

Pozostałe artykuły

W dniach 28.06–03.07.2025 nasi utalentowani wokaliści szlifujący talenty pod opieką maestro Ireneusza Parafiniuka reprezentowali Polskę i nasze miasto na Międzynarodowym Festiwalu Magia...

Bialska PSS "Społem" wywodzi się ze Spółdzielni Pracowników Podlaskiej Wytwórni Samolotów utworzonej w 1931 roku. Podczas spotkania zorganizowanego z okazji...

W związku ze zbliżającym się Świętem Policji odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której funkcjonariusze Policja Bialska otrzymali akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne. ...

Już po raz czwarty stowarzyszenia ogrodowe  na obszarze miasta Biała Podlaska otrzymały dotację celową na realizację zadań służących tworzeniu warunków dla rozwoju rodzinnych...

     Nasz zespół zarządzania kryzysowego Miasta Biała Podlaska spotkał się wczoraj w Urzędzie Miasta, by omówić i skoordynować działania służb na wypadek wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych.       Służby miejskie, Straż Pożarna i Policja

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.