Aktualności
Dar od KAS dla muzeum
2021-11-22

Monety i banknoty, ikony oraz karafka do wina – w sumie ponad 220 obiektów o charakterze zabytkowym i kolekcjonerskim przekazała lubelska Służba Celno-Skarbowa do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. To kolejne już muzealia, które w ostatnich latach trafiły z granicy do bialskiego muzeum.

W przekazaniu obiektów, które odbyło się w środę, 17 listopada, uczestniczyli: zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie podinsp. Anna Sakowicz, Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz Dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej Rafał Izbicki.

Przedmioty przekazane do bialskiego muzeum pochodzą z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej prób przemytu na przejściach granicznych w Hrebennem, Dorohusku i Zosinie. Po orzeczeniu przez sąd ich przepadku na rzecz skarbu państwa i decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków – obiekty mogły powiększyć zbiory bialskiej placówki.

Do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej trafiło w sumie 208 monet i 6 banknotów, 6 ikon oraz zabytkowa karafka do wina.

Banknoty i 191 monet, w tym szelągi, półgrosze, krajcary i halerze, ujawnili w 2019 r. funkcjonariusze celno-skarbowi z przejścia granicznego w Hrebennem. W kolekcji, którą nielegalnie przewoził ukraiński podróżny, znajdowały się m.in. perełki numizmatyczne z lat 1661 - 1795.

Kolejne 17 monet zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z drogowego przejścia granicznego w Dorohusku. Podróżujący autokarem kursowym obywatel Ukrainy, mimo że miał taki obowiązek, nie zgłosił obiektów numizmatycznych przy kontroli celnej. Biorąc pod uwagę czas powstania monet - określony na lata 1867-1965 - nie posiadają one typowych cech zabytków, ale mają wartość muzealną.

Najcenniejsza w zbiorze darów przekazanych do bialskiego muzeum jest zabytkowa karafka do wina. Jej czas powstania datowany jest na lata 80-90 XIX w. i, jak określił konserwator zabytków, może stanowić uzupełnienie kolekcji muzealnych. Karafka, podobnie jak i XIX-wieczna ikona, zatrzymane zostały na przejściu granicznym w Zosinie. Kolejne 5 przekazanych w środę ikon trafiło do bialskiego muzeum z przejścia granicznego w Dorohusku.

Warto podkreślić, że w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia znajduje się wiele przedmiotów pochodzących z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej przemytów. To tu jest największa w Polsce  - licząca ok. 1600 - kolekcja ikon, z których znaczna część zatrzymana była właśnie przy nielegalnych próbach przewozu przez granicę.

Pozostałe artykuły

Kolejny graficzny sukces Piksela!!
2022-05-18

Miło nam poinformować, że młodzi artyści z Pracowni Grafiki Komputerowej„Piksel", zatriumfowali na XXI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i Franciszki Arnsztajnowej" pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Klub Kultury Scena gościł młodych zdolnych recytatorów
2022-05-13

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie ogłosił 41. Mały Konkurs Recytatorski dla uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego, a Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego przeprowadziło eliminacje powiatowe.

Sięgnij po dotację na własną działalność gospodarczą!
2022-05-11

19 maja br. rozpoczynamy rekrutację do projektu „Załóż firmę i odnieś sukces! Kompleksowe wsparcie dla osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej na terenie MOF Biała Podlaska – edycja II"

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego spotu promującego 4. edycję Rowerowej Stolicy Polski!
2022-05-06

Pobierz darmową aplikację Aktywne Miasta i dołącz do zabawy.

Międzynarodowy sukces naszych pikselowych graficzek !!!
2022-05-06

Ponad dwa tysiące prac z całego świata wpłynęło na Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Bohúňova Paleta, który już po raz kolejny zorganizował Dom Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej wraz ze Szkołą Artystyczną w Dolnym Kubinie na Słowacji. Z ogromna radością informujemy że aż 5 wychowanek Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel", prowadzonej przez panią Lillę Wielgan-Michaluk zostało laureatkami.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.