Aktualności
Bibliotekarze szkolili się w ramach projektu „Kreatywni(e) w Bibliotece”
2021-10-22

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej zakończyli realizację projektu ph. „Kreatywnie w bibliotece.

Cykl spotkań został zainaugurowany został 13 maja 2021 r. przez prezydenta miasta Michała Litwiniuka, dr. Pawła Borka - dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, dr Barbarę Kociubińską-Kozę, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego.

Pierwsze ze spotkań pt. ”Rozwijanie kreatywności u dzieci. Jak zorganizować ciekawe i angażujące zajęcia wspierające rozwój wyobraźni” miało na celu wzmocnienie kompetencji bibliotekarzy w rozbudzaniu zachowań kreatywnych u najmłodszych. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliła się Paulina Nędzi - ibliotekarka pracująca na co dzień jako instruktor Miejskiej Biblioteki  Publicznej w Gliwicach.

Podczas drugiego szkolenia pt.  „Genial.ly dla bibliotekarzy – warsztat praktyczny z tworzenia prezentacji”, które odbyło się  w dniach 14-15 czerwca 2021 r., bibliotekarze poznali tajniki interaktywnego narzędzia, które może być z powodzeniem wykorzystywane do promocji książki i działań bibliotecznych, sprawdzającego się zwłaszcza w dotarciu do młodych czytelników. Pod okiem Łukasza Brauna - specjalisty w dziedzinie marketingu cyfrowego oraz wdrażania nowych technologii i narzędzi komunikacji w instytucjach kultury uczestnicy szkolenia poznali możliwości tej platformy.

W trakcie kolejnego szkolenia pt. „Biblioteka hybrydowa”( 28-29 czerwca 2021 r.) zaprezentowano nowoczesne narzędzia i aplikacje, a także proste sposoby łączenia rzeczywistości on-line i offline w działaniach promocyjnych, w komunikacji i usprawnianiu codziennego warsztatu pracy bibliotekarzy. Trener – Marcin Skrabka, specjalista w dziedzinie zarządzania kulturą i wspierania jej kadr,  wskazał jak ważna jest współpraca różnych podmiotów w docieraniu do potencjalnych użytkowników.

Ważną i bardzo potrzebną formą wymiany doświadczeń i integracji pracowników bibliotek okazało się szkolenie stacjonarne, które zorganizowano 17 września 2021r. w Multicentrum w Białej Podlaskiej. Był to „Warsztat kreatywności – czyli jak wykorzystać oczywiste przedmioty w nieoczywistych rolach”. Poprowadził je Michał Szczypek – etnolog i antropolog, pomysłodawca i kreatywny menedżer wielu projektów kulturalnych.

Część praktyczna dała możliwość kreatywnego podejścia do przedmiotów codziennego użytku, które można wykorzystać przy tworzeniu zajęć bibliotecznych dla dzieci i młodzieży.

W tematach szkoleń nie mogło zabraknąć zagadnień dotyczących organizowania działań skierowanych do bardzo różnorodnej i wdzięcznej grupy odbiorców jaką są seniorzy.

„Skuteczna organizacja wydarzeń bibliotecznych dla seniorów od A do Z” to temat ostatniego szkolenia projektowego, które odbyło się w formule on-line 29 i 30 września 2021 r. Poprowadziła je Magdalena Klimczak - animatorka i realizatorka wielu inicjatyw skierowanych do seniorów, zarządzająca Miejską Biblioteką Publiczną w Szczawnie-Zdroju

Trenerka wskazała na tak ważne aspekty pracy bibliotek w środowiskach lokalnych, jak rozwój publiczności, rozpoznanie grupy docelowej, a w szczególności możliwości i potrzeby seniorów.  W części praktycznej uczestnicy zapoznawali się z organizowaniem wydarzeń, począwszy od tworzenia planu działania, poprzez dotarcie z informacją, marketing kulturalny, pomysły, realizację, po bariery komunikacyjne.

Projekt „Kreatywni(e) w Bibliotece” został przygotowany przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Na jego realizację pozyskano dofinasowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 15 tys. zł w ramach programu „Partnerstwo dla Książki”, koordynowanego przez Instytut Książki.  Do współpracy zaproszono głównego organizatora instytucji – Urząd Miasta Biała Podlaska oraz Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej.

Szkolenie prowadzili trenerzy z GoodBooks - inicjatywy skupiającej edukatorów zajmujących się podnoszeniem kompetencji bibliotekarzy, wydawców, księgarzy i nauczycieli.

Partnerzy medialnymi byli: "Gościniec Bialski", "Podlasianin" oraz portale internetowe: www.bialapodlaska.pl, www.powiatbialski.eu, www.radiobiper.info

Projekt objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pozostałe artykuły

Fachowcy z Brzeskiej! - edycja 2
2022-01-17

Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. F. Żwirki  i S. Wigury w Białej Podlaskiej, przy dużym zaangażowaniu Gminy Miejskiej Biała Podlaska od września ub.r. realizuje projekt p.n. „Fachowcy z Brzeskiej! - edycja 2”, w którym objęci wsparciem są zarówno uczniowie szkoły, jak i pracujący tam nauczyciele.

Postępowanie o przyznanie dodatku osłonowego
2022-01-05

Na podstawie decyzji Prezydenta Miasta Biała Podlaska Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej będzie prowadził postępowanie w imieniu Gminy Miejskiej Biała Podlaska miasta na prawach powiatu.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
2021-12-31

Miasto Biała Podlaska otrzymało 24 000 zł w formie dotacji na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-25. Jednocześnie do otrzymanej dotacji organ prowadzący placówki przedszkolne zapewnił wkład własny w wysokości 6 000 zł. Wsparcie w ramach Priorytetu 3 ww. programu zostało udzielone 7 przedszkolom oraz 2 oddziałom przedszkolnym funkcjonującym przy szkołach podstawowych.

Jubileusz 50-lecia małżeństwa
2021-12-30

Małżonkowie – mieszkańcy miasta i gminy Biała Podlaska – obchodzący w 2022 r. jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego (zawierali związek małżeński w 1972 r.), zainteresowani otrzymaniem od Prezydenta RP Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, proszeni są o zgłaszanie się do bialskiego USC (ul. Janowska 27, I piętro, tel. 83 341-64-12, -13, -09). Termin zgłoszeń mija 31 stycznia 2022 r.

Owocny rok tancerzy Dance Academy Studio
2021-12-28

To był trudny ale owocny rok artystyczny dla tancerzy Dance Academy Studio. Mimo trudnej sytuacji pandemicznej w kraju tancerzom udało się zrealizować wiele wydarzenia artystycznych.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.