Aktualności
Bibliotekarze szkolili się w ramach projektu „Kreatywni(e) w Bibliotece”
2021-10-22

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej zakończyli realizację projektu ph. „Kreatywnie w bibliotece.

Cykl spotkań został zainaugurowany został 13 maja 2021 r. przez prezydenta miasta Michała Litwiniuka, dr. Pawła Borka - dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, dr Barbarę Kociubińską-Kozę, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego.

Pierwsze ze spotkań pt. ”Rozwijanie kreatywności u dzieci. Jak zorganizować ciekawe i angażujące zajęcia wspierające rozwój wyobraźni” miało na celu wzmocnienie kompetencji bibliotekarzy w rozbudzaniu zachowań kreatywnych u najmłodszych. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliła się Paulina Nędzi - ibliotekarka pracująca na co dzień jako instruktor Miejskiej Biblioteki  Publicznej w Gliwicach.

Podczas drugiego szkolenia pt.  „Genial.ly dla bibliotekarzy – warsztat praktyczny z tworzenia prezentacji”, które odbyło się  w dniach 14-15 czerwca 2021 r., bibliotekarze poznali tajniki interaktywnego narzędzia, które może być z powodzeniem wykorzystywane do promocji książki i działań bibliotecznych, sprawdzającego się zwłaszcza w dotarciu do młodych czytelników. Pod okiem Łukasza Brauna - specjalisty w dziedzinie marketingu cyfrowego oraz wdrażania nowych technologii i narzędzi komunikacji w instytucjach kultury uczestnicy szkolenia poznali możliwości tej platformy.

W trakcie kolejnego szkolenia pt. „Biblioteka hybrydowa”( 28-29 czerwca 2021 r.) zaprezentowano nowoczesne narzędzia i aplikacje, a także proste sposoby łączenia rzeczywistości on-line i offline w działaniach promocyjnych, w komunikacji i usprawnianiu codziennego warsztatu pracy bibliotekarzy. Trener – Marcin Skrabka, specjalista w dziedzinie zarządzania kulturą i wspierania jej kadr,  wskazał jak ważna jest współpraca różnych podmiotów w docieraniu do potencjalnych użytkowników.

Ważną i bardzo potrzebną formą wymiany doświadczeń i integracji pracowników bibliotek okazało się szkolenie stacjonarne, które zorganizowano 17 września 2021r. w Multicentrum w Białej Podlaskiej. Był to „Warsztat kreatywności – czyli jak wykorzystać oczywiste przedmioty w nieoczywistych rolach”. Poprowadził je Michał Szczypek – etnolog i antropolog, pomysłodawca i kreatywny menedżer wielu projektów kulturalnych.

Część praktyczna dała możliwość kreatywnego podejścia do przedmiotów codziennego użytku, które można wykorzystać przy tworzeniu zajęć bibliotecznych dla dzieci i młodzieży.

W tematach szkoleń nie mogło zabraknąć zagadnień dotyczących organizowania działań skierowanych do bardzo różnorodnej i wdzięcznej grupy odbiorców jaką są seniorzy.

„Skuteczna organizacja wydarzeń bibliotecznych dla seniorów od A do Z” to temat ostatniego szkolenia projektowego, które odbyło się w formule on-line 29 i 30 września 2021 r. Poprowadziła je Magdalena Klimczak - animatorka i realizatorka wielu inicjatyw skierowanych do seniorów, zarządzająca Miejską Biblioteką Publiczną w Szczawnie-Zdroju

Trenerka wskazała na tak ważne aspekty pracy bibliotek w środowiskach lokalnych, jak rozwój publiczności, rozpoznanie grupy docelowej, a w szczególności możliwości i potrzeby seniorów.  W części praktycznej uczestnicy zapoznawali się z organizowaniem wydarzeń, począwszy od tworzenia planu działania, poprzez dotarcie z informacją, marketing kulturalny, pomysły, realizację, po bariery komunikacyjne.

Projekt „Kreatywni(e) w Bibliotece” został przygotowany przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Na jego realizację pozyskano dofinasowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 15 tys. zł w ramach programu „Partnerstwo dla Książki”, koordynowanego przez Instytut Książki.  Do współpracy zaproszono głównego organizatora instytucji – Urząd Miasta Biała Podlaska oraz Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej.

Szkolenie prowadzili trenerzy z GoodBooks - inicjatywy skupiającej edukatorów zajmujących się podnoszeniem kompetencji bibliotekarzy, wydawców, księgarzy i nauczycieli.

Partnerzy medialnymi byli: "Gościniec Bialski", "Podlasianin" oraz portale internetowe: www.bialapodlaska.pl, www.powiatbialski.eu, www.radiobiper.info

Projekt objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pozostałe artykuły

Utrudnienia na ul. Francuskiej
2022-08-01

W związku z realizacją zadania pn. „Budowa ulicy Armii Krajowej w Białej Podlaskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Witolda Pileckiego do skrzyżowania z ul. Francuską” od dnia 3...

Komunikat dotyczący zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla w upalne dni
2022-07-29

"Strażacy rekordowo często wyjeżdżają do interwencji związanych z emisją tlenku węgla w mieszkaniach i domach – przyczyną upał.

Wielkie otwarcie Stadionu Miejskiego!
2022-07-28

Największe gwiazdy polskiego futbolu, trenerzy reprezentacji Polski, władze PZPN z tak wyjątkowymi gośćmi otworzymy Miejski Stadion 4 września o godzinie 19:00

Budżet obywatelski - oddajemy decyzję w ręce mieszkańców !
2022-07-28

Zgłoś swój projekt i miej realny wpływ na rozwój naszego miasta.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.