Aktualności
Jubileusz Klawej Ferajny
2019-06-26

23 czerwca br. podczas koncertu jubileuszowego prezydent Michał Litwiniuk wręczył kapeli Klawa Ferajna nagrodę z okazji 10-lecia jej istnienia.

Kapela Podwórkowa Klawa Ferajna istnieje od czerwca 2009 roku. Zadebiutowała 12 lipca na Dniach Konstantynowa, prezentując szlagiery starej Warszawy, Lwowa i piosenki biesiadne. Bialska publiczność po raz pierwszy mogła zobaczyć występ zespołu podczas jednego z etapów 52. Wyścigu dookoła Mazowsza „Tour de Mazovia ” organizowanego w Białej Podlaskiej.

W maju 2010 roku po raz pierwszy wzięła udział w VI Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Miejskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Choć była debiutantem, udało jej się zdobyć wyróżnienie jury. Z Klawą Ferajną występowali bialscy wokaliści: Józef Komorowski, Justyna Drążek, Magdalena Krzywda oraz muzycy: Ryszard Kotowski, Jarosław Piotr Patejuk, Janusz Juźko, Marcin Kalicki.                                                              

Klawa Ferajna co roku koncertuje na imprezach organizowanych przez samorządy powi atu Bialskiego takich jak dni miast, jubileusze, dożynki bądź festyny rodzinne. Bierze udział w licznych koncertach, które mają charakter charytatywny bądź promują Biała Podlaską oraz region Południowego Podlasia. Obecnie kapela tworzy własne piosenki o tematyce związanej z Białą Podlaską oraz radosnymi stronami życia codziennego. Są to między innymi piosenki o Draniu, który nie może żyć bez Pań i pewnym Szalonym Traktorzyście…

W maju 2014 roku Kapela Klawa Ferajna po raz pierwszy wzięła udział w 36. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego w Przemyślu. Zajęła w nim I miejsce, zdobywając Grand Prix festiwalu. Pokonała 14 kapel z całej Polski. W lipcu 2016 roku na 19. Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej Klawa Ferajna  odebrała Puchar Prezesa Radia Lublin Mariusza Deckerta jako nagrodę publiczności. Zdobyła także jedną z dwóch równorzędnych pierwszych nagród festiwalu przyznanych przez jury, razem z kapelą podwórkową Śląskie Bajery z Ornontowic. W kolejnym roku na łęczyńskim festiwalu ponownie zdobyła pierwsze miejsce.

Obecnie Klawa Ferajna tworzy nowy materiał muzyczny, wykorzystując własne teksty oraz muzykę. Nie zapomina też o repertuarze tradycyjnych  utworów starej Warszawy czy Lwowa. W roku 2019 zespół weźmie udział w dwóch ogólnopolskich festiwalach kapel podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim oraz Łęcznej.

Aktualny skład Kapeli Podwórkowej „Klawa Ferajna” to:

Mariusz Polak - akordeon, śpiew (kierownik kapeli)

Jakub Gdela - akordeon, śpiew

Sławomir Mielniczuk - skrzypce

Arkadiusz Juźko - klarnet, saksofon

Krzysztof Laszewski - gitara, banjo, śpiew

Arkadiusz Saczuk - kontrabas, śpiew

Dariusz Chorąży - instrumenty perkusyjne, śpiew

 

Pozostałe artykuły

"Tamten świat" - wystawa fotografii Adama Trochimiuka w piwnicach Urzędu Miasta
2022-04-13

Wystawa została otwarta 12 kwietnia. Kiedy można ją obejrzeć?

Wakacje z Muzeum Południowego Podlasia
2021-08-16

Wakacje z Muzeum Południowego Podlasia trwają w najlepsze.

Kolejne znaleziska na terenie założenia Radziwiłłów
2021-08-14

Dzięki pracom wykopaliskowym na terenie założenia Radziwiłłów odsłaniamy dworską kuchnię i inne zabudowania. Zespół Muzeum Południowego Podlasia odkrywa także elementy wyposażenia i...

Przed nami niezwykłe muzyczne wydarzenie - 2. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego
2020-09-22

26 września br. w bialskim amfiteatrze odbędzie się widowisko „Zaczarowany świat operetki i musicalu”. Ze względów bezpieczeństwa zostanie ono zaprezentowane dwa razy – o...

Nabór do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 6
2020-06-30

Szkoła Podstawowa nr 6 przy ul. Leszczynowej 16 prowadzi nabór do oddziału przedszkolnego  dla dzieci w wieku 2,5 - 4 lat. Wnioski w formie papierowej należy składać do 30 lipca br., codziennie w godzinach od 8:00 do 15:00  w sekretariacie szkoły.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.