Aktualności
Jubileusz Klawej Ferajny
2019-06-26

23 czerwca br. podczas koncertu jubileuszowego prezydent Michał Litwiniuk wręczył kapeli Klawa Ferajna nagrodę z okazji 10-lecia jej istnienia.

Kapela Podwórkowa Klawa Ferajna istnieje od czerwca 2009 roku. Zadebiutowała 12 lipca na Dniach Konstantynowa, prezentując szlagiery starej Warszawy, Lwowa i piosenki biesiadne. Bialska publiczność po raz pierwszy mogła zobaczyć występ zespołu podczas jednego z etapów 52. Wyścigu dookoła Mazowsza „Tour de Mazovia ” organizowanego w Białej Podlaskiej.

W maju 2010 roku po raz pierwszy wzięła udział w VI Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Miejskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Choć była debiutantem, udało jej się zdobyć wyróżnienie jury. Z Klawą Ferajną występowali bialscy wokaliści: Józef Komorowski, Justyna Drążek, Magdalena Krzywda oraz muzycy: Ryszard Kotowski, Jarosław Piotr Patejuk, Janusz Juźko, Marcin Kalicki.                                                              

Klawa Ferajna co roku koncertuje na imprezach organizowanych przez samorządy powi atu Bialskiego takich jak dni miast, jubileusze, dożynki bądź festyny rodzinne. Bierze udział w licznych koncertach, które mają charakter charytatywny bądź promują Biała Podlaską oraz region Południowego Podlasia. Obecnie kapela tworzy własne piosenki o tematyce związanej z Białą Podlaską oraz radosnymi stronami życia codziennego. Są to między innymi piosenki o Draniu, który nie może żyć bez Pań i pewnym Szalonym Traktorzyście…

W maju 2014 roku Kapela Klawa Ferajna po raz pierwszy wzięła udział w 36. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego w Przemyślu. Zajęła w nim I miejsce, zdobywając Grand Prix festiwalu. Pokonała 14 kapel z całej Polski. W lipcu 2016 roku na 19. Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej Klawa Ferajna  odebrała Puchar Prezesa Radia Lublin Mariusza Deckerta jako nagrodę publiczności. Zdobyła także jedną z dwóch równorzędnych pierwszych nagród festiwalu przyznanych przez jury, razem z kapelą podwórkową Śląskie Bajery z Ornontowic. W kolejnym roku na łęczyńskim festiwalu ponownie zdobyła pierwsze miejsce.

Obecnie Klawa Ferajna tworzy nowy materiał muzyczny, wykorzystując własne teksty oraz muzykę. Nie zapomina też o repertuarze tradycyjnych  utworów starej Warszawy czy Lwowa. W roku 2019 zespół weźmie udział w dwóch ogólnopolskich festiwalach kapel podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim oraz Łęcznej.

Aktualny skład Kapeli Podwórkowej „Klawa Ferajna” to:

Mariusz Polak - akordeon, śpiew (kierownik kapeli)

Jakub Gdela - akordeon, śpiew

Sławomir Mielniczuk - skrzypce

Arkadiusz Juźko - klarnet, saksofon

Krzysztof Laszewski - gitara, banjo, śpiew

Arkadiusz Saczuk - kontrabas, śpiew

Dariusz Chorąży - instrumenty perkusyjne, śpiew

 

Pozostałe artykuły

Biała Podlaska i barwy jazzu
2019-11-14

Festiwal jazzowy tradycyjnie odbywa się w Białej Podlaskiej w październiku, ale tym wydarzeniem żyjemy przez cały rok. Wspominając miniony, nie możemy się doczekać kolejnego. O ostatnim festiwalu pisze Istvan Grabowski.

"Wiedeń moich marzeń" - premierę widowiska oklaskiwało w Białej Podlaskiej ponad 2500 zachwyconych widzów
2019-10-08

Wiedeń moich marzeń" to muzyczne widowisko  wyreżyserowane przez Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego, dyrektora artystycznego Fundacji Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego, którą prezydent Michał Litwiniuk zaprosił do współorganizacji Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.

Renata Sobczak laureatką Bialskiej Nagrody Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej
2019-10-08

Na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Biała Podlaska z 2 kwietnia 2019 r. w sprawie przyznania oraz wysokości nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej,...

100 wystawców na Jarmarku Michałowym!
2019-10-07

Jarmark Michałowy to tradycyjne spotkanie rękodzielników, rzemieślników i artystów na pl. Wolności, organizowane podczas Dni Patrona Białej Podlaskiej św. Michała Archanioła. W tym roku na jarmark przybyło 100 wystawców - to rekordowa liczba. Dla bialskich Michałów obchodzących swoje święto 29 września przygotowano imieninowy tort, którym częstował przybyłych prezydent Michał Litwiniuk.

Uroczysta sesja Rady Miasta w dniu imienin św. Michała Archanioła
2019-10-07

W dniu imienin Patrona Miasta św. Michała Archanioła odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której prezydent Michał Litwiniuk i przewodniczący Rady Bogusław Broniewicz wręczyli tytuł Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska Annie Chwałek, prezes i założycielce stowarzyszenia Wspólny Świat.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.