Aktualności
Strajk nauczycieli. Sytuacja w bialskich placówkach jest opanowana
2019-04-08

Wszystkie bialskie szkoły przystąpiły do strajku – podjęła go zdecydowana większość nauczycieli. Prezydent Miasta nie jest stroną w sporze, ale zobowiązał dyrektorów szkół na specjalnej naradzie do zagwarantowania opieki i bezpieczeństwa uczniów w szkołach i dzieci w przedszkolach. Prezydent Michał Litwiniuk podczas dzisiejszych spotkań z protestującymi podkreślił, że strajk to demokratyczny sposób wyrażania opinii.  

 

Liczba strajkujących nauczycieli w godzinach rannych była następująca:

- w ZSZ nr 2 - 30 nauczycieli,

- w ZSZ nr 1 – 34 nauczycieli,

- w I LO im. J.I. Kraszewskiego – 19 nauczycieli,

- w ZSO nr 2 – 48 nauczycieli,

- w ZSO nr 3 – 26 nauczycieli,

- w ZSO nr 4 – 48 nauczycieli,

- w ZS nr 9 – 33 nauczycieli,

- w ZS z oddziałami integracyjnymi – 46 nauczycieli,

- w Szkole Podstawowej nr 3 – 18 nauczycieli,

- w Szkole Podstawowej nr 4 – 12 nauczycieli.

Strajk podjęto też w przedszkolach samorządowych nr 3, nr 7, nr 11, nr 16 i nr 17. Pozostałe przedszkola i bursa szkolna nie przystąpiły do strajku.

Prezydent monitoruje na bieżąco sytuację w placówkach. Dziś o 8.00 rano pracownicy Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UM byli w szkołach, by przekazać naczelnikowi wydziału dr. Stanisławowi Romanowskiemu informacje niezbędne do zapewnienia właściwej organizacji w placówkach w dniu strajku. Podobne działania są zaplanowane na dni kolejne.

Wszyscy uczniowie szkół oraz dzieci uczęszczające do przedszkoli samorządowych mają zapewnioną opiekę nauczycieli, którzy nie strajkują, praktykantów, pedagogów delegowanych z innych szkół. Sytuacja jest stabilna i opanowana.

Zgodnie z zaleceniem prezydenta wsparcia szkołom i nauczycielom udzielają instytucje kultury: BCK, muzeum oraz biblioteka, które nie tylko są w gotowości, by delegować, na prośbę dyrektorów szkół, swoich pracowników, ale także organizują zajęcia dla dzieci i młodzieży. W dniach strajku uczniowie i ich opiekunowie – rodzice, nauczyciele – nie będą płacić za bilety wstępu. BCK i biblioteka organizują zajęcia dla nich. 9 kwietnia na darmowy spektakl zaprasza Bialskie Centrum Kultury. W jednej ze szkół nauczycieli wspomagają studenci PSW im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Żaden z dyrektorów uczestniczących w specjalnej naradzie zorganizowanej przez prezydenta Michała Litwiniuka w sprawie organizacji i przebiegu egzaminów ósmoklasistów i gimnazjalistów nie sygnalizował, że cokolwiek może je zakłócić. Dyrektorzy zapewnili prezydenta, że będą w stanie zapewnić wymagany skład zespołów komisji egzaminacyjnych. Przypomnijmy jednak, że to Ministerstwo Edukacji i Okręgowa Komisja Egzaminacyjna są odpowiedzialne za organizację egzaminów końcowych.

O zajęciach organizowanych dla uczniów przez instytucje kultury informują one na bieżąco za pośrednictwem stron internetowych oraz na profilach społecznościowych.

Pozostałe artykuły

Flagi narodowe dla mieszkańców Białej Podlaskiej
2019-04-25

W Urzędzie Miasta Biała Podlaska od dziś do wtorku włącznie bialczanie mogą odebrać flagę w głównej sali UM w Biurze Obsługi Klienta.

Komunikat Państwowej Komendy Miejskiej w Białej Podlaskiej
2019-04-25

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej zwraca uwagę na konieczność monitorowania stanu technicznego instalacji i urządzeń, w szczególności instalacji elektrycznych, gazowych, kominowych i urządzeń grzewczych, będących główną przyczyną zagrożenia pożarem.

Ponad 7 tysięcy zł dla stowarzyszenia Wspólny Świat po meczu charytatywnym
2019-04-25

W charytatywnym meczu na rzecz stowarzyszenia Wspólny Świat zagrały drużyny Miasto Biała Podlaska i PZPN. Jego organizatorem był Zakład Karny w Białej Podlaskiej. To jedna z wielu imprez organizowanych w celu wsparcia osób z autyzmem. Stowarzyszenie buduje ośrodek dla swoich podopiecznych.

Zaproszenie na uroczystości miejskie 3 i 12 maja
2019-04-23

Prezydent Michał Litwiniuk zaprasza  na miejskie uroczystości związane ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja i Świętem 34. Pułku Piechoty.

Szafki w bialskich szkołach dla najmłodszych uczniów
2019-04-23

Od 1 września br. wszyscy uczniowie klas 1-3 bialskich szkół będą przechowywać podręczniki i pomoce szkolne w specjalnie do tego przeznaczonych szafkach. Prezydent Michał Litwiniuk zwrócił uwagę na konieczność wdrażania działań prozdrowotnych – wiemy, jak poważnym problemem jest przeciążenie dziecięcych kręgosłupów. 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.