Aktualności
"Czarnobyl z Bliska". 30 lat po" - spotkanie z Adamem Paluchem
2019-03-04

Drugie już spotkanie w Informatorium Miejskiej Biblioteki Publicznej miało być krótką relacją Adama Palucha na temat fotografii znajdujących się na wystawie ”Czarnobyl z Bliska, 30 lat po” i okolicznościach ich powstania. Spontanicznie przerodziło się w trwającą ponad trzy godziny relację z podróży, którą Adam Paluch i Marek Maliszewski odbyli w 2017 roku na tereny objęte skażeniem po wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o obecnej sytuacji w Czarnobylu i położonej ok. 18 km od niego Prypeci na Ukrainie. Fotograf poprosił o komentarz do prezentowanych zdjęć Monikę Bazylczuk, często podróżującą na teren Czarnobylskiej Zony. Spotkanie z nią zaplanowano w maju br.

33 lata po wybuchu Czarnobyl dalej budzi silne emocje, szczególnie wśród osób, które pamiętają kwiecień 1986 roku. W promieniu trzydziestu kilometrów od wybuchu życie zamarło, czas stanął w miejscu. Miasto Prypeć, które w swoim założeniu miało służyć pracownikom elektrowni i ich rodzinom, budowane z wielkim rozmachem, wyposażone w bardzo nowoczesne obiekty użyteczności publicznej jak domy kultury, teatr, place zabaw, szkoły, przedszkola, przychodnie i szpitale, stało się ich przekleństwem. Dziś straszy jak miasto-widmo. Mimo przymusowych wysiedleń setek tysięcy mieszkańców zarażonej strefy, wiele osób powróciło do swoich gospodarstw i mieszka tam do dziś.

 

Pozostałe artykuły

Informacja – obsługa dowodów osobistych
2023-03-30

Referat Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Miasta Biała Podlaska informuje, że w dniu 31 marca br.

Kraszak zwycięzcą Finału Wojewódzkiego w koszykówce
2023-03-29

Komunikat końcowy z zawodów

Jarmark Wielkanocny w Białej Podlaskiej
2023-03-28

1 kwietnia br. na placu Wolności mieszkańcy miasta będą mogli poczuć świąteczny klimat zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

Sukces podopiecznej Pracowni Grafiki Komputerowej Piksel
2023-03-28

Z wielką radością informujemy, że podopieczna Bialskiego Centrum Kultury, 12 letnia Zuzanna Rudzka została laureatką...

Poświęcenie kaplicy nowej parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego
2023-03-23

Kaplica nowej bialskiej parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego znajduje się przy ul. Wereszki 23.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.