Kraszak zwycięzcą Finału Wojewódzkiego w koszykówce
2023-03-29
Komunikat końcowy z zawodów
Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej oraz Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zapraszają wszystkich miłośników regionu na spotkanie z historykiem dr hab. Marią Starnawską.
Będzie ono miało miejsce 18 października o godz. 17 w Dziale Wiedzy o Regionie MBP przy ul. Warszawskiej 12a. Uczestnicy spotkania wysłuchają wykładu „Z Jerozolimy do Łukowa. Dzieje zakonu templariuszy w Ziemi Świętej, Europie i nad Bugiem”.
Dr hab. Maria Starnawska jest kierownikiem Zakładu Historii Dawnej siedleckiej uczelni. Badaczka historii Kościoła i kultury religijnej w Polsce średniowiecznej, autorka prac na temat dziejów zakonu i kapituł w średniowieczu, symboliki Drzwi Gnieźnieńskich, dziejów pielgrzymek, kultu świętych i ich relikwii.
Skąd templariusze wzięli się nad Bugiem? Okazuje się, że ich sprowadzanie na ziemie polskie mogło być jednym z przejawów udziału Polaków w ruchu krucjat w Ziemi Świętej. Książęta piastowscy obsadzali templariuszy w newralgicznych miejscach swoich księstw.
Z fundacjami Henryka Brodatego prawdopodobnie związane były posiadane na krótko przez templariuszy dobra na wschodnim pograniczu Mazowsza oraz w Łukowie. W 1239 r. książę mazowiecki Bolesław, syn Konrada, nadał zakonowi wsie Orzechowo nad Narwią oraz Dręszew i Skuszew nad Bugiem, w pobliżu grodu w Liwie, który zastąpił w systemie obronnym Mazowsza zdobyty rok wcześniej przez Daniela halickiego Drohiczyn.
Więcej na temat zakonu templariuszy na naszych ziemiach można będzie dowiedzieć się podczas spotkania. Serdecznie zapraszamy!
1 kwietnia br. na placu Wolności mieszkańcy miasta będą mogli poczuć świąteczny klimat zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.
Z wielką radością informujemy, że podopieczna Bialskiego Centrum Kultury, 12 letnia Zuzanna Rudzka została laureatką...
Kaplica nowej bialskiej parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego znajduje się przy ul. Wereszki 23.
Podlaska Wytwórnia Samolotów - tu, w Białej Podlaskiej biło w 20-leciu międzywojennym serce polskiej inżynierii.