Kraszak zwycięzcą Finału Wojewódzkiego w koszykówce
2023-03-29
Komunikat końcowy z zawodów
To był godny finał Festiwalu Dziedzictwa Narodowego. Na wypełnionej po przegi hali AWF zaprezentował się zespół Mazowsze, obchodzący w tym roku 70-lecie istnienia. Dyrgent Jacek Boniecki we wzruszających słowach nawiązał do Bogusława Kaczyńskiego, który patronuje bialskiemu festiwalowi.
- Spotkaliśmy się przy okazji pracy w teatrze Roma. Boguś dał się poznać jako człowiek wielkiego serca i wielkiej mądrości. Tuż po śmierci Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej - współzałożycielski Mazowsza, kiedy zespół było daleko na tournee po USA, razem udaliśmy się żeby ją pożegnać. Wtedy nie wiedziałem jeszcze, że zostanę dyrektorem zespołu a 20 lat później będziemy występowali na festiwalu poświęconym Bogusławowi Kaczyńskiemu - mówił ze wzruszeniem podczas koncertu Jacek Boniecki, dyrektor Mazowsza.
Wzruszeń było znacznie więcej również na scenie. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze odtowrzył najpiękniejsze tańce i pieśni różnych regionów Polski. Na koniec nie zabrakło najbardziej znanych utworów, wśród których pojawiła się m.in. "Kukułeczka".
W przerwie koncertu prezydent Dariusz Stefaniuk dziękował publiczności za udział w całym festiwalu, prof. Jerzemu Sadowskiemu za udostępnienie obiektu AWF, a Witoldowi Matulce - dyrektorowi artystycznemu, za wzorowe przygotowanie wydarzenia.
Festiwal Dziedzictwa Narodowego był także okazją do przeprowadzenia akcji charytatywnej na rzecz 8-letniego Dawidka. Chłopczyk cierpiący na porażenie mózgowe pojawił się razem z rodzicami na scenie i dziękował hojnym bialczanom za włączenie się w pomoc.
1 kwietnia br. na placu Wolności mieszkańcy miasta będą mogli poczuć świąteczny klimat zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.
Z wielką radością informujemy, że podopieczna Bialskiego Centrum Kultury, 12 letnia Zuzanna Rudzka została laureatką...
Kaplica nowej bialskiej parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego znajduje się przy ul. Wereszki 23.
Podlaska Wytwórnia Samolotów - tu, w Białej Podlaskiej biło w 20-leciu międzywojennym serce polskiej inżynierii.