Aktualności
Promujemy Południowe Podlasie – posłuchaj cyklu audycji w Radiu Lublin
2018-09-04

We wtorek o godz. 13.45 na antenie Radia Lublin wysłuchamy ostatniej audycji z cyklu poświęconego drewnianej architekturze Białej Podlaskiej i okolic. Projekt mający na celu promocję walorów turystycznych naszego regionu realizuje Centrum Informacji Turystycznej.

Mowa w szczególności o zabytkowych obiektach sakralnych, znajdujących się w okolicy Białej Podlaskiej: Kostomłotach, Ortelu Królewskim, Pratulinie i Jabłecznej. Wśród audycji znalazło się także miejsce dla Pensjonatu Uroczysko Zaborek, a także drewnianej architektury w Białej Podlaskiej.

Miasto nad Krzną jest szczególne pod względem architektury drewnianej. Centrum swój obecny wygląd uzyskało w 2 połowie XIX w. i pocz. XX w. Cały rynek otoczony jest kamieniczkami, lecz na bocznych uliczkach zezwalano na budowę domów drewnianych, na podmurówce i z kominem murowanym.

POLECAMY TAKŻE: posłuchaj pozostałych audycji

W drugiej połowie XIX w. w pobliżu dworca kolejowego powstała dzielnica willowa z drewnianą zabudową dworkową. Budowle zachowały tradycyjne kanony jak: kształt budynku prostokątny i wejście pośrodku ściany frontowej. Te drewniane domy są nadal charakterystycznym elementem architektury naszego miasta.

Dziś zapraszamy Państwa do wysłuchania jednej z sześciu audycji o drewnianych różnorodnościach Białej Podlaskiej, opowiada Pan Jan Maraśkiewicz- Kierownik Delegatury Woj. Urzędu Ochrony Zabytków w Białej Podlaskiej.

Audycje zostały przygotowane w ramach projektu zrealizowanego dzięki wsparciu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w ramach budżetu obywatelskiego "Współpraca procentuje". Realizatorem projektu jest Urząd Miasta Biała Podlaska.

 

Pozostałe artykuły

Ekologiczne pompy ciepła już w czerwcu
2020-01-14

Prezydent Michał Litwiniuk podpisał umowę na dostawę i montaż pomp ciepła do c.w.u. na terenie Miasta Biała Podlaska. Zadanie zrealizuje firma DAJK P.H.U. Maciej Kańczugowski. 

Orszak Trzech Króli
2020-01-14

Przejście orszaku Trzech Króli ulicami Białej Podlaskiej to piękna tradycja. Kolorowy i rozśpiewany pochód przypominający przybycie trzech mędrców ze wschodu do Betlejem wyruszył z parafii św. Michała Archanioła na plac Wolności. Tam obejrzeliśmy jasełka przygotowane przez dzieci i młodzież. Prezydent Michał Litwiniuk dziękował mieszkańcom za udział i wspólne kolędowanie.

Oficjalne przekazanie nowej ulicy Koncertowej i ronda na ul. Witoroskiej
2020-01-02

Ulica Koncertowa i rondo na ul. Witoroskiej już oficjalnie otwarte. To bardzo ważna, zwiększająca komfort i bezpieczeństwo inwestycja o wartości ponad 8 350 000 zł, z czego 4 400 000 zł to dofinansowanie Z Funduszu Dróg Samorządowych. Podczas uroczystości otwarcia prezydent Michał Litwiniuk podkreślił istotne wsparcie wicewojewody Roberta Gmitruczuka.

Jak chronić gospodarstwo przed wirusem HPAI?
2020-01-02

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Główny Lekarz Weterynarii apelują o przestrzeganie zasad w celu ochrony gospodarstw przed wirusem HPAI.

Mamy dwa nowe żłobki. Prowadzi je fundacja Teresianum
2019-12-24

Dwa nowe żłobki powstały przy ul. Terebelskiej i Włoskiej. Projekt Fundacji Teresianum "Akademia Malucha" ma na celu zarówno stworzenie  placówek wychowawczo-opiekuńczych nad dziećmi do lat 4, jak i poprawę szans na zatrudnienie ich rodziców.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.