Kraszak zwycięzcą Finału Wojewódzkiego w koszykówce
2023-03-29
Komunikat końcowy z zawodów
We wtorek o godz. 13.45 na antenie Radia Lublin wysłuchamy ostatniej audycji z cyklu poświęconego drewnianej architekturze Białej Podlaskiej i okolic. Projekt mający na celu promocję walorów turystycznych naszego regionu realizuje Centrum Informacji Turystycznej.
Mowa w szczególności o zabytkowych obiektach sakralnych, znajdujących się w okolicy Białej Podlaskiej: Kostomłotach, Ortelu Królewskim, Pratulinie i Jabłecznej. Wśród audycji znalazło się także miejsce dla Pensjonatu Uroczysko Zaborek, a także drewnianej architektury w Białej Podlaskiej.
Miasto nad Krzną jest szczególne pod względem architektury drewnianej. Centrum swój obecny wygląd uzyskało w 2 połowie XIX w. i pocz. XX w. Cały rynek otoczony jest kamieniczkami, lecz na bocznych uliczkach zezwalano na budowę domów drewnianych, na podmurówce i z kominem murowanym.
POLECAMY TAKŻE: posłuchaj pozostałych audycji
W drugiej połowie XIX w. w pobliżu dworca kolejowego powstała dzielnica willowa z drewnianą zabudową dworkową. Budowle zachowały tradycyjne kanony jak: kształt budynku prostokątny i wejście pośrodku ściany frontowej. Te drewniane domy są nadal charakterystycznym elementem architektury naszego miasta.
Dziś zapraszamy Państwa do wysłuchania jednej z sześciu audycji o drewnianych różnorodnościach Białej Podlaskiej, opowiada Pan Jan Maraśkiewicz- Kierownik Delegatury Woj. Urzędu Ochrony Zabytków w Białej Podlaskiej.
Audycje zostały przygotowane w ramach projektu zrealizowanego dzięki wsparciu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w ramach budżetu obywatelskiego "Współpraca procentuje". Realizatorem projektu jest Urząd Miasta Biała Podlaska.
1 kwietnia br. na placu Wolności mieszkańcy miasta będą mogli poczuć świąteczny klimat zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.
Z wielką radością informujemy, że podopieczna Bialskiego Centrum Kultury, 12 letnia Zuzanna Rudzka została laureatką...
Kaplica nowej bialskiej parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego znajduje się przy ul. Wereszki 23.
Podlaska Wytwórnia Samolotów - tu, w Białej Podlaskiej biło w 20-leciu międzywojennym serce polskiej inżynierii.