Aktualności
Promujemy Południowe Podlasie – posłuchaj cyklu audycji w Radiu Lublin
2018-09-04

We wtorek o godz. 13.45 na antenie Radia Lublin wysłuchamy ostatniej audycji z cyklu poświęconego drewnianej architekturze Białej Podlaskiej i okolic. Projekt mający na celu promocję walorów turystycznych naszego regionu realizuje Centrum Informacji Turystycznej.

Mowa w szczególności o zabytkowych obiektach sakralnych, znajdujących się w okolicy Białej Podlaskiej: Kostomłotach, Ortelu Królewskim, Pratulinie i Jabłecznej. Wśród audycji znalazło się także miejsce dla Pensjonatu Uroczysko Zaborek, a także drewnianej architektury w Białej Podlaskiej.

Miasto nad Krzną jest szczególne pod względem architektury drewnianej. Centrum swój obecny wygląd uzyskało w 2 połowie XIX w. i pocz. XX w. Cały rynek otoczony jest kamieniczkami, lecz na bocznych uliczkach zezwalano na budowę domów drewnianych, na podmurówce i z kominem murowanym.

POLECAMY TAKŻE: posłuchaj pozostałych audycji

W drugiej połowie XIX w. w pobliżu dworca kolejowego powstała dzielnica willowa z drewnianą zabudową dworkową. Budowle zachowały tradycyjne kanony jak: kształt budynku prostokątny i wejście pośrodku ściany frontowej. Te drewniane domy są nadal charakterystycznym elementem architektury naszego miasta.

Dziś zapraszamy Państwa do wysłuchania jednej z sześciu audycji o drewnianych różnorodnościach Białej Podlaskiej, opowiada Pan Jan Maraśkiewicz- Kierownik Delegatury Woj. Urzędu Ochrony Zabytków w Białej Podlaskiej.

Audycje zostały przygotowane w ramach projektu zrealizowanego dzięki wsparciu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w ramach budżetu obywatelskiego "Współpraca procentuje". Realizatorem projektu jest Urząd Miasta Biała Podlaska.

 

Pozostałe artykuły

Zakup 65 laptopów w ramach programu Zdalna Szkoła+
2020-08-12

Gmina Miejska Biała Podlaska zakupiła kolejnych 65 laptopów o wartości 155 000 zł w ramach projektu „Zdalna Szkoła+”. Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa,...

76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Białej Podlaskiej
2020-08-04

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. W związku z rocznicą tego wydarzenia, władze i mieszkańcy Białej Podlaskiej uczcili pamięć Bohaterów.

Zmiany w kursowaniu autobusów linii A i H
2020-08-04

UWAGA! W związku z przebudową II odcinka ul. Warszawskiej w dniach 4-7 sierpnia zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu autobusów linii A i H. Linia A

Utrudnienia na ul. Warszawskiej
2020-07-31

Trwa rozbudowa ulicy Warszawskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kopernika do posesji nr 65A.

Kolejne instalacje OZE dla Białej Podlaskiej
2020-07-30

29 lipca prezydent Michał Litwiniuk podpisał z panią skarbnik Martą Mirończuk w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego umowę o dofinansowanie projektu pt. „Włączamy dobrą...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.