Aktualności
Promujemy Południowe Podlasie – posłuchaj cyklu audycji w Radiu Lublin
2018-09-04

We wtorek o godz. 13.45 na antenie Radia Lublin wysłuchamy ostatniej audycji z cyklu poświęconego drewnianej architekturze Białej Podlaskiej i okolic. Projekt mający na celu promocję walorów turystycznych naszego regionu realizuje Centrum Informacji Turystycznej.

Mowa w szczególności o zabytkowych obiektach sakralnych, znajdujących się w okolicy Białej Podlaskiej: Kostomłotach, Ortelu Królewskim, Pratulinie i Jabłecznej. Wśród audycji znalazło się także miejsce dla Pensjonatu Uroczysko Zaborek, a także drewnianej architektury w Białej Podlaskiej.

Miasto nad Krzną jest szczególne pod względem architektury drewnianej. Centrum swój obecny wygląd uzyskało w 2 połowie XIX w. i pocz. XX w. Cały rynek otoczony jest kamieniczkami, lecz na bocznych uliczkach zezwalano na budowę domów drewnianych, na podmurówce i z kominem murowanym.

POLECAMY TAKŻE: posłuchaj pozostałych audycji

W drugiej połowie XIX w. w pobliżu dworca kolejowego powstała dzielnica willowa z drewnianą zabudową dworkową. Budowle zachowały tradycyjne kanony jak: kształt budynku prostokątny i wejście pośrodku ściany frontowej. Te drewniane domy są nadal charakterystycznym elementem architektury naszego miasta.

Dziś zapraszamy Państwa do wysłuchania jednej z sześciu audycji o drewnianych różnorodnościach Białej Podlaskiej, opowiada Pan Jan Maraśkiewicz- Kierownik Delegatury Woj. Urzędu Ochrony Zabytków w Białej Podlaskiej.

Audycje zostały przygotowane w ramach projektu zrealizowanego dzięki wsparciu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w ramach budżetu obywatelskiego "Współpraca procentuje". Realizatorem projektu jest Urząd Miasta Biała Podlaska.

 

Pozostałe artykuły

Kraszak zwycięzcą Finału Wojewódzkiego w koszykówce
2023-03-29

Komunikat końcowy z zawodów

Jarmark Wielkanocny w Białej Podlaskiej
2023-03-28

1 kwietnia br. na placu Wolności mieszkańcy miasta będą mogli poczuć świąteczny klimat zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

Sukces podopiecznej Pracowni Grafiki Komputerowej Piksel
2023-03-28

Z wielką radością informujemy, że podopieczna Bialskiego Centrum Kultury, 12 letnia Zuzanna Rudzka została laureatką...

Poświęcenie kaplicy nowej parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego
2023-03-23

Kaplica nowej bialskiej parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego znajduje się przy ul. Wereszki 23.

100-lecie utworzenia Podlaskiej Wytwórni Samolotów
2023-03-22

Podlaska Wytwórnia Samolotów - tu, w Białej Podlaskiej biło w 20-leciu międzywojennym serce polskiej inżynierii.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców