Aktualności
Blisko 100 mln zł trafi do Białej Podlaskiej i pozostałych miast prezydenckich
2018-07-26

Prezydent Dariusz Stefaniuk wraz z włodarzami trzech pozostałych miast subregionalnych województwa lubelskiego: Chełma, Puław i Zamościa oraz marszałek województwa Sławomir Sosnowski podpisali list intencyjny o współpracy samorządów w realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

Na współpracy skorzystają nie tylko miasta, ale również gminy, które razem z miastami tworzą tzw. miejskie obszary funkcjonalne (MOF). W przypadku Białej Podlaskiej jest to gmina Biała Podlaska.

Współpraca samorządów w województwie lubelskim ma doprowadzić do jeszcze większej efektywności działań i właściwego przygotowania się do realizacji wspólnych projektów w obecnej ale przede wszystkim w przyszłej perspektywie finansowej, po roku 2020.

Dzięki pomyślnie zakończonym negocjacjom z Komisją Europejską, w województwie lubelskim dodatkowe 93 mln zł zostanie przeznaczone na realizację projektów w formule ZIT. Pieniądze pozwolą na realizację wspólnych projektów obejmujących inwestycje w transport niskoemisyjny, efektywność energetyczną sektora publicznego, promocję niskoemisyjności oraz wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. List intencyjny jest pierwszym etapem współpracy samorządów w ramach ZIT, która stanowi warunek realizacji projektów. W dalszej kolejności zostaną opracowane strategie, zaś po ich zatwierdzeniu przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju możliwe będzie dokładne określenie podziału środków.

- Podpisanie listu to owoc współpracy pomiędzy miastami prezydenckimi, a także urzędem marszałkowskim, która od kilku lat układa się nadzwyczaj dobrze. Regularnie się spotykamy, dzielimy doświadczeniami i pracujemy nad projektami. Jest to nowa jakość i praktyka, której wcześniej nie było. Udowadniamy, że potrafimy skutecznie działać ponad podziałami, nie patrząc przez pryzmat polityki i zbliżających się wyborów a jedynie korzyści jakie odniosą mieszkańcy naszych miast i wspólnego regionu – podkreśla prezydent Stefaniuk.

Jeszcze w obecnej perspektywie finansowej Biała Podlaska ogromnie skorzysta na instrumencie ZIT. Jednak działania bialskiego magistratu, to przede wszystkim stworzenie fundamentu pod przyszłą perspektywę obejmującą lata 2021-2027. Na cel związany z polityką miejską przeznaczonych będzie wówczas nie mniej niż 6 proc. środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To ogromne fundusze, które trafią m.in. do Białej Podlaskiej.

Pozostałe artykuły

Zakup 65 laptopów w ramach programu Zdalna Szkoła+
2020-08-12

Gmina Miejska Biała Podlaska zakupiła kolejnych 65 laptopów o wartości 155 000 zł w ramach projektu „Zdalna Szkoła+”. Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa,...

76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Białej Podlaskiej
2020-08-04

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. W związku z rocznicą tego wydarzenia, władze i mieszkańcy Białej Podlaskiej uczcili pamięć Bohaterów.

Zmiany w kursowaniu autobusów linii A i H
2020-08-04

UWAGA! W związku z przebudową II odcinka ul. Warszawskiej w dniach 4-7 sierpnia zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu autobusów linii A i H. Linia A

Utrudnienia na ul. Warszawskiej
2020-07-31

Trwa rozbudowa ulicy Warszawskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kopernika do posesji nr 65A.

Kolejne instalacje OZE dla Białej Podlaskiej
2020-07-30

29 lipca prezydent Michał Litwiniuk podpisał z panią skarbnik Martą Mirończuk w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego umowę o dofinansowanie projektu pt. „Włączamy dobrą...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.