Aktualności
Blisko 100 mln zł trafi do Białej Podlaskiej i pozostałych miast prezydenckich
2018-07-26

Prezydent Dariusz Stefaniuk wraz z włodarzami trzech pozostałych miast subregionalnych województwa lubelskiego: Chełma, Puław i Zamościa oraz marszałek województwa Sławomir Sosnowski podpisali list intencyjny o współpracy samorządów w realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

Na współpracy skorzystają nie tylko miasta, ale również gminy, które razem z miastami tworzą tzw. miejskie obszary funkcjonalne (MOF). W przypadku Białej Podlaskiej jest to gmina Biała Podlaska.

Współpraca samorządów w województwie lubelskim ma doprowadzić do jeszcze większej efektywności działań i właściwego przygotowania się do realizacji wspólnych projektów w obecnej ale przede wszystkim w przyszłej perspektywie finansowej, po roku 2020.

Dzięki pomyślnie zakończonym negocjacjom z Komisją Europejską, w województwie lubelskim dodatkowe 93 mln zł zostanie przeznaczone na realizację projektów w formule ZIT. Pieniądze pozwolą na realizację wspólnych projektów obejmujących inwestycje w transport niskoemisyjny, efektywność energetyczną sektora publicznego, promocję niskoemisyjności oraz wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. List intencyjny jest pierwszym etapem współpracy samorządów w ramach ZIT, która stanowi warunek realizacji projektów. W dalszej kolejności zostaną opracowane strategie, zaś po ich zatwierdzeniu przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju możliwe będzie dokładne określenie podziału środków.

- Podpisanie listu to owoc współpracy pomiędzy miastami prezydenckimi, a także urzędem marszałkowskim, która od kilku lat układa się nadzwyczaj dobrze. Regularnie się spotykamy, dzielimy doświadczeniami i pracujemy nad projektami. Jest to nowa jakość i praktyka, której wcześniej nie było. Udowadniamy, że potrafimy skutecznie działać ponad podziałami, nie patrząc przez pryzmat polityki i zbliżających się wyborów a jedynie korzyści jakie odniosą mieszkańcy naszych miast i wspólnego regionu – podkreśla prezydent Stefaniuk.

Jeszcze w obecnej perspektywie finansowej Biała Podlaska ogromnie skorzysta na instrumencie ZIT. Jednak działania bialskiego magistratu, to przede wszystkim stworzenie fundamentu pod przyszłą perspektywę obejmującą lata 2021-2027. Na cel związany z polityką miejską przeznaczonych będzie wówczas nie mniej niż 6 proc. środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To ogromne fundusze, które trafią m.in. do Białej Podlaskiej.

Pozostałe artykuły

Ekologiczne pompy ciepła już w czerwcu
2020-01-14

Prezydent Michał Litwiniuk podpisał umowę na dostawę i montaż pomp ciepła do c.w.u. na terenie Miasta Biała Podlaska. Zadanie zrealizuje firma DAJK P.H.U. Maciej Kańczugowski. 

Orszak Trzech Króli
2020-01-14

Przejście orszaku Trzech Króli ulicami Białej Podlaskiej to piękna tradycja. Kolorowy i rozśpiewany pochód przypominający przybycie trzech mędrców ze wschodu do Betlejem wyruszył z parafii św. Michała Archanioła na plac Wolności. Tam obejrzeliśmy jasełka przygotowane przez dzieci i młodzież. Prezydent Michał Litwiniuk dziękował mieszkańcom za udział i wspólne kolędowanie.

Oficjalne przekazanie nowej ulicy Koncertowej i ronda na ul. Witoroskiej
2020-01-02

Ulica Koncertowa i rondo na ul. Witoroskiej już oficjalnie otwarte. To bardzo ważna, zwiększająca komfort i bezpieczeństwo inwestycja o wartości ponad 8 350 000 zł, z czego 4 400 000 zł to dofinansowanie Z Funduszu Dróg Samorządowych. Podczas uroczystości otwarcia prezydent Michał Litwiniuk podkreślił istotne wsparcie wicewojewody Roberta Gmitruczuka.

Jak chronić gospodarstwo przed wirusem HPAI?
2020-01-02

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Główny Lekarz Weterynarii apelują o przestrzeganie zasad w celu ochrony gospodarstw przed wirusem HPAI.

Mamy dwa nowe żłobki. Prowadzi je fundacja Teresianum
2019-12-24

Dwa nowe żłobki powstały przy ul. Terebelskiej i Włoskiej. Projekt Fundacji Teresianum "Akademia Malucha" ma na celu zarówno stworzenie  placówek wychowawczo-opiekuńczych nad dziećmi do lat 4, jak i poprawę szans na zatrudnienie ich rodziców.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.