uż w najbliższą sobotę, 20 czerwca, w godzinach 10:00-12:00 odbędzie się wyjątkowy piknik edukacyjny organizowany w ramach krajowego treningu pierwszej pomocy. Wydarzenie to jest częścią Akademii...
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało kontrakt z generalnym wykonawcą budowy ciepłowni opalanej biomasą. Przetarg na budowę nowoczesnego obiektu wygrała firma VAS Energy Systems International GmbH z siedzibą w Wals-Siezenheim w Austrii. Aktualnie trwa faza przygotowania projektów wykonawczych. Planowane rozpoczęcie budowy to wrzesień 2018.
Celem projektu jest budowa ciepłowni opalanej biomasą o mocy 17 MW, która zapewni dodatkową zdolność wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych w sposób ekologiczny i wysokosprawny.
Uruchomienie nowej ciepłowni spowoduje zmniejszenie zanieczyszczeń do powietrza: emisji dwutlenku węgla o 60 proc., dwutlenku siarki o 65 proc., tlenków azotu o 28 proc. oraz pyłów o 47 proc.
Ciepłownia opalana biomasą, wykonana zostanie przy zastosowaniu dwóch kotłów wodnych o parametrach pracy zgodnych z istniejącymi kotłami węglowymi, co pozwoli na wyprowadzenie wyprodukowanego ciepła bezpośrednio do sieci ciepłowniczej, ograniczając w ten sposób ilość ciepła produkowanego z węgla kamiennego o 60 proc.
Ciepłownia opalana biomasą spełni restrykcyjne normy dyrektywy MCP (Medium Combustion Plant) w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania oraz spełni wymóg efektywnego systemu ciepłowniczego.
Inwestycja jest dofinansowana środkami NFOŚiGW oraz funduszami Unii Europejskiej. Zakończenie budowy i uruchomienie obiektu zaplanowano na czwarty kwartał 2019 roku.
Stowarzyszenie Koło Bialczan zorganizowało walne zgromadzenie członków, podczas którego dokonano wyboru zarządu na kolejną kadencję. Funkcję prezesa organizacji nadal będzie sprawować...
Młode artystki z Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel”, działającej przy Bialskim Centrum Kultury (BCK24), zanotowały kolejną serię spektakularnych sukcesów na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Lilianna i Zuzanna Rudzkie, tworzące pod okiem instruktorki Lilli Wielgan-Michaluk, szturmem zdobywają uznanie w świecie filmu niezależnego i animacji. Ich najnowsze dzieło – film animowany „W krainie Marii Prymaczenko”





