Ostatnie lata to bardzo dobry czas dla bialskiej edukacji. Szkoły realizują mnóstwo projektów unijnych o łącznej wartości kilkunastu milionów złotych. To nie wszystko. Wkrótce ruszy modernizacja basenu przy I LO. Placówki oświatowe zmieniają się na lepsze i otwierają swoje drzwi na nowych uczniów. 21 kwietnia w wielu z nich odbędą się dni otwarte.
Od godziny 10.00 do 13.00 na gimnazjalistów otwiera się Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Żwirki i Wigury. Odwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły i jej bazą dydaktyczną. Zaplanowano: prezentacje zawodów i specjalności, zwiedzanie placówki, jak również możliwość skorzystania z pomocy doradcy zawodowego lub pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Na przyszłych uczniów otwiera się również I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Dni otwarte w najstarszej bialskiej szkole odbędą się od godziny 9.30 do 12.00. Zaplanowano m.in.: prezentacje szkolnych talentów, poczęstunek zdrową żywnością, turniej koszykówki i siatkówki, czy naukę gry w tenisa na korcie, który dzięki inicjatywie prezydenta Dariusza Stefaniuka został oddany do użytku w 2017 roku.
To tylko jedna z inwestycji realizowanych w tych szkołach. Wkrótce w I LO rozpocznie się modernizacja basenu. Aktualnie trwa proces wyłonienia wykonawcy, który zmodernizuje bialską pływalnię. Wymienione zostaną płytki ceramiczne. Oznacza to znaczący lifting i poprawę komfortu użytkowania inwestycji.
Bialska edukacja to również projekty unijne. Jest ich kilkanaście. Wspomnijmy, że od września 2017 roku realizowana jest akcja „Fachowcy z Brzeskiej”. To projekt warty blisko 3,5 mln zł. Blisko dwustuosobowa grupa uczniów uczestniczy w dodatkowych zajęciach zawodowych w osiemnastu blokach tematycznych oraz w dodatkowych zajęciach specjalistycznych z języka angielskiego zawodowego w branży elektronicznej, informatycznej, budowlanej, samochodowej i elektrycznej.
Zajęcia te kładą duży nacisk na umiejętność łączenia teorii z praktyką oraz zdobywanie nowych umiejętności, co w przyszłości może mieć pozytywny wpływ na karierę zawodową absolwentów szkoły.
Po pomyślnym zdaniu egzaminu przed komisją, uczniowie mogą uzyskać nowe uprawnienia i kwalifikacje zawodowe - uprawnienia SEP i spawalnicze. Dodatkowo uczestnicy projektu „Fachowcy z Brzeskiej!” w okresie wakacji odbywają miesięczne, płatne staże i praktyki zawodowe u pracodawców. Są one okazją do poznania specyfiki pracy w zawodzie, pogłębienia i zdobycia nowej wiedzy, umiejętności, kompetencji zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy oraz zdobycia doświadczenia zawodowego.
Wsparciem w projekcie zostali objęci również nauczyciele przedmiotów zawodowych, którzy mają możliwość odbycia staży u pracodawców oraz skorzystania z kursów, szkoleń oraz studiów podyplomowych, mających na celu doskonalenie umiejętności i kompetencji nauczycieli zawodu.
- Podczas zajęć uczestnicy korzystają z zakupionego w ramach projektu specjalistycznego wyposażenia stanowisk pracy oraz wyposażenia pracowni zawodowych. Biała Podlaska stawia na kształcenie zawodowe a naszym celem jest stworzenie profesjonalnych kadr dla rozwoju gospodarczego miasta. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zapewnić naszej młodzieży jak najlepsze warunki do nauki zawodów, potrzebnych dziś na rynku pracy. Dlatego bardzo się cieszę, że nasze wnioski zostały dobrze ocenione, dzięki czemu do kasy miasta wpłyną tak znaczące fundusze – mówi z satysfakcją prezydent Dariusz Stefaniuk.
W szkole przy ulicy Brzeskiej wykonana zostanie wkrótce również termomodernizacja. Wymieniona zostanie konstrukcja dachu oraz okna i system centralnego ogrzewania. Obiekt będzie wyposażony w urządzenia odnawialnych źródeł energii, w tym instalację fotowoltaiczną oraz dwie pompy ciepła. Ponadto zostanie wdrożony system zarządzania energią.
Wkrótce modernizację przejdzie również budynek warsztatów przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1, czyli popularnym Ekonomiku.