Aktualności

Szef biblioteki z wizytą w Belwederze. Wziął udział w seminarium historycznym
2017-12-12

Za zaproszenie Haliny Szymańskiej, szefowej kancelarii prezydenta, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej dr Paweł Borek wziął udział w VI seminarium projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991”, „Rola opozycji niepodległościowej w kształtowaniu polskiej sceny politycznej w źródłach okresu przełomu i współczesnej narracji”, które odbyło się w Belwederze.

W części inauguracyjnej seminarium minister Wojciech Kolarski wręczył Order Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi 21 archiwistom wyróżnionym za zasługi na rzecz rozwoju i upowszechniania archiwistyki. Seminarium składało się z dwóch paneli: historycznego „Opozycja niepodległościowa w okresie przełomu - źródła, świadkowie, narracje” oraz archiwalnego „Archiwa na rzecz utrwalania pamięci o ludziach, wydarzeniach i czasach przełomu - przegląd zasobów archiwów państwowych, kościelnych, rodzinnych i społecznych oraz stan ich digitalizacji”.

W debacie uczestniczyli historycy specjalizujący się w badaniach historii najnowszej, działacze związkowi i polityczni z okresu przełomu oraz młodzież akademicka. Podsumowując seminarium dyrektor Archiwum Prezydenta RP dr Janusz Kuligowski zapowiedział wydanie drukiem materiałów, będących zapisem tej ważnej i ciekawej debaty.

Celem projektu, w którym udział bierze także Miejska Biblioteka Publiczna, jest wspólna praca przy tworzeniu internetowego archiwum polskich przemian z lat 1989-1991, w jak najszerszym ich zakresie.

Pozostałe artykuły

Już 31 sierpnia rozpoczyna się głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Białej Podlaskiej. W tegorocznej edycji w budżecie miasta zabezpieczono rekordową kwotę 3,2 mln zł na inwestycje,...

Informujemy, że od dnia 24 sierpnia 2026 r. (poniedziałek) rozpoczną się prace związane z przebudową ul. Okrzei.

Informujemy, że w związku z prowadzeniem robót budowlanych w ramach zadania – Rozbudowa ul. Janowskiej, od dnia 22.08.2026 r. nastąpi zmiana czasowej organizacji ruchu.

MKS Podlasie Biała Podlaska odnotował drugi z rzędu wygrany mecz, pokonując AKS 1947 Busko-Zdrój wynikiem 2:1.

Biała Podlaska ma Plan Ogólny. Ustawa z 2023 r. zobowiązała samorządy do przyjęcia tego dokumentu.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
>>> <<<