W Wielki Piątek Urząd Miasta będzie otwarty do godziny 13:00
2025-04-15
Urząd Miasta Biała Podlaska informuje, że w dniu 18 kwietnia 2025 r. (Wielki Piątek) klienci urzędu będą obsługiwani do godziny 13:00.
Już po raz 33. w romanowskim dworku rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Literacki im. J.I. Kraszewskiego. W dawnych włościach rodziny autora "Starej baśni" wyróżniono dziewięciu autorów, w tym 14-letnią mieszkankę Międzyrzeca Podlaskiego - jedną z najmłodszych laureatek konkursu.
Mimo młodego wieku Weronika Łopacka wywalczyła sobie nagrodę specjalną za temat o Podlasiu trudnym tekstem, dotykającym tematu martyrologii Żydów w czasie II wojny światowej. Jej tekst poruszył również fundatora nagrody w tej kategorii dr. Szczepana Kalinowskiego, który jest również rodowitym międzyrzeczaninem.
Jury w składzie Eligiusz Dymowski, Leszek Sokołowski oraz Grzegorz Michałowski, wyróżniło laureatów w kategorii poezji i prozy. W tej pierwszej najlepsza okazała się Renata Diaków z Nowogrodu Bobrzańskiego. Wśród prozaików najwyżej oceniono Dagmarę Tomczyk z Wrocławia.
Już tradycyjnie, obok nagrody specjalnej za tematykę podlaską, przyznano także nagrodę Klubu Literackiego "Maksyma" oraz za temat o J.I. Kraszewskim. Tę pierwszą wywalczyła Magda Kubicka z Włodawy, a w drugiej najciekawszy tekst napisał Eugeniusz Rychlicki z Chorzowa.
Fundatorami nagród finansowych w konkursie była Bialska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Zgoda" oraz prezydent miasta Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk. Tradycyjnie w kategorii tematu o J.I. Kraszewskim nagrodę ufundowało Muzeum w Romanowie. Fundatorami byli również Szczepan i Alicja Kalinowscy.
Urząd Miasta Biała Podlaska informuje, że w dniu 18 kwietnia 2025 r. (Wielki Piątek) klienci urzędu będą obsługiwani do godziny 13:00.
To wszystko tworzy wyjątkową atmosferę serdeczności, tak docenianą przez wystawców z całego kraju i z zagranicy i odwiedzających plac Wolności.
W spólnie obejrzymy animowany hit kinowy dla całej rodziny o bocianie, który pakuje się w niezłe kłopoty. Nie ma tu ograniczeń wiekowych.
Decyzja Mieszka I w 966 roku była początkiem polskiej państwowości oraz wprowadzenia naszego kraju do kręgu Europy. Młodzież z ZSZ nr 1 w Białej Podlaskiej uczciła tę rocznicę, przygotowując krótką lekcję historii, za którą w imieniu prezydenta Michaał Litwiniuka podziękowała zastępca Justyna Gorczyca.
Wzięło w niej udział 100 uczniów z 13 szkół podstawowych. Rozstrzygnięcie nastąpiło w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 pod dyrekcją Ryszarda Dołęgi. Szkoła ta jest także organizatorem wszystkich trzech etapów konkursu.