W sobotę 28 czerwca w Parku Radziwiłłowskim odbyło się zachwycające widowisko „Noc Świętojańska” Teatru Słowa. Spektakl cudownie oddał czar tego czasu, gdy kwiat paproci...
Dziewiąty raz Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała Bialski Festiwal Okołoliteracki. Hasłem tegorocznej imprezy był cytat z wiersza Tadeusza Płużańskiego „Cisza przestrzeni nieskończonych”. Fragment ten bardzo wymownie odnosił się do tematyki Żołnierzy Wyklętych. Przez lata istnienia PRL, ale także po transformacji ustrojowej w 1989 roku, ich bohaterstwo było poddawane w wątpliwość, a pamięć o nich niejednokrotnie bezczeszczona.
Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” oraz radnego miasta Kamila Paszkowskiego biblioteka mogła zaproponować czytelnikom spotkania z ludźmi dbającymi o pamięć o Żołnierzach Wyklętych.
Pierwszego dnia z wykładem o działalności „Wyklętych” między Krzną a Bugiem w latach 1944-1947 wystąpił dr Mariusz Bechta, pracownik warszawskiego IPN. Młodzież bialskich szkół oraz zaproszeni goście mogli również obejrzeć dwa filmy poświęcone powojennemu podziemiu niepodległościowemu: „Generał Nil” oraz „Wyklęty”.
Drugiego dnia, w gościnnych progach Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina, byliśmy świadkami dwóch niezwykłych wydarzeń: spotkania autorskiego i koncertu. Jedną z osób walczących o przywrócenie dobrego imienia Żołnierzy Polski Podziemnej, a jednocześnie rozliczającym zbrodnie PRL-owskich katów jest Tadeusz Marek Płużański - gość festiwalu, publicysta, dziennikarz, pisarz, prezes Fundacji „Łączka”. Dzięki takim ludziom, odkłamującym historię, szczątki wielu z Żołnierzy Wyklętych wreszcie doczekały się godnego upamiętnienia.
Rozmowę z Tadeuszem Płużańskim przeprowadził dr hab. Dariusz Magier - pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Podczas spotkania można było także zakupić książki pisarza wraz z autografem.
Festiwal zwieńczył koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego - wokalisty zespołu Contra Mundum, który wystąpił przed publicznością z repertuarem poezji patriotycznej w ciężkim, rockowym brzmieniu.
Prawie pół tysiąca uczniów naszych szkół zdało przed wakacjami egzamin na karty rowerowe. Młodzież z SP 2, SP 3, SP 4 i SP 9 zna zasady bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem i daje fantastyczny przykład innym.
Przyszedł upragniony czas wakacje, uczniowie zakończyli naukę i pożagnali się na czas lipca i sierpnia ze szkolnymi murami. Życzenia udanych wakacji złożył w SP nr 2, SP nr 9 oraz ZSZ nr 1 prezydent...
W sobotni poranek 28 czerwca z niemal 150 uczestnikami wystartował jubileuszowy 15 już Rajd im. Józefa Ignacego Kraszewskiego do Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w...
Kręcimy dla miasta Biała Podlaska. Przed nami ostatnie chwile rywalizacji o Superpuchar, o który walczymy z mieszkańcami Nowej Soli. Już 30 czerwca dziś o godz. 18:00 rozpoczniemy rowerową sztafetę, która potrwa aż do północy.