Aktualności
Żołnierze Wyklęci tematem festiwalu okołoliterackiego
2017-10-18

Dziewiąty raz Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała Bialski Festiwal Okołoliteracki. Hasłem tegorocznej imprezy był cytat z wiersza Tadeusza Płużańskiego „Cisza przestrzeni nieskończonych”. Fragment ten bardzo wymownie odnosił się do tematyki Żołnierzy Wyklętych. Przez lata istnienia PRL, ale także po transformacji ustrojowej w 1989 roku, ich bohaterstwo było poddawane w wątpliwość, a pamięć o nich niejednokrotnie bezczeszczona.

Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” oraz radnego miasta Kamila Paszkowskiego biblioteka mogła zaproponować czytelnikom spotkania z ludźmi dbającymi o pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Pierwszego dnia z wykładem o działalności „Wyklętych” między Krzną a Bugiem w latach 1944-1947 wystąpił dr Mariusz Bechta, pracownik warszawskiego IPN. Młodzież bialskich szkół oraz zaproszeni goście mogli również obejrzeć dwa filmy poświęcone powojennemu podziemiu niepodległościowemu: „Generał Nil” oraz „Wyklęty”.

Drugiego dnia, w gościnnych progach Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina, byliśmy świadkami dwóch niezwykłych wydarzeń: spotkania autorskiego i koncertu. Jedną z osób walczących o przywrócenie dobrego imienia Żołnierzy Polski Podziemnej, a jednocześnie rozliczającym zbrodnie PRL-owskich katów jest Tadeusz Marek Płużański - gość festiwalu, publicysta, dziennikarz, pisarz, prezes Fundacji „Łączka”. Dzięki takim ludziom, odkłamującym historię, szczątki wielu z Żołnierzy Wyklętych wreszcie doczekały się godnego upamiętnienia.

Rozmowę z Tadeuszem Płużańskim przeprowadził dr hab. Dariusz Magier - pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Podczas spotkania można było także zakupić książki pisarza wraz z autografem.

Festiwal zwieńczył koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego - wokalisty zespołu Contra Mundum, który wystąpił przed publicznością z repertuarem poezji patriotycznej w ciężkim, rockowym brzmieniu.

Pozostałe artykuły

Zapraszamy na spotkanie dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć zwierzęta
2025-04-09

Gościem Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie Katarzyna Burda, dziennikarka na stałe związana z tygodnikiem Newsweek i autorka książek popularnonaukowych "Kocie story”. Miłość, fascynacja i trudna sztuka wspólnego życia" oraz "Psie Story. Historia niezwykłej przyjaźni człowieka z psem".

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Genealogicznego
2025-04-09

Klub genealogiczny "W poszukiwaniu korzeni" działający w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej zaprasza na kolejne spotkanie.  Wydarzenie odbędzie się 10 kwietnia o godzinie 15:30 w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tematem spotkania będzie "Historia emigracji - ślady naszych przodków za granicą do 1918 r."

Spotkanie regionalne z Anną Leśniczuk
2025-04-08

Spotkanie regionalne z Anną Leśniczuk pod hasłem "Wojenne i powojenne losy siedzib ziemiańskich oraz ich właścicieli na terenie powiatu bialskiego" odbędzie się 15 kwietnia o godz 18:00 w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.

24 kwietnia 6. Wiosenne Sprzątanie Miasta - zmiana terminu
2025-04-08

Na uczestników proekologicznego wydarzenia, zorganizowanego przez prezydenta miasta Michała Litwiniuka, Bialskie Wodociągi i Kanalizację Wod-Kan, ZIELEŃ Biała Podlaska oraz Bialskopodlaską Fundację Ekologiczną czeka moc atrakcji.

Wernisaż wystawy Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej pt. Maria | Balbina | Maria | Magdalena
2025-04-08

Wernisaż wystawy Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej pt. Maria | Balbina | Maria | Magdalena odbędzie się 17 kwietnia o godz. 18:00 w Bialskiej Galerii  Fotografii, ul. Krótka 1.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.