Muzeum Południowego Podlasia z nowym eksponatem (WIDEO)
2017-10-16
Bialskie muzeum może pochwalić się kolejnym dziełem, zakupionym do stałej kolekcji „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”. Obraz został zakupiony dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Spotkanie na grobli" Włodzimierza Łosia z 1883 r. przedstawia dwa zaprzęgi konne, mijające się na grobli usypanej pomiędzy dwoma stawami. Jeden z wozów zaczepiwszy się o pień drzewa przechyla się, gotowy wpaść do wody. Scena rozgrywa się w letni, słoneczny dzień, na tle rozległego pejzażu.
Autor płótna Włodzimierz Łoś (1849-1888) należy do grona wybitnych malarzy szkoły monachijskiej. Z wielkim kunsztem malował sceny rodzajowe z Podola, Wołynia i Ukrainy. Konie, zaprzęgi umiejscowione w pejzażu wsi i małych miasteczek - to motywy charakteryzujące jego twórczość.
To już kolejne dzieło, zakupione dzięki ministerialnemu dofinansowaniu. Wcześniej udało się w taki sposób pozyskać m.in. „Powrót kwestarza” Alfreda Wierusza-Kowalskiego oraz „Czwórkę krakowską” Władysława Szernera.
W Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel" podsumowany został projekt stypendialny sióstr Lilianny i Zuzanny Rudzkich, które za swoje liczne sukcesy graficzne i filmowe w 2024 roku otrzymały od prezydenta miasta Michała Litwiniuka stypendium artystyczne.
Podczas Świątecznej Gali Tańca prezydent Michał Litwiniuk wręczył Nagrodę Jubileuszową zespołowi, który od lat promuje miasto, prezentując taniec nowoczesny, modern, jazz oraz hip hop. Ma na swoim koncie ponad 1 000 nagród wytańczonych w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i turniejach.
W IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej odbył się turniej koszykarski „Podwórkowa Liga 3x3”. Przeznaczony on był dla zespołów ze szkół średnich i podstawowych, które wymyśliły dla swoich drużyn oryginalne nazwy.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.