Aktualności

Wyjątkowa wystawa portretów Radziwiłłów zagości w bialskim muzeum
2017-05-16
Radziwiłłowie. Biała. Podlasie – taki tytuł nosi wystawa, zrealizowanej przez Muzeum Południowego Podlasia, na której zobaczymy liczne portrety i rodzinne pamiątki z kolekcji Macieja Radziwiłła. Wernisaż odbędzie się 27 maja podczas kolejnej edycji Nocy Muzeów.

Wystawa "Radziwiłłowie. Biała. Podlasie", to niewątpliwe jedno z ważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych w mieście i regionie. Kolekcja pochodzi ze zbiorów Macieja Radziwiłła, syna Alberta Hieronima Mikołaja Radziwiłła i Anny z Czartoryskich, polskiego finansisty, działacza społecznego i biznesmena, od lat gromadzącego dzieła sztuki i pamiątki historyczne związane z dziejami swojej słynnej rodziny.

Po raz pierwszy ekspozycja zostanie udostępniona w kraju dla szerokiej publiczności. Zdarzy się to właśnie w Białej Podlaskiej, w nowych salach wystawienniczych muzeum w oficynie zachodniej dawnego pałacu Radziwiłłów. Dodatkowo dzięki uprzejmości Dyrekcji Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku i Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej na Białorusi, udało się uzupełnić wystawę o pięć cennych płócien, w tym m.in. portret królowej Marii Kazimiery Sobieskiej, spowinowaconej z rodziną Radziwiłłów i goszczącej często na bialskim zamku.

Wystawa prezentuje wizerunki protoplastów rodu, począwszy od Mikołaja Radziwiłła "Starego" i Jana "Brodatego", poprzez słynne postacie, m.in. Mikołaja Radziwiłła Rudego, Barbarę Radziwiłłówną, czy Bogusława Radziwiłła. Znaczna część ekspozycji poświecona jest właścicielom Białej, od Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła "Sierotki", po zmarłego w 1813 r., napoleońskiego pułkownika, księcia Dominika Radziwiłła.

Oprócz portretów wszystkich „hrabiów na Białej", obejrzymy także piękne wizerunki ich znanych żon i córek, a wśród nich, prawdziwe dzieła sztuki portretowej autorstwa m.in. Bacciarellego czy też Jana Chrzciciela Lampi. Wystawę uzupełniają medale portretowe, ryciny z przedstawieniami dawnych rezydencji, starodruki, mapy i tkaniny, pochodzące z manufaktur radziwiłłowskich, a także wykonane współcześnie tablice z genealogią rodu od czasów najdawniejszych po współczesne.

Wernisaż odbędzie się 27 maja i uświetni tegoroczną imprezę Nocy Muzeów. Przy tej okazji mieszkańcy będą mogli podziwiać wystawiony w kościele św. Antoniego, a udostępniony przez rodzinę Radziwiłłów, wizerunek Matki Boskiej Radziwiłłowskiej (Matki Boskiej Loretańskiej Sobieskich). Wystawę będzie można oglądać do 5 listopada.



Pozostałe artykuły

W sobotę 28  czerwca w Parku Radziwiłłowskim odbyło się zachwycające widowisko  „Noc Świętojańska” Teatru Słowa. Spektakl cudownie oddał czar tego czasu, gdy kwiat paproci...

Prawie pół tysiąca uczniów naszych szkół zdało przed wakacjami egzamin na karty rowerowe. Młodzież z SP 2, SP 3, SP 4 i SP 9 zna zasady bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem i daje fantastyczny przykład innym.

Przyszedł upragniony czas wakacje, uczniowie zakończyli naukę i pożagnali się na czas lipca i sierpnia ze szkolnymi murami. Życzenia udanych wakacji złożył w SP nr 2, SP nr 9 oraz ZSZ nr 1 prezydent...

W sobotni poranek 28 czerwca z niemal 150 uczestnikami  wystartował  jubileuszowy  15 już Rajd im. Józefa Ignacego Kraszewskiego do Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w...

Kręcimy dla miasta Biała Podlaska. Przed nami ostatnie chwile rywalizacji o Superpuchar, o który walczymy z mieszkańcami Nowej Soli. Już 30 czerwca dziś o godz. 18:00 rozpoczniemy rowerową sztafetę, która potrwa aż do północy.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.