W związku z pracami nad Gminnym Programem Rewitalizacji Miasta Biała Podlaska na lata 2016-2025 i trwającym procesem konsultacji społecznych projektu uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego, w dniu 15 lutego w Urzędzie Miasta Biała Podlaska odbyły się otwarte warsztaty, w których udział wzięli m.in. radni, przedstawiciele urzędu miasta, MOPS i ZGL.
Celem warsztatów było zaprezentowanie procesu opracowywania Programu Rewitalizacji, w tym przede wszystkim etapu wyznaczenia obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji na terenie Białej Podlaskiej. Omówiono negatywne zjawiska społeczne zidentyfikowane na obszarze miasta oraz braki w sferach gospodarczej, środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej i technicznej.
Uczestnicy wstępnie określili kierunki działań rewitalizacyjnych. Zaplanowany został kolejny cykl spotkań dla mieszkańców wyznaczonych obszarów rewitalizacji. Urzędnicy liczą, że w ich trakcie uda się opracować projekty z aktywnym udziałem interesariuszy tzn. mieszkańców, przedsiębiorców czy organizacji pozarządowych. O terminach i miejscach spotkań urząd miasta będzie informował na bieżąco.
W związku z rewitalizacją rozpoczęło się także badanie ankietowe mieszkańców Białej Podlaskiej. Ankietę na zlecenie urzędu przeprowadzają studenci socjologii Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Celem badania jest uzyskanie wiedzy na temat występowania i nasilenia negatywnych zjawisk społecznych w mieście, związanych z jego degradacją.
Badanie prowadzone będzie na obszarze zdegradowanym, który w wyniku przeprowadzonej analizy wskaźników wstępnie wytypowany został jako obszar rewitalizacji. Obszar położony jest na terenie centrum miasta, osiedla Wola i osiedla Za Torami, obejmuje łącznie powierzchnię 4,35 km kw. i jest zamieszkiwany przez 16 367 osób.
Badanie prowadzone będzie do 21 lutego w mieszkaniach, siedzibach instytucji publicznych, prywatnych zakładach usługowych, za zgodą mieszkańców lub użytkowników instytucji.
Badanie jest anonimowe, przeprowadzane pisemnie. Ankieterzy pomagają w wypełnianiu formularza ankiety, udzielając wszelkich wyjaśnień, a w wyjątkowych przypadkach mogą pomóc wypełnić pola formularza ankiety, według ustnych wskazań osoby ankietowanej. Ankieter posiada upoważnienie oraz identyfikator urzędu miasta z pieczęcią i podpisem zastępcy prezydenta Adama Chodzińskiego.
Juniorzy z UKS Olimpia Biała Podlaska awansowali do 1/16 Mistrzostw Polski w piłce ręcznej
Rozwój elektronicznych usług publicznych w MOF Biała Podlaska
Uczestnicy będą rozmawiać o następujących książkach:
Przyłączamy się do gratulacji, jakie złożył panu prezesowi prezydent Michał Litwiniuk.