W odpowiedzi na ogłoszony nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 miasto przygotowało siedem koncepcji wspólnych projektów, które zostały zaplanowane do realizacji we współpracy z partnerskimi miastami na Białorusi – Brześciem i Baranowiczami a także ukraińskim Łuckiem.
Program, który skierowany jest do polskich, białoruskich i ukraińskich regionów przygranicznych ma na celu wspieranie transgranicznych procesów rozwojowych na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy w ramach czterech celów tematycznych: dziedzictwo historyczne, dostępność, bezpieczeństwo i granice.
Projekty przygotowane w magistracie obejmują m.in. wspólne inwestycje drogowe, rozbudowę i modernizację istniejącej infrastruktury teletechnicznej i systemów monitoringu, modernizację obiektów funkcjonujących w sferze kultury, a także wspólne inicjatywy i wydarzenia dotyczące promocji, rozwoju i zachowania kultury lokalnej i historii oraz walorów turystycznych.
We współpracy z Brześciem miasto przygotowało dwa projekty dotyczące przebudowy dróg. Pierwszy z nich obejmuje po stronie polskiej przebudowę skrzyżowania ul. Terebelskiej z drogą krajową nr 2 oraz budowę ronda na skrzyżowaniu al. Solidarności z drogą krajową nr 2, natomiast w Brześciu instalację sygnalizacji świetlnych i stworzenie centrum zarządzania ruchem. Wnioskowane dofinansowanie to ponad 2,4 mln euro. Drugi projekt drogowy polega na przebudowie ul. Sidorskiej w Białej Podlaskiej na odcinku od al. Jana Pawła II do ul. Włoskiej oraz przebudowie ok. 2 km ul. Kowelskiej w Brześciu. Wnioskowane dofinansowanie to ponad 2,4 mln euro.
Również z Brześciem, w tym wypadku w partnerstwie Bialskiego Centrum Kultury i Centrum Kultury w Brześciu przygotowano projekt obejmujący modernizację budynków stanowiących siedziby instytucji, zakup wyposażenia oraz stworzenie nowych powierzchni wystawienniczych. Wnioskowane dofinansowanie to ponad 1,86 mln euro.
Kolejny projekt dotyczy rozwoju turystyki po obu stronach granicy i polega m.in. na: zakupie wyposażenia IT, organizacji wizyt studyjnych promujące walory turystyczne rejonu obydwu miast, opracowanie przewodników, broszur i map turystycznych. Wnioskowane dofinansowanie to ponad 670 tys. euro.
Miasto przygotowało także projekt związany ze wspólną organizacją wydarzeń kulturalnych w Brześciu i Białej Podlaskiej promujących dziedzictwo historyczne i kulturowe. Część środków w ramach projektu ma być przeznaczona także na remonty budynków filii Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej oraz Muzeum w Brześciu. Wnioskowane dofinansowanie to ponad 2,2 mln Euro.
Partnerstwo Zakładu Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Baranowiczach zakłada wykonanie zaawansowanego monitoringu miejskiego w Białej Podlaskiej i Baranowiczach, wspierającego skuteczność służb ratunkowych, modernizację infrastruktury teletechnicznej, utworzenie aplikacji umożliwiającej zgłaszanie zagrożeń na terenie miast oraz utworzenie centrum zarządzania systemem monitoringu. Wnioskowane dofinansowanie to ponad 2 mln euro.
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Białej Podlaskiej razem ze Szkołą Artystyczną w Łucku oraz organizacją publiczną Białoruski Zielony Krzyż przygotowała projekt, w ramach którego młodzież z Białej Podlaskiej a także Baranowicz i Mozyrzu na Białorusi i Łucka na Ukrainie będzie uczestniczyła w wycieczkach a na podstawie zgromadzonych materiałów stworzy filmy o dziedzictwie kulturowym i historycznym miejsc, które zwiedzała w przygotowanych na ten cel studiach filmowych (jedno z nich powstanie w Zespole Szkół nr 4 w Białej Podlaskiej). Wnioskowane dofinansowanie to ponad 2,4 mln euro.
W Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel" podsumowany został projekt stypendialny sióstr Lilianny i Zuzanny Rudzkich, które za swoje liczne sukcesy graficzne i filmowe w 2024 roku otrzymały od prezydenta miasta Michała Litwiniuka stypendium artystyczne.
W dniu 24 grudnia 2024 r. (Wigilia) Urząd Miasta Biała Podlaska będzie czynny do godz. 14:00.
Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.
Podczas Świątecznej Gali Tańca prezydent Michał Litwiniuk wręczył Nagrodę Jubileuszową zespołowi, który od lat promuje miasto, prezentując taniec nowoczesny, modern, jazz oraz hip hop. Ma na swoim koncie ponad 1 000 nagród wytańczonych w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i turniejach.
W IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej odbył się turniej koszykarski „Podwórkowa Liga 3x3”. Przeznaczony on był dla zespołów ze szkół średnich i podstawowych, które wymyśliły dla swoich drużyn oryginalne nazwy.