Aktualności

Z historii Ekonomika: od Gimnazjum Kupieckiego do Zespołu Szkół Zawodowych nr 1
2016-09-30
Już 15 października będziemy świętowali 75-lecie bialskiego Ekonomika. Początki placówki sięgają czasów hitlerowskiej okupacji, a lata powojenne przynoszą szybki rozwój i powstanie nowego gmachu szkoły, istniejącego do dziś. Prezentujemy drugą część historii Zespołu Szkół Zawodowych nr 1.

Po wyzwoleniu miasta spod okupacji hitlerowskiej, w sierpniu 1944 roku przystąpiono do organizacji średniej szkoły handlowej. Wówczas powstało Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie Stowarzyszenia Kupców Polskich w Białej Podlaskiej. Pierwszym powojennym dyrektorem szkoły został Józef Furman.

W pierwszym roku naukę pobierało 312 uczniów, a lekcje prowadzono w budynku przy ulicy Budkiewicza 22 oraz w salach Państwowego Liceum Ogólnokształcącego im. J. I. Kraszewskiego i Liceum Ogólnokształcącego im. E. Plater. W tym czasie w szkoła zatrudniała 20 nauczycieli, a w październiku 1944 roku powstał pierwszy komitet rodzicielski, który wspomagał szkołę, finansując zakup niezbędnego sprzętu i pomocy dydaktycznych.

W czerwcu 1945 roku 121 uczniów otrzymało świadectwa ukończenia gimnazjum (tzw. mała matura). W roku szkolnym 1945/46 szkołę przekształcono na Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie i Liceum Handlowe. Grono pedagogiczne powiększyło się do 24 osób.

1 września 1946 roku przekazano szkole w użytkowanie lewe skrzydło dawnego pałacu Radziwiłłów. W grudniu tego roku placówka została upaństwowiona i otrzymała nową nazwę: Państwowe Gimnazjum i Liceum Handlowe. Kilka tygodni później odbyła się pierwsza w historii szkoły zabawa studniówkowa, a w maju przeprowadzono pierwsze egzaminy maturalne .

W 1949 roku zapowiedziano wybudowanie w Białej Podlaskiej nowego gmachu szkoły, który miał stanąć u zbiegu ulic Artyleryjskiej i gen. K. Świerczewskiego . Prace ruszyły w 1950 roku, a w stanie surowym budynek był gotowy w styczniu 1951 roku , jeszcze bez auli i sali gimnastycznej, których budowę rozpoczęto jesienią tego roku .

We wrześniu, po rozpoczęciu nowego roku szkolnego w dotychczasowej siedzibie w parku miejskim, młodzież wraz z gronem pedagogicznym i dyrekcją przeszła w pochodzie ulicami miasta do nowego budynku . Jesienią tego roku w gmachu prowadzone były już zajęcia dydaktyczne i jednocześnie trwały prace wykończeniowe, w których aktywny udział brała także młodzież szkolna. Salę gimnastyczną oddano do użytku w lutym 1952 roku.

W latach pięćdziesiątych, dążąc do zachowania całkowicie świeckiego charakteru szkoły, zlikwidowano lekcje religii. Zrezygnowano także z nauczania języków zachodnioeuropejskich. Jedynym językiem obcym, który był wówczas nauczany, był język rosyjski. W programach nauczania niemal wszystkich przedmiotów pojawiło się wiele elementów ideologii socjalistycznej.

Od roku szkolnego 1953/54 funkcję nowego dyrektora powierzono Tadeuszowi Misiakowi. Józef Furman został zmuszony do ustąpienia z powodów politycznych, a jego powrót w roli zastępcy dyrektora nastąpił dopiero po 1956 roku. W 1960 roku rozpoczął działalność Szkolny Teatr „ŻAK”, którego twórcą, reżyserem, kierownikiem artystycznym i wieloletnim opiekunem był Jan Gałecki. Szkolny zespół teatralny z powodzeniem uczestniczył w wielu festiwalach teatrów amatorskich, teatrów poezji, w przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich, był nagradzany i wyróżniany za wysoki poziom artystyczny. „ŻAK” krzewił kulturę żywego słowa oraz popularyzował polską i światową literaturę piękną w środowisku szkolnym przez ponad 30 lat, stając się kulturalną wizytówką szkoły.

Z czasem szkole przybywało uczniów spoza Białej Podlaskiej, dlatego w 1962 roku rozpoczęto budowę internatu, a 26 maja 1963 roku odbyło się jego uroczyste otwarcie. Zamieszkało w nim 120 dziewcząt . Pierwszą kierowniczką placówki została Elżbieta Keck. Od 1968 roku z kolei szkoła może się pochwalić warsztatami gastronomicznymi, których pierwszym kierownikiem została Krystyna Radzikowska.

W roku szkolnym 1970/71 w placówce uczyło się już 831 uczniów i pracowało 30 nauczycieli. Szkoła posiadała wówczas własne centralne ogrzewanie, salę gimnastyczną, dużą aulę, salę do projekcji filmów, świetlicę, bibliotekę, łaźnię z natryskami, stołówkę, pracownie przedmiotowe. Nauczyciele i uczniowie mieli do dyspozycji projektory filmowe, diaskopy i epidiaskopy, magnetofony i adaptery, telewizory i radia oraz inny sprzęt.

W marcu 1972 roku zmarł dyrektor Tadeusz Misiak. Do końca roku szkolnego 1971/72 obowiązki dyrektora pełnił jego zastępca Józef Furman, dla którego był to ostatni rok pracy pedagogicznej w związku z odejściem na emeryturę. Był jednym z założycieli szkoły w okresie okupacji, jej pierwszym dyrektorem po wojnie, budowniczym nowego gmachu szkoły, a później wieloletnim zastępcą dyrektora. Pracował jako nauczyciel niemal 50 lat, w tym najdłużej właśnie w Ekonomiku. Przez cały ten czas cieszył się wielkim szacunkiem i poważaniem nauczycieli i uczniów.

fotografie w kolejności: świadectwo Gimnazjum Kupieckiego z 1945 r., uczniowie w parku przed szkołą, zdjęcie świadectwa ukończenia Gimnazjum Handlowego z 1947 r., Świadectwo Dojrzałości z numerem 1, Prasowa zapowiedź budowy szkoły, budynek szkoły w stanie surowym w styczniu 1950 roku, uczniowie na budowie auli i sali gimnastycznej, nowy budynek Technikum Finansowego, uczniowie w pochodzie do nowej szkoły, pokój w internacie, dyrektor Misiak.

Tekst i fotografie: ZSZ nr 1 w Białej Podlaskiej. 
Pozostałe artykuły

W dniach 28.06–03.07.2025 nasi utalentowani wokaliści szlifujący talenty pod opieką maestro Ireneusza Parafiniuka reprezentowali Polskę i nasze miasto na Międzynarodowym Festiwalu Magia...

Bialska PSS "Społem" wywodzi się ze Spółdzielni Pracowników Podlaskiej Wytwórni Samolotów utworzonej w 1931 roku. Podczas spotkania zorganizowanego z okazji...

W związku ze zbliżającym się Świętem Policji odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której funkcjonariusze Policja Bialska otrzymali akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne. ...

Już po raz czwarty stowarzyszenia ogrodowe  na obszarze miasta Biała Podlaska otrzymały dotację celową na realizację zadań służących tworzeniu warunków dla rozwoju rodzinnych...

     Nasz zespół zarządzania kryzysowego Miasta Biała Podlaska spotkał się wczoraj w Urzędzie Miasta, by omówić i skoordynować działania służb na wypadek wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych.       Służby miejskie, Straż Pożarna i Policja

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.