Biała Podlaska już dawno nie widziała tylu harcerzy w mundurach, którzy przez trzy dni od 9 do 11 września opanowali miasto. Nie bez powodu. Ruch skautowy w grodzie nad Krzną świętował swoje stulecie – pierwsze drużyny powstały bowiem w 1916 r. Z tej okazji Związek Harcerstwa Polskiego zorganizował Festiwal Piosenki Harcerskiej. Patronat nad festiwalem objął prezydent Dariusz Stefaniuk.
W Białej wystąpili wykonawcy z wielu środowisk – z Białej Podlaskiej, Łukowa, Radzynia Podlaskiego, Sławatycz, Swór, Starych Kobiałek oraz z Brześcia na Białorusi. Spotkanie druhen i druhów rozpoczęło się w piątek od gry miejskiej, w której zapoznawali się z dziejami i najważniejszymi zabytkami. W sobotę uczestnicy prezentowali swoje umiejętności wokalne i instrumentalne w amfiteatrze.
Zmagania oceniało jury w składzie: Katarzyna Sierpotowska – dyrektor Zespołu Szkół w Białej Podlaskiej (Szkoła Podstawowa nr 9 i Gimnazjum nr 6), Marcin Rzońca – wokalista zespołu Wszyscy Byliśmy Harcerzami, Daniel Kononowicz – gitarzysta i wokalista zespołu Wszyscy Byliśmy Harcerzami, hm. Michał Mojski – zastępca komendanta Hufca ZHP Łuków.
Wyłoniono najlepszych wykonawców w trzech kategoriach: soliści, zespoły zuchowe oraz zespoły harcerskie. W tej pierwszej kategorii najlepsza okazała się Aleksandra Pieniak z 7 Drużyny Harcerzy Starszych „22 Południk” ze Starych Kobiałek. Trofeum dla najlepszego zespołu zuchów zdobyła 13 Bialska Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Astus”. Najlepszą ekipą harcerską okazała się z kolei 82. Drużyna Harcerska Służby Granicznej ze Sławatycz.
Po przeglądzie przed bialską publicznością wystąpiła lokalna grupa „Head Crusher”, następnie wyświetlony został film o 100-letniej historii bialskiego harcerstwa a później wszyscy świetnie bawili się w rytm rockowych melodii w wykonaniu gwiazdy wieczoru – zespołu „Wszyscy Byliśmy Harcerzami”. W trakcie trzydniowego spotkania odbyły się także zajęcia profilaktyczne, ukazujące zagrożenia płynące z zażywania dopalaczy oraz konstruktywne sposoby spędzania wolnego czasu.
Nad całym festiwalem czuwała jego komendantka – pwd. Marta Pomorska, którą wspierała komenda w składzie: Michał Ptak, pwd. Ewa Czyżewska, Anna Daniłko, Michał Kasperuk, Gabriela Pomorska. Honorowy patronat objął Prezydent Białej Podlaskiej, Dariusz Stefaniuk.
Wszyscy nagrodzeni w konkursie:
• soliści: I miejsce – Aleksandra Pieniak (7 Drużyna Harcerzy Starszych), II miejsce – Ignacy Jańczuk (22 Drużyna Harcerska „Hermes” z Białej Podlaskiej), III miejsce – Hiacynta Hryniewicz (13 Bialska Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Astus” im. ks. Edmunda Barbasiewicza z Białej Podlaskiej);
• zespoły zuchowe: I miejsce – zuchy z 13 Bialskiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Astus” im. ks. Edmunda Barbasiewicza z Białej Podlaskiej, II miejsce – 103 Grunwaldzka Gromada Zuchowa „Szlachetne Kamyki” z Białej Podlaskiej, III miejsce – 2 Łukowska Gromada Zuchowa „Słoneczni Wędrowcy” z Łukowa;
• zespoły harcerskie: I miejsce i Puchar Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej - 82 Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej ze Sławatycz, II miejsce - harcerze młodsi z 13 Bialskiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Astus” im. ks. Edmunda Barbasiewicza z Białej Podlaskiej, III miejsce – II Brzeska Drużyna Harcerska im. Ryszarda Snarskiego z Brześcia na Białorusi.
Urząd Miasta Biała Podlaska informuje, że w dniu 18 kwietnia 2025 r. (Wielki Piątek) klienci urzędu będą obsługiwani do godziny 13:00.
To wszystko tworzy wyjątkową atmosferę serdeczności, tak docenianą przez wystawców z całego kraju i z zagranicy i odwiedzających plac Wolności.
W spólnie obejrzymy animowany hit kinowy dla całej rodziny o bocianie, który pakuje się w niezłe kłopoty. Nie ma tu ograniczeń wiekowych.
Decyzja Mieszka I w 966 roku była początkiem polskiej państwowości oraz wprowadzenia naszego kraju do kręgu Europy. Młodzież z ZSZ nr 1 w Białej Podlaskiej uczciła tę rocznicę, przygotowując krótką lekcję historii, za którą w imieniu prezydenta Michaał Litwiniuka podziękowała zastępca Justyna Gorczyca.
Wzięło w niej udział 100 uczniów z 13 szkół podstawowych. Rozstrzygnięcie nastąpiło w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 pod dyrekcją Ryszarda Dołęgi. Szkoła ta jest także organizatorem wszystkich trzech etapów konkursu.