Aktualności
Absolutorium i odświeżony budżet. Będą nowe inwestycje dla Białej Podlaskiej
2016-05-17
Nasze priorytety to duże przedsięwzięcia związane z przygotowaniem terenów pod strefę ekonomiczną oraz kontynuacja rewitalizacji Parku Radziwiłłowskiego, połączona z zadaszeniem amfiteatru – mówił prezydent Dariusz Stefaniuk, komentując nowelizację miejskiego budżetu. Podczas tej samej sesji miejscy radni jednogłośnie przyznali absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

Istotne zmiany w tegorocznym budżecie mają przyspieszyć prace zmierzające do utworzenia podstrefy ekonomicznej na terenach byłego lotniska wojskowego. Pierwotnie na przygotowanie miejsca radni mieli przeznaczyć 200 tys. zł, jednak w związku z poważnymi planami włączenia całości przedsięwzięcia do Pomorskiej Strefy Ekonomicznej inwestycje muszą przyspieszyć. Dlatego jeszcze w tym roku z miejskiego budżetu zostanie przeznaczonych 5 mln zł, a w sumie 7 mln zł na odpowiednie prace przygotowawcze. To jednak tylko środki miasta, bo inwestycja w sumie ma opiewać na 27,5 mln zł, z czego resztę kwoty pokryją środki unijne.

Miasto chce zadbać także o już istniejące budynki, dlatego zostanie wymieniony dach nad lotniskowym portem, z którego już teraz aktywnie korzystają firmy wynajmujące tereny na swoją działalność. Przykładem chociażby szkolenia szybowcowe, organizowane przez firmę BB Aero. Inwestowanie w lotniskową infrastrukturę ma pomóc w ściąganiu do miasta większej ilości przedsiębiorców.

Drugą priorytetową inwestycją będzie kontynuacja rewitalizacji Parku Radziwiłłowskiego, która pochłonie 20 mln zł. Ogromna większość tej kwoty to środki unijne, bo z miejskiej kasy przeznaczono na ten cel 1,3 mln zł. W ramach odnowienia terenów parku przewidziano m.in. zadaszenie Amfiteatru, który aktualnie nie spełnia odpowiednich warunków do organizacji miejskich imprez. Generalnych remontów doczekają się także budynki Muzeum Południowego Podlasia oraz Galerii Podlaskiej.

Przyspieszona zostanie budowa Al. Armii Krajowej, która znacznie ułatwi komunikację nie tylko mieszkańcom osiedla ale również udrożni wyjazd z miasta ul. Janowską. Jeszcze w tym roku ma powrócić temat boiska ze sztuczną nawierzchnią, które powstanie przy współpracy z ministerstwem sportu.

Dariusz Stefaniuk wspomniał także o kontynuacji prac nad projektem znanym dawniej jako Przywracanie rzeki miastu. Bialski włodarz obiecywał, że wykorzysta jego potencjał, jednak nie kosztem priorytetowych przedsięwzięć dla miasta. Bardziej racjonalna wersja projektu zakłada utworzenie systemu edukacyjnych ścieżek przyrodniczych, zbudowanie wieży widokowej i małej infrastruktury turystycznej, a także utworzenie miejskiego kąpieliska na dawnych stawach hodowlanych nad Klukówką. Spodziewane źródło dofinansowania projektu, którego szacunkowa wartość to około 7 mln złotych, mają pochodzić ze środków unijnych. Jeszcze w tym roku miasto dołoży do inwestycji 1,82 mln zł.

Ogromne zainteresowanie Odnawialnymi Źródłami Energii sprawiło, że miasto będzie kontynuowało realizację tego projektu. Osoby którym nie udało się zakwalifikować do realizacji inwestycji w tym roku, będą mieli na to szansę w kolejnych latach. To dobra wiadomość dla mieszkańców, zwłaszcza że nawet dużo mniejsze okoliczne miejscowości od wielu lat korzystają z dobrodziejstw energii słonecznej.
Pozostałe artykuły

Utrudnienia na ul. Francuskiej
2022-08-01

W związku z realizacją zadania pn. „Budowa ulicy Armii Krajowej w Białej Podlaskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Witolda Pileckiego do skrzyżowania z ul. Francuską” od dnia 3...

Komunikat dotyczący zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla w upalne dni
2022-07-29

"Strażacy rekordowo często wyjeżdżają do interwencji związanych z emisją tlenku węgla w mieszkaniach i domach – przyczyną upał.

Wielkie otwarcie Stadionu Miejskiego!
2022-07-28

Największe gwiazdy polskiego futbolu, trenerzy reprezentacji Polski, władze PZPN z tak wyjątkowymi gośćmi otworzymy Miejski Stadion 4 września o godzinie 19:00

Budżet obywatelski - oddajemy decyzję w ręce mieszkańców !
2022-07-28

Zgłoś swój projekt i miej realny wpływ na rozwój naszego miasta.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.