uż w najbliższą sobotę, 20 czerwca, w godzinach 10:00-12:00 odbędzie się wyjątkowy piknik edukacyjny organizowany w ramach krajowego treningu pierwszej pomocy. Wydarzenie to jest częścią Akademii...
Spotkanie z historią i lekcja patriotyzmu w bialskiej szkole
2016-04-14
Spotkaniem z Dorotą Adach, prezes Stowarzyszenia Środowisko Borowiczan-Sybiraków, rozpoczęły się lekcje historii w bialskich szkołach. Uczniowie Ekonomika wysłuchali relacji na temat zsyłki na Syberię polskich żołnierzy oraz trudów pracy w łagrach. Opowieść miała miejski akcent, bo w tym roku mija 70. lat od powrotu sybiraków do kraju. Zatrzymali się właśnie w Białej Podlaskiej.
- Cieszę się, że możemy w taki sposób przypominać najnowszą historię związaną z naszym regionem. Mam nadzieję, że to tylko początek spotkań w bialskich szkołach i dzięki takim lekcjom będziemy mogli zainspirować i zainteresować młodzież tematyką patriotyczną – mówił prezydent Dariusz Stefaniuk.
Stowarzyszenie Środowisko Borowiczan–Sybiraków zrzesza byłych więźniów zespołu radzieckich łagrów w Borowiczach i Swierdłowsku oraz ich rodziny. Dorota Adach, prywatnie córka jednego z borowiczan, przypomniała że właśnie w Białej Podlaskiej znajduje się tablica upamiętniająca wdzięczność żołnierzy powracających z zsyłki w 1946 roku, za otwartość i życzliwość mieszkańców miasta. Niektórzy z nich zostali w Białej na stałe.
- Cieszę się, że możemy w taki sposób przypominać najnowszą historię związaną z naszym regionem. Mam nadzieję, że to tylko początek spotkań w bialskich szkołach i dzięki takim lekcjom będziemy mogli zainspirować i zainteresować młodzież tematyką patriotyczną – mówił prezydent Dariusz Stefaniuk.
Stowarzyszenie Środowisko Borowiczan–Sybiraków zrzesza byłych więźniów zespołu radzieckich łagrów w Borowiczach i Swierdłowsku oraz ich rodziny. Dorota Adach, prywatnie córka jednego z borowiczan, przypomniała że właśnie w Białej Podlaskiej znajduje się tablica upamiętniająca wdzięczność żołnierzy powracających z zsyłki w 1946 roku, za otwartość i życzliwość mieszkańców miasta. Niektórzy z nich zostali w Białej na stałe.
Pozostałe artykuły
Stowarzyszenie Koło Bialczan zorganizowało walne zgromadzenie członków, podczas którego dokonano wyboru zarządu na kolejną kadencję. Funkcję prezesa organizacji nadal będzie sprawować...
Młode artystki z Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel”, działającej przy Bialskim Centrum Kultury (BCK24), zanotowały kolejną serię spektakularnych sukcesów na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Lilianna i Zuzanna Rudzkie, tworzące pod okiem instruktorki Lilli Wielgan-Michaluk, szturmem zdobywają uznanie w świecie filmu niezależnego i animacji. Ich najnowsze dzieło – film animowany „W krainie Marii Prymaczenko”





