Od września do połowy grudnia ubiegłego roku Bialskie Centrum Kultury wraz z partnerami realizowało projekt Aktywna Jesień Bialskich Seniorów, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.
Aktywna Jesień Bialskich Seniorów to zespół zorganizowanych działań mających na celu zwiększenie aktywności osób starszych w zakresie uczestniczenia w ofercie miejscowych instytucji kultury, zachęcenie do aktywnych form spędzania czasu wolnego, jak również zorganizowanie bezpłatnych wyjazdów na wydarzenia artystyczne, które nie są dostępne w Białej Podlaskiej.
W ramach projektu seniorzy uczestniczyli w różnego rodzaju warsztatach tematycznych: zajęć prowadzonych przez instruktorów Bialskiego Centrum Kultury z zakresu malarstwa, rysunku, fotografii, śpiewu, wiedzy o teatrze, których celem było pokazanie różnego rodzaju możliwości spędzania wolnego czasu w instytucjach kultury oraz zwiększenie zaangażowania seniorów do regularnej pracy w kołach zainteresowań.
- Naszym zamierzeniem było wykorzystanie ogromnego potencjału seniorów, zebranie ich pomysłów dotyczących aktywności we wszelkiego rodzaju aspektach życia kulturalnego i społecznego. Wszystkie uwagi zgłoszone w ankietach, które były podsumowaniem projektu przyczynią się do opracowania takich propozycji rozszerzenia oferty kulturalnej, która realizowana w przyszłości spełniać będzie oczekiwania seniorów – mówi z zadowoleniem Zbigniew Kapela, p.o. dyrektora Bialskiego Centrum Kultury.
Ponadto w ramach projektu zrealizowano cykl warsztatów z zakresu obsługi komputera, profesjonalnego makijażu, kreowania własnego wizerunku, doradztwa w zakresie doboru stroju do określonej sylwetki, analizy kolorystycznej. Przeprowadzono także szereg spotkań związanych z wykształcaniem nawyku dbania o własne zdrowie.
Największą popularnością cieszyły się zajęcia taneczne, gdzie seniorom zaproponowano naukę tańca towarzyskiego, tworzenie wspólnych układów, zabawę ruchem, tańcem i muzyką. Bialscy seniorzy mieli również szansę uczestniczenia w warsztatach z zakresu porad prawnych, zawieranych umów, zachowania się w sytuacjach ekstremalnych, skutecznej komunikacji w sytuacjach zagrożenia.
Dwieście osób skorzystało w ramach realizowanego projektu z bezpłatnych wyjazdów do Warszawy (Teatr Wielki – spektakl „Don Kichot”) i Białegostoku (Opera i Filharmonia Podlaska – spektakl „Carmen”).
Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 30 tys. zł, a dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 27.000 zł. Parterami przedsięwzięcia były bialskie uczelnie AWF i PSW, a także Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Miejska Biblioteka Publiczna.
Juniorzy z UKS Olimpia Biała Podlaska awansowali do 1/16 Mistrzostw Polski w piłce ręcznej
Rozwój elektronicznych usług publicznych w MOF Biała Podlaska
Uczestnicy będą rozmawiać o następujących książkach:
Przyłączamy się do gratulacji, jakie złożył panu prezesowi prezydent Michał Litwiniuk.