Od września do połowy grudnia ubiegłego roku Bialskie Centrum Kultury wraz z partnerami realizowało projekt Aktywna Jesień Bialskich Seniorów, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.
Aktywna Jesień Bialskich Seniorów to zespół zorganizowanych działań mających na celu zwiększenie aktywności osób starszych w zakresie uczestniczenia w ofercie miejscowych instytucji kultury, zachęcenie do aktywnych form spędzania czasu wolnego, jak również zorganizowanie bezpłatnych wyjazdów na wydarzenia artystyczne, które nie są dostępne w Białej Podlaskiej.
W ramach projektu seniorzy uczestniczyli w różnego rodzaju warsztatach tematycznych: zajęć prowadzonych przez instruktorów Bialskiego Centrum Kultury z zakresu malarstwa, rysunku, fotografii, śpiewu, wiedzy o teatrze, których celem było pokazanie różnego rodzaju możliwości spędzania wolnego czasu w instytucjach kultury oraz zwiększenie zaangażowania seniorów do regularnej pracy w kołach zainteresowań.
- Naszym zamierzeniem było wykorzystanie ogromnego potencjału seniorów, zebranie ich pomysłów dotyczących aktywności we wszelkiego rodzaju aspektach życia kulturalnego i społecznego. Wszystkie uwagi zgłoszone w ankietach, które były podsumowaniem projektu przyczynią się do opracowania takich propozycji rozszerzenia oferty kulturalnej, która realizowana w przyszłości spełniać będzie oczekiwania seniorów – mówi z zadowoleniem Zbigniew Kapela, p.o. dyrektora Bialskiego Centrum Kultury.
Ponadto w ramach projektu zrealizowano cykl warsztatów z zakresu obsługi komputera, profesjonalnego makijażu, kreowania własnego wizerunku, doradztwa w zakresie doboru stroju do określonej sylwetki, analizy kolorystycznej. Przeprowadzono także szereg spotkań związanych z wykształcaniem nawyku dbania o własne zdrowie.
Największą popularnością cieszyły się zajęcia taneczne, gdzie seniorom zaproponowano naukę tańca towarzyskiego, tworzenie wspólnych układów, zabawę ruchem, tańcem i muzyką. Bialscy seniorzy mieli również szansę uczestniczenia w warsztatach z zakresu porad prawnych, zawieranych umów, zachowania się w sytuacjach ekstremalnych, skutecznej komunikacji w sytuacjach zagrożenia.
Dwieście osób skorzystało w ramach realizowanego projektu z bezpłatnych wyjazdów do Warszawy (Teatr Wielki – spektakl „Don Kichot”) i Białegostoku (Opera i Filharmonia Podlaska – spektakl „Carmen”).
Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 30 tys. zł, a dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 27.000 zł. Parterami przedsięwzięcia były bialskie uczelnie AWF i PSW, a także Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Miejska Biblioteka Publiczna.
W Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel" podsumowany został projekt stypendialny sióstr Lilianny i Zuzanny Rudzkich, które za swoje liczne sukcesy graficzne i filmowe w 2024 roku otrzymały od prezydenta miasta Michała Litwiniuka stypendium artystyczne.
W dniu 24 grudnia 2024 r. (Wigilia) Urząd Miasta Biała Podlaska będzie czynny do godz. 14:00.
Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.
Podczas Świątecznej Gali Tańca prezydent Michał Litwiniuk wręczył Nagrodę Jubileuszową zespołowi, który od lat promuje miasto, prezentując taniec nowoczesny, modern, jazz oraz hip hop. Ma na swoim koncie ponad 1 000 nagród wytańczonych w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i turniejach.
W IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej odbył się turniej koszykarski „Podwórkowa Liga 3x3”. Przeznaczony on był dla zespołów ze szkół średnich i podstawowych, które wymyśliły dla swoich drużyn oryginalne nazwy.