Aktualności

Dyskutowali o nowoczesnej szkole zawodowej
2015-12-01
Szkolnictwo techniczne w planowaniu kariery zawodowej – pod takim hasłem w ZSZ nr 2 odbyła się konferencja naukowa, poświęcona w dużej mierze zagadnieniom nowoczesnej szkoły zawodowej. W spotkanie zaangażowali się pracownicy szkoły i uczniowie. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem prezydenta Dariusza Stefaniuka.

Na konferencję pojawili się przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw i dyrektorzy szkół zawodowych. Istotnym punktem programu było forum „Nowoczesna szkoła zawodowa”, w którym wziął udział m.in. prezydent Adam Chodziński. Uczestnicy dialogowali o kryteriach nowoczesnej szkoły technicznej, kształceniu w systemie dualnym, czy możliwościach pozyskiwania środków unijnych.

Konferencja była także okazją do przedstawienia badań na temat oceny i wyboru szkoły przez uczniów. Ewa Tatarczak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wykazała, że większość z nich odczuwa osobistą satysfakcję z dokonanych wyborów, a 36 proc. nie widzi słabych stron szkolnictwa zawodowego. Ciekawe spostrzeżenia dotyczyły także oceny motywacji wyboru szkoły. W ocenie uczniów główne atuty to przede wszystkim dobrze przygotowana kadra nauczycieli i kontakty z zakładami pracy. Niepokojąco brzmią wskazania uczniów odnośnie zbyt małej ilości zajęć praktycznych w szkołach.

Dzięki obecności Edwarda Tymoszyńskiego, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z sytuacją na lokalnym rynku pracy. Pojawiły się ponadto informacje na temat zawodów deficytowych, a przedsiębiorcy współpracujący ze szkołą mieli również okazję do podzielenia się własnymi refleksjami.

- Tego typu spotkania prowadzą do jednoczenia myśli, dotyczącej kształcenia zawodowego zarówno w szkole, jak i poza nią, czyli u potencjalnych odbiorców – pracodawców. W dzisiejszych czasach szkoły można porównać do producenta, który wypuszcza młodych ludzi z określonymi kwalifikacjami i bardzo dobrze się dzieje, że te kwalifikacje młodzi ludzie nabywają ze współpracy z pracodawcami – mówił doceniając pomysł organizacji konferencji Marek Żelisko, starszy wizytator Zamiejscowego Oddziału Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Oprócz wciągającej dyskusji uczestnicy konferencji mieli okazję obserwować efekty pracy uczniów, biorąc udział w degustacji potraw przygotowanych przez młodzież ZSZ nr 1 oraz zwiedzając warsztaty szkoły przy ul. Brzeskiej.
Pozostałe artykuły

W sobotę 28  czerwca w Parku Radziwiłłowskim odbyło się zachwycające widowisko  „Noc Świętojańska” Teatru Słowa. Spektakl cudownie oddał czar tego czasu, gdy kwiat paproci...

Prawie pół tysiąca uczniów naszych szkół zdało przed wakacjami egzamin na karty rowerowe. Młodzież z SP 2, SP 3, SP 4 i SP 9 zna zasady bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem i daje fantastyczny przykład innym.

Przyszedł upragniony czas wakacje, uczniowie zakończyli naukę i pożagnali się na czas lipca i sierpnia ze szkolnymi murami. Życzenia udanych wakacji złożył w SP nr 2, SP nr 9 oraz ZSZ nr 1 prezydent...

W sobotni poranek 28 czerwca z niemal 150 uczestnikami  wystartował  jubileuszowy  15 już Rajd im. Józefa Ignacego Kraszewskiego do Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w...

Kręcimy dla miasta Biała Podlaska. Przed nami ostatnie chwile rywalizacji o Superpuchar, o który walczymy z mieszkańcami Nowej Soli. Już 30 czerwca dziś o godz. 18:00 rozpoczniemy rowerową sztafetę, która potrwa aż do północy.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.