Aktualności
Dariusz Stefaniuk: miasto nie jest gotowe na uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu
2015-10-05

Zagrożenie epidemią, brak odpowiednich funduszy i odpowiedniego sprzętu – to główne  powody dla których bialski włodarz negatywnie zapatruje się na przyjęcie uchodźców do tutejszego ośrodka. Według ogólnopolskich mediów to właśnie tutaj mieliby być badani ambulatoryjnie i w kierunku wykrycia chorób zakaźnych. 

– Nie mieliśmy w tej sprawie żadnej oficjalnej informacji od wojewody, ani z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ani z Urzędu ds. Cudzoziemców. Dowiedzieliśmy się o tym z radia. To nieodpowiedzialne zachowanie rządu – przyznaje prezydent.

Biała Podlaska informowała o dysponowaniu miejscami, które są w stanie przyjąć powyżej 50 osób. Wojewoda 2 października otrzymał odpowiedź, że takie lokalizacje są na terenie miasta, jednak zajęte przez mieszkańców, bądź młodzież szkolną. Prezydent kategorycznie zaprzecza, jakoby miejsca te mogły zostać udostępnione uchodźcom. 

Zdaniem Dariusza Stefaniuka jest to rozwiązanie niebezpieczne, choćby ze względu na brak odpowiednich warunków do prowadzenia badań, a także niezbędnego sprzętu. Wystarczy chociażby zauważyć, że najbliższa karetka, która jest dostosowana do przewożenia pacjentów chorych na choroby zakaźne, znajduje się dopiero w Lublinie. Nie jest także gotowy filtr epidemiologicznym, który podobno miałby decydować o tym, że to właśnie Biała Podlaska i Podkowa Leśna przyjęłyby uchodźców. 

- Obiekt nie jest jeszcze odebrany, miał służyć na przyjmowanie pojedynczych rodzin i osób. Póki co jest jeszcze w trakcie rozruchu. Ośrodki przy ul. Dokudowskiej jest obiektem typowo mieszkalnym. Nie posiada żadnych urządzeń gwarantujących bezpieczeństwo jakości ścieków, ponieważ powstawały one w innym celu. Ustawa zakazuje nam przyjmowania ścieków z obiektów, gdzie poddawane są leczeniu osoby z podejrzeniem zagrożenia chorobotwórczego - wyjaśnia Jerzy Kułaga, dyrektor techniczny WOD-KAN.  

Obawy w stosunku do przygotowania miasta na przyjęcie uchodźców potwierdza również dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - Na terenie Syrii głównym problemem były choroby przenoszone drogą pokarmową. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić jaki jest poziom szczepień. Wiemy natomiast, że od rozpoczęcia konfliktu odsetek szczepionych drastycznie spadł z 97 proc. do 57 proc. – tłumaczy Zofia Badach.

Prezydent zwołał na dziś powiatowy zespół zarządzania kryzysowego, m.in. w celu doprecyzowania kwestii obecności uchodźców na terenie miasta, wobec nagle zaistniałej sytuacji. Istnieje taka potrzeba choćby przez wzgląd na kontekst Białej Podlaskiej, która nie posiada wystarczających funduszy i warunków lokalizacyjnych na przyjęcie uchodźców. Zespół wypracuje stanowisko, które zostanie przekazane wojewodzie.

Dariusz Stefaniuk przyznaje zarazem, że chciałby więcej uwagi poświęcić repatriantom z ogarniętego wojną Donbasu. Jego zdaniem istnieje zatrważająca dysproporcja między pomocą niesioną zagrożonym Polakom i uchodźcom z Syrii. Przypomnijmy że rząd pod presją zdecydował się na przeznaczenie funduszy na przyjęcie repatriantów zza wschodniej granicy i przeznaczy na to 30 mln zł. Pomoc uchodźcom pochłonie 160 mln zł.  

- W ostatnim czasie rozmawiałem z ludźmi, którzy przebywali w Syrii przez wiele lat. Ich zdaniem nie ma możliwości, aby ci ludzie się zasymilowali i włączyli w naszą społeczność. Bialczanie nie są zamknięci na ludzi z zewnątrz, boją się jedynie nieprzemyślanej polityki rządu - wyjaśnia prezydent miasta. 

Pozostałe artykuły

Kolejny graficzny sukces Piksela!!
2022-05-18

Miło nam poinformować, że młodzi artyści z Pracowni Grafiki Komputerowej„Piksel", zatriumfowali na XXI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i Franciszki Arnsztajnowej" pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Klub Kultury Scena gościł młodych zdolnych recytatorów
2022-05-13

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie ogłosił 41. Mały Konkurs Recytatorski dla uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego, a Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego przeprowadziło eliminacje powiatowe.

Sięgnij po dotację na własną działalność gospodarczą!
2022-05-11

19 maja br. rozpoczynamy rekrutację do projektu „Załóż firmę i odnieś sukces! Kompleksowe wsparcie dla osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej na terenie MOF Biała Podlaska – edycja II"

Utrudnienia w ruchu na ulicy Zamkowej
2022-05-06

W związku z trwającą przebudową ulicy Zamkowej polegającą na budowie ścieżki rowerowej informujemy, że od dnia 9 maja 2022 r. (poniedziałek) na w/w ulicy będzie można napotkać utrudnienia w ruchu...

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego spotu promującego 4. edycję Rowerowej Stolicy Polski!
2022-05-06

Pobierz darmową aplikację Aktywne Miasta i dołącz do zabawy.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców