Aktualności
Dariusz Stefaniuk: miasto nie jest gotowe na uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu
2015-10-05

Zagrożenie epidemią, brak odpowiednich funduszy i odpowiedniego sprzętu – to główne  powody dla których bialski włodarz negatywnie zapatruje się na przyjęcie uchodźców do tutejszego ośrodka. Według ogólnopolskich mediów to właśnie tutaj mieliby być badani ambulatoryjnie i w kierunku wykrycia chorób zakaźnych. 

– Nie mieliśmy w tej sprawie żadnej oficjalnej informacji od wojewody, ani z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ani z Urzędu ds. Cudzoziemców. Dowiedzieliśmy się o tym z radia. To nieodpowiedzialne zachowanie rządu – przyznaje prezydent.

Biała Podlaska informowała o dysponowaniu miejscami, które są w stanie przyjąć powyżej 50 osób. Wojewoda 2 października otrzymał odpowiedź, że takie lokalizacje są na terenie miasta, jednak zajęte przez mieszkańców, bądź młodzież szkolną. Prezydent kategorycznie zaprzecza, jakoby miejsca te mogły zostać udostępnione uchodźcom. 

Zdaniem Dariusza Stefaniuka jest to rozwiązanie niebezpieczne, choćby ze względu na brak odpowiednich warunków do prowadzenia badań, a także niezbędnego sprzętu. Wystarczy chociażby zauważyć, że najbliższa karetka, która jest dostosowana do przewożenia pacjentów chorych na choroby zakaźne, znajduje się dopiero w Lublinie. Nie jest także gotowy filtr epidemiologicznym, który podobno miałby decydować o tym, że to właśnie Biała Podlaska i Podkowa Leśna przyjęłyby uchodźców. 

- Obiekt nie jest jeszcze odebrany, miał służyć na przyjmowanie pojedynczych rodzin i osób. Póki co jest jeszcze w trakcie rozruchu. Ośrodki przy ul. Dokudowskiej jest obiektem typowo mieszkalnym. Nie posiada żadnych urządzeń gwarantujących bezpieczeństwo jakości ścieków, ponieważ powstawały one w innym celu. Ustawa zakazuje nam przyjmowania ścieków z obiektów, gdzie poddawane są leczeniu osoby z podejrzeniem zagrożenia chorobotwórczego - wyjaśnia Jerzy Kułaga, dyrektor techniczny WOD-KAN.  

Obawy w stosunku do przygotowania miasta na przyjęcie uchodźców potwierdza również dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - Na terenie Syrii głównym problemem były choroby przenoszone drogą pokarmową. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić jaki jest poziom szczepień. Wiemy natomiast, że od rozpoczęcia konfliktu odsetek szczepionych drastycznie spadł z 97 proc. do 57 proc. – tłumaczy Zofia Badach.

Prezydent zwołał na dziś powiatowy zespół zarządzania kryzysowego, m.in. w celu doprecyzowania kwestii obecności uchodźców na terenie miasta, wobec nagle zaistniałej sytuacji. Istnieje taka potrzeba choćby przez wzgląd na kontekst Białej Podlaskiej, która nie posiada wystarczających funduszy i warunków lokalizacyjnych na przyjęcie uchodźców. Zespół wypracuje stanowisko, które zostanie przekazane wojewodzie.

Dariusz Stefaniuk przyznaje zarazem, że chciałby więcej uwagi poświęcić repatriantom z ogarniętego wojną Donbasu. Jego zdaniem istnieje zatrważająca dysproporcja między pomocą niesioną zagrożonym Polakom i uchodźcom z Syrii. Przypomnijmy że rząd pod presją zdecydował się na przeznaczenie funduszy na przyjęcie repatriantów zza wschodniej granicy i przeznaczy na to 30 mln zł. Pomoc uchodźcom pochłonie 160 mln zł.  

- W ostatnim czasie rozmawiałem z ludźmi, którzy przebywali w Syrii przez wiele lat. Ich zdaniem nie ma możliwości, aby ci ludzie się zasymilowali i włączyli w naszą społeczność. Bialczanie nie są zamknięci na ludzi z zewnątrz, boją się jedynie nieprzemyślanej polityki rządu - wyjaśnia prezydent miasta. 

Pozostałe artykuły

Rozstrzygnięcie konkursu upamiętniającego 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II
2020-06-03

W tym roku mija 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej zorganizowała z tej okazji konkurs literacko-plastyczny „Święty Jan Paweł II widziany oczami i sercem dziecka” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka. Konkurs rozstrzygnięto 29 maja 2020 roku.

Uaktualnione godziny pracy i numery telefonów do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej
2020-05-29

Uaktualnione godziny pracy i numery telefonów do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białej Podlaskiej:   83 344 41 60 83 344 41 61 ...

Dzień Samorządu Terytorialnego
2020-05-27

27 maja, w rocznicę wyborów samorządowych roku 1990, które symbolicznie rozpoczęły najnowszą historię polskiej samorządności, obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku przypada 30. rocznica tego ważnego wydarzenia.

Informacja dla osób z niepełnosprawnościami o dostępności Urzędu Miasta w czasie epidemii
2020-05-26

Prosimy o zapoznanie się z informacjami o dostępności Urzędu Miasta dla osób z niepełnosprawnościami w czasie epidemii oraz przypominamy o możliwości kontaktu z Przedstawicielem Prezydenta...

Pomagamy naszemu szpitalowi - Miasto kupiło trzy respiratory kliniczne
2020-05-26

Już wkrótce do bialskiego szpitala trafią respiratory kliniczne dla wsparcia leczenia osób zarażonych koronawirusem. Udało się je zakupić mimo trudnej sytuacji na rynku medycznym, by wesprzeć pacjentów i personel medyczny.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OSTRZEŻENIA
dla mieszkańców

Komunikat w sprawie wznowienia bazpośredniej obsługi mieszkańców w Urzędzie Miasta Białodlaska od 25 maja 2020