W środę rusza impreza literacka o najdłuższej tradycji w regionie (WIDEO)
2015-10-05
Już po raz 31. startują Podlaskie Spotkania Literackie. Wydarzenie odbywa się nieprzerwanie od 1984 r., a towarzyszy mu rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. J.I. Kraszewskiego. Impreza jest realizowana przy współpracy z bialskimi instytucjami oraz muzeum w Romanowie, gdzie odbywa się wręczenie nagród laureatom konkursu.
Kilkudniowe wydarzenie już tradycyjnie będzie obfitować w spotkania autorskie, prelekcje historyczne i poświęcone najnowszej literaturze. Ponadto nie zabraknie dobrej muzyki i spektakli teatralnych, będących nieodłącznym elementem Spotkań.
Zacznie się już w najbliższą środę prezentacją Klubu Literackiego „Maksyma” w bialskim Ekonomiku. Tradycja tej grupy sięga roku 1982, gdy w Klubie Kultury „Piast” zaczęli spotykać się młodzi pasjonaci poezji. Jedną z wiodących postaci był Wiesław Gromadzki, późniejszy wieloletni prezes Maksymy, zmarły w 2007 r. To właśnie na jego cześć nazwano jedną z nagród przyznawanych w konkursie. Spotkanie z uczniami odbędzie się o godz. 11.00. O tej samej porze w Bibliotece Pedagogicznej będzie można posłuchać maksymowiczki Anny Sacharuk, wspominającej swoje rodzinne strony i czasy dzieciństwa.
Środowy wieczór będzie okazją do zapoznania się z literaturą najnowszą. W Klubie Kultury „Eureka” posłuchamy najnowszych wierszy Grzegorza Szupiluka, zamkniętych w dopiero co wydanym tomiku „Ucieczka”. Początek spotkania o godz. 19.00.
W 2015 r. mija dokładnie 100 lat od pobytu Legionów Józefa Piłsudskiego na Podlasiu. Z tej okazji w czwartek odbędzie się prelekcja regionalisty Szczepana Kalinowskiego, ubarwiona spektaklem w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim. Dodatkowo w Muzeum w Romanowie można także oglądać wystawę jubileuszową „Na stos rzucili życia los”. Ekspozycja będzie czynna do 11 listopada.
W czwartek ciekawie będzie też w Bibliotece „Barwnej”. Od godz. 18.00 wysłuchamy prelekcji na temat współczesnej skandynawskiej literatury dziecięcej. Spotkanie prowadzone przez Katarzynę Promińską powinno zainteresować nie tylko pasjonatów tego typu książek, ale również nauczycieli.
Nie mniej interesująco zapowiada się spotkaniowy piątek. O godz. 13.00 w sali widowiskowo-konferencyjnej przy ul. Brzeskiej obejrzymy dwa spektakle w wykonaniu lubelskiego Teatru Panopticum. W tym roku grupa świętowała 30-lecie istnienia. Za jakość i poziom każdego przedsięwzięcia odpowiada opiekun i reżyser Mieczysław Wojtas, który zachęca młodzież do twórczego włączenia się w postawanie każdej sztuki. Obok perfekcyjnego przygotowania teatralnego Panopticum cechują również występy przy akompaniamencie na żywo, kiedy młodzi aktorzy mogą zaprezentować swoje walory wokalne. W Białej zobaczymy metaforyczną opowieść o uzależnieniu „Odlot”, oraz historię opartą na szekspirowskim „Królu Learze”.
Tego samego dnia w sali Bialskiego Centrum Kultury będziemy świętowali jubileusz 70-lecia Henryka Kozaka. Lubelski poeta zaprezentuje m.in. wiersze ze swojego najnowszego tomiku „Nostalgie”. Spotkanie uświetni recitalem młoda wokalistka Iza Szafrańska, specjalizująca się w twórczości Bułata Okudżawy, Joan Baez oraz Jana Kondraka. Najbardziej wytrwali mogą liczyć na dodatkowe atrakcje podczas literackiego after party w Piaście. Tutaj odbędzie się premiera najnowszego tomiku popularnego fraszkopisarza Andrzeja Wilbika, a Maciej Szupiluk opowie o twórczości niemieckiego pisarza Bertolta Brechta.
Finał Podlaskich Spotkań Literackich jak zawsze wiąże się z rozstrzygnięciem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego. Wydarzenie wciąż cieszy się dużą popularnością, a dzięki zmianie formy nadsyłania prac na elektroniczną, można stwierdzić że konkurs łączy tradycję z nowymi trendami i stara się sprostać oczekiwaniom współczesnych autorów. Na tegoroczną edycję nadesłano z całego kraju ponad 160 prac, które jury nagrodzi w kategoriach prozy i poezji. Zostaną także przyznane nagrody specjalne za tematykę podlaską, najlepszy tekst o J.I. Kraszewskim oraz nagrodę Klubu Literackiego „Maksyma”. Swoją nagrodę wręczy także grono jurorskie, działające w tym roku pod przewodnictwem Eligiusza Dymowskiego - franciszkanina, wykładowcy teologii pastoralnej, poety i krytyka literackiego.
W Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel" podsumowany został projekt stypendialny sióstr Lilianny i Zuzanny Rudzkich, które za swoje liczne sukcesy graficzne i filmowe w 2024 roku otrzymały od prezydenta miasta Michała Litwiniuka stypendium artystyczne.
Podczas Świątecznej Gali Tańca prezydent Michał Litwiniuk wręczył Nagrodę Jubileuszową zespołowi, który od lat promuje miasto, prezentując taniec nowoczesny, modern, jazz oraz hip hop. Ma na swoim koncie ponad 1 000 nagród wytańczonych w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i turniejach.
W IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej odbył się turniej koszykarski „Podwórkowa Liga 3x3”. Przeznaczony on był dla zespołów ze szkół średnich i podstawowych, które wymyśliły dla swoich drużyn oryginalne nazwy.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.