Aktualności
Nowoczesna biblioteka lekarska już dostępna dla mieszkańców (WIDEO)
2015-09-28
W Białej Podlaskiej została otwarta filia Głównej Biblioteki Lekarskiej. Nowocześnie wyposażony lokal przy Placu Wolności będzie gromadził najnowszą literaturę medyczną, a także czasopisma i książki, nawet z XIX wieku. Tutejsza filia będzie jedną z perełek biblioteki, obchodzącej w tym roku jubileusz 70-lecia.

- Pytano mnie wielokrotnie dlaczego właśnie tutaj zdecydowaliśmy się na otworzenie biblioteki. Odpowiadam zawsze tak samo: to właśnie tutaj jest Polska, nasze największe tradycje patriotyczne. Byłoby bardzo dziwne, gdybyśmy nie mieli żadnego oddziału po tej stronie Wisły – wyjaśniał podczas otwarcia dyrektor GBL Wojciech Giermaziak.

Bialski oddział to jedna z trzech najnowocześniejszych filii w całym kraju. O zrealizowanie tego projektu starano się od długiego czasu. Tutejsza biblioteka będzie pierwszą, umiejscowioną na wschodzie Polski. Dzięki umowom z zagranicznymi uczelniami, w oddziale będziemy mieli dostęp do najnowszych artykułów naukowych, nawet w dniu ich publikacji.

Historia warszawskiej biblioteki sięga roku 1945. Jej twórcą i pierwszym dyrektorem był prof. Stanisław Konopka. Otwierając bibliotekę zrealizował swoje jeszcze przedwojenne marzenie, o stworzeniu centralnej biblioteki państwa. Największy przełom w rozwoju GBL nastąpił za czasów 18-letniej dyrektury prof. Janusza Kapuścika. W latach 80. i 90. doprowadził do rozszerzenia sieci oddziałów terenowych z siedmiu do szesnastu. Pozyskał także pawilon dawnego Szpitala Ujazdowskiego który zaadoptował na cele Biblioteki, przywracając stolicy na jej Trakcie Królewskim obiekt zabytkowy.Bialska filia ulokowana na 300 metrach kwadratowych powierzchni w kamienicy przy Placu Wolności, oprócz stanowisk komputerowych do przeglądania elektronicznych zbiorów, posiada nowoczesne nagłośnienie i projektor, przygotowane do prowadzenia konferencji i prezentacji. Dodatkowo na wyposażeniu znajdują się również mikrofony bezprzewodowe.

Projekt jest efektem współpracy prezydenta Dariusza Stefaniuka i senatora Grzegorza Biereckiego, który zabiegał od dawna o powstanie biblioteki. Obaj otrzymali z rąk dyrektora pamiątkowe dyplomy wypisane po łacinie oraz medale.

Biblioteka oprócz swojej oczywistej roli, ma służyć również jako instytucja o charakterze kulturalnym, dlatego już teraz można w niej oglądać wystawę poświęconą „Trylogii”, pochodzącą ze zbiorów Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, oddziału Muzeum Narodowego w Katowicach i Głównej Biblioteki Lekarskiej.
Pozostałe artykuły

Zakup 65 laptopów w ramach programu Zdalna Szkoła+
2020-08-12

Gmina Miejska Biała Podlaska zakupiła kolejnych 65 laptopów o wartości 155 000 zł w ramach projektu „Zdalna Szkoła+”. Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa,...

76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Białej Podlaskiej
2020-08-04

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. W związku z rocznicą tego wydarzenia, władze i mieszkańcy Białej Podlaskiej uczcili pamięć Bohaterów.

Zmiany w kursowaniu autobusów linii A i H
2020-08-04

UWAGA! W związku z przebudową II odcinka ul. Warszawskiej w dniach 4-7 sierpnia zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu autobusów linii A i H. Linia A

Utrudnienia na ul. Warszawskiej
2020-07-31

Trwa rozbudowa ulicy Warszawskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kopernika do posesji nr 65A.

Kolejne instalacje OZE dla Białej Podlaskiej
2020-07-30

29 lipca prezydent Michał Litwiniuk podpisał z panią skarbnik Martą Mirończuk w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego umowę o dofinansowanie projektu pt. „Włączamy dobrą...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.