Aktualności
Nowoczesna biblioteka lekarska już dostępna dla mieszkańców (WIDEO)
2015-09-28
W Białej Podlaskiej została otwarta filia Głównej Biblioteki Lekarskiej. Nowocześnie wyposażony lokal przy Placu Wolności będzie gromadził najnowszą literaturę medyczną, a także czasopisma i książki, nawet z XIX wieku. Tutejsza filia będzie jedną z perełek biblioteki, obchodzącej w tym roku jubileusz 70-lecia.

- Pytano mnie wielokrotnie dlaczego właśnie tutaj zdecydowaliśmy się na otworzenie biblioteki. Odpowiadam zawsze tak samo: to właśnie tutaj jest Polska, nasze największe tradycje patriotyczne. Byłoby bardzo dziwne, gdybyśmy nie mieli żadnego oddziału po tej stronie Wisły – wyjaśniał podczas otwarcia dyrektor GBL Wojciech Giermaziak.

Bialski oddział to jedna z trzech najnowocześniejszych filii w całym kraju. O zrealizowanie tego projektu starano się od długiego czasu. Tutejsza biblioteka będzie pierwszą, umiejscowioną na wschodzie Polski. Dzięki umowom z zagranicznymi uczelniami, w oddziale będziemy mieli dostęp do najnowszych artykułów naukowych, nawet w dniu ich publikacji.

Historia warszawskiej biblioteki sięga roku 1945. Jej twórcą i pierwszym dyrektorem był prof. Stanisław Konopka. Otwierając bibliotekę zrealizował swoje jeszcze przedwojenne marzenie, o stworzeniu centralnej biblioteki państwa. Największy przełom w rozwoju GBL nastąpił za czasów 18-letniej dyrektury prof. Janusza Kapuścika. W latach 80. i 90. doprowadził do rozszerzenia sieci oddziałów terenowych z siedmiu do szesnastu. Pozyskał także pawilon dawnego Szpitala Ujazdowskiego który zaadoptował na cele Biblioteki, przywracając stolicy na jej Trakcie Królewskim obiekt zabytkowy.Bialska filia ulokowana na 300 metrach kwadratowych powierzchni w kamienicy przy Placu Wolności, oprócz stanowisk komputerowych do przeglądania elektronicznych zbiorów, posiada nowoczesne nagłośnienie i projektor, przygotowane do prowadzenia konferencji i prezentacji. Dodatkowo na wyposażeniu znajdują się również mikrofony bezprzewodowe.

Projekt jest efektem współpracy prezydenta Dariusza Stefaniuka i senatora Grzegorza Biereckiego, który zabiegał od dawna o powstanie biblioteki. Obaj otrzymali z rąk dyrektora pamiątkowe dyplomy wypisane po łacinie oraz medale.

Biblioteka oprócz swojej oczywistej roli, ma służyć również jako instytucja o charakterze kulturalnym, dlatego już teraz można w niej oglądać wystawę poświęconą „Trylogii”, pochodzącą ze zbiorów Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, oddziału Muzeum Narodowego w Katowicach i Głównej Biblioteki Lekarskiej.
Pozostałe artykuły

Budujemy kolejną ścieżkę rowerową
2019-12-06

W związku z budową ścieżki rowerowej na skrzyżowaniu ulic Artyleryjskiej, Piłsudskiego, Zamkowej na wlocie od strony ulicy Piłsudskiego występuje przewężenie jezdni. Ruch drogowy w trzech kierunkach odbywa się z jednego pasa ruchu. Utrudnienia mogą potrwać do połowy przyszłego tygodnia. Prosimy o zachowanie ostrożności.

Jednokierunkowy ruch na ul. Cichej
2019-12-06

10.12.2019 r. na ul. Cichej na odcinku od ul. Nowej do ul. Przechodniej  zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy.

W Białej Podlaskiej powstaje innowacyjny model pomocy osobom bezdomnym
2019-12-03

Trwają prace nad Gminnym Modelem Wychodzenia z Bezdomności w ramach projektu „Mój Dom – kompleksowe program wsparcia wychodzenia z bezdomności w oparciu o wzorzec włoski”....

Umowa na II etap przebudowy ul. Warszawskiej podpisana
2019-12-03

3 grudnia prezydent Michał Litwiniuk oraz przedstawiciele Wykonawców podpisali umowę na II etap przebudowy ul. Warszawskiej. To inwestycja o wartości

Współzawodnictwo Sportowe bialskich szkół 2018/19 - podsumowanie
2019-11-29

Podsumowaliśmy Współzawodnictwo Sportowe bialskich szkół za rok szkolny 2018/2019. Prezydent Michał Litwiniuk wręczył puchary i listy gratulacyjne zwycięzcom podczas gali, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 9.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.