Aktualności
Nowoczesna biblioteka lekarska już dostępna dla mieszkańców (WIDEO)
2015-09-28
W Białej Podlaskiej została otwarta filia Głównej Biblioteki Lekarskiej. Nowocześnie wyposażony lokal przy Placu Wolności będzie gromadził najnowszą literaturę medyczną, a także czasopisma i książki, nawet z XIX wieku. Tutejsza filia będzie jedną z perełek biblioteki, obchodzącej w tym roku jubileusz 70-lecia.

- Pytano mnie wielokrotnie dlaczego właśnie tutaj zdecydowaliśmy się na otworzenie biblioteki. Odpowiadam zawsze tak samo: to właśnie tutaj jest Polska, nasze największe tradycje patriotyczne. Byłoby bardzo dziwne, gdybyśmy nie mieli żadnego oddziału po tej stronie Wisły – wyjaśniał podczas otwarcia dyrektor GBL Wojciech Giermaziak.

Bialski oddział to jedna z trzech najnowocześniejszych filii w całym kraju. O zrealizowanie tego projektu starano się od długiego czasu. Tutejsza biblioteka będzie pierwszą, umiejscowioną na wschodzie Polski. Dzięki umowom z zagranicznymi uczelniami, w oddziale będziemy mieli dostęp do najnowszych artykułów naukowych, nawet w dniu ich publikacji.

Historia warszawskiej biblioteki sięga roku 1945. Jej twórcą i pierwszym dyrektorem był prof. Stanisław Konopka. Otwierając bibliotekę zrealizował swoje jeszcze przedwojenne marzenie, o stworzeniu centralnej biblioteki państwa. Największy przełom w rozwoju GBL nastąpił za czasów 18-letniej dyrektury prof. Janusza Kapuścika. W latach 80. i 90. doprowadził do rozszerzenia sieci oddziałów terenowych z siedmiu do szesnastu. Pozyskał także pawilon dawnego Szpitala Ujazdowskiego który zaadoptował na cele Biblioteki, przywracając stolicy na jej Trakcie Królewskim obiekt zabytkowy.Bialska filia ulokowana na 300 metrach kwadratowych powierzchni w kamienicy przy Placu Wolności, oprócz stanowisk komputerowych do przeglądania elektronicznych zbiorów, posiada nowoczesne nagłośnienie i projektor, przygotowane do prowadzenia konferencji i prezentacji. Dodatkowo na wyposażeniu znajdują się również mikrofony bezprzewodowe.

Projekt jest efektem współpracy prezydenta Dariusza Stefaniuka i senatora Grzegorza Biereckiego, który zabiegał od dawna o powstanie biblioteki. Obaj otrzymali z rąk dyrektora pamiątkowe dyplomy wypisane po łacinie oraz medale.

Biblioteka oprócz swojej oczywistej roli, ma służyć również jako instytucja o charakterze kulturalnym, dlatego już teraz można w niej oglądać wystawę poświęconą „Trylogii”, pochodzącą ze zbiorów Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, oddziału Muzeum Narodowego w Katowicach i Głównej Biblioteki Lekarskiej.
Pozostałe artykuły

Ekologiczne pompy ciepła już w czerwcu
2020-01-14

Prezydent Michał Litwiniuk podpisał umowę na dostawę i montaż pomp ciepła do c.w.u. na terenie Miasta Biała Podlaska. Zadanie zrealizuje firma DAJK P.H.U. Maciej Kańczugowski. 

Orszak Trzech Króli
2020-01-14

Przejście orszaku Trzech Króli ulicami Białej Podlaskiej to piękna tradycja. Kolorowy i rozśpiewany pochód przypominający przybycie trzech mędrców ze wschodu do Betlejem wyruszył z parafii św. Michała Archanioła na plac Wolności. Tam obejrzeliśmy jasełka przygotowane przez dzieci i młodzież. Prezydent Michał Litwiniuk dziękował mieszkańcom za udział i wspólne kolędowanie.

Oficjalne przekazanie nowej ulicy Koncertowej i ronda na ul. Witoroskiej
2020-01-02

Ulica Koncertowa i rondo na ul. Witoroskiej już oficjalnie otwarte. To bardzo ważna, zwiększająca komfort i bezpieczeństwo inwestycja o wartości ponad 8 350 000 zł, z czego 4 400 000 zł to dofinansowanie Z Funduszu Dróg Samorządowych. Podczas uroczystości otwarcia prezydent Michał Litwiniuk podkreślił istotne wsparcie wicewojewody Roberta Gmitruczuka.

Jak chronić gospodarstwo przed wirusem HPAI?
2020-01-02

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Główny Lekarz Weterynarii apelują o przestrzeganie zasad w celu ochrony gospodarstw przed wirusem HPAI.

Mamy dwa nowe żłobki. Prowadzi je fundacja Teresianum
2019-12-24

Dwa nowe żłobki powstały przy ul. Terebelskiej i Włoskiej. Projekt Fundacji Teresianum "Akademia Malucha" ma na celu zarówno stworzenie  placówek wychowawczo-opiekuńczych nad dziećmi do lat 4, jak i poprawę szans na zatrudnienie ich rodziców.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.