Aktualności
Wielka premiera w Białej Podlaskiej. Jako pierwsi obejrzeliśmy Błogosławioną winę!
2015-09-28
Z udziałem biskupa Kazimierza Gurdy i wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego, odbył się w auli bialskiej AWF uroczysty pokaz filmu, poświęconego historii wyjątkowego obrazu z Kodnia. Licznie zgromadzona publiczność długo oklaskiwała ekipę realizującą dokument, wśród której niestety zabrakło reżysera Przemysława Häusera.

Jak zapowiadano, Błogosławiona wina to film dokumentalny po części oparty na książce Zofii Kossak-Szczuckiej. Jego atrakcyjność i rozmach wzmacniają fabularyzowane sceny z licznymi efektami specjalnymi. Śledzimy losy Mikołaja Sapiehy, który wykrada z Watykanu cudowny obraz i przywozi z wielkimi przeciwnościami na polskie ziemie. W główną rolę wcielił się Jarosław Struczyński.

- To wielkie przedsięwzięcie jest dowodem na to, że potrafimy dbać o naszą ojczyznę, przypominać jej wyjątkowe czasy. Dzięki temu jestem pewien, że nawet w najgorszych i najtrudniejszych czasach Rzeczpospolita przetrwa – mówił aktor, na co dzień kasztelan zamku w pomorskim Gniewnie, gdzie zrealizowano sporą część zdjęć do filmu. Struczyński zastępował w roli przedstawiciela ekipy realizującej film reżysera, który ze względów zdrowotnych nie mógł przybyć na premierę.

Podczas uroczystej premiery główny fundator Błogosławionej Winy – senator Grzegorz Bierecki – przypominał genezę powstania dokumentu. Tłumaczył, że już wcześniej zdarzało mu się wspierać szczytne inicjatywy filmowe. Nad tą z Kodnia musiał zastanowić się nieco dłużej, bo było to wyjątkowe dzieło również pod względem nakładów finansowych. Jak przyznają jednak autorzy projektu, film musiał być atrakcyjny wizualnie, posiadać wyjątkowe sceny bitewne, żeby skuteczniej dotrzeć również do młodszego pokolenia.

W nowoczesnej auli bialskiej AWF na 500.osób, wypełnionej niemal po brzegi, zaproszonych gości witał gospodarz wydarzenia, prezydent Białej Podlaskiej. W przemówieniu nie zabrakło odniesień do historii miasta, bo pokaz został włączony w kulminację obchodów 490-lecia nadania praw miejskich.

- Współczesne uwarunkowania sprawiły, że Biała Podlaska stała się pomostem między wschodem a zachodem, nośnikiem trwałych wartości i nowoczesnej wizji. Otwarta brama Europy uwieczniona na jubileuszowym logotypie miasta to symbol barwności i różnorodności, która jest siłą tego miejsca. W tej części Polski zawsze dominowała naturalność i gościnność, a tutaj tętnią one pełnią życia. Jestem dumny, że możemy uczestniczyć w roli gospodarza dzisiejszej uroczystości. Z całą pewnością Biała Podlaska na ten zaszczyt zasługuje, zarówno przez wzgląd na swoją tradycję, jak również współczesną silną pozycję lidera regionu – mówił Dariusz Stefaniuk.

Przy tej okazji prezydent uhonorował także nagrodą pieniężną wokalistki zespołu Chwilka, które ostatnio wywalczyły 1. miejsce na festiwalu Orfeo in Iitalia. Dziewczyny zaprezentowały swoje zwycięskie wykonanie przed pokazem filmu. 

Wielka premiera nie obyła się także bez godnego wstępu naukowego. Przed pokazem o turystyce religijnej Kodnia opowiadał znany regionalista dr Szczepan Kalinowski oraz o. Mirosław Szkrzydło, który miał również swój udział w realizacji Błogosławionej winy w roli narratora wydarzeń historycznych.
Pozostałe artykuły

Zakup 65 laptopów w ramach programu Zdalna Szkoła+
2020-08-12

Gmina Miejska Biała Podlaska zakupiła kolejnych 65 laptopów o wartości 155 000 zł w ramach projektu „Zdalna Szkoła+”. Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa,...

76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Białej Podlaskiej
2020-08-04

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. W związku z rocznicą tego wydarzenia, władze i mieszkańcy Białej Podlaskiej uczcili pamięć Bohaterów.

Zmiany w kursowaniu autobusów linii A i H
2020-08-04

UWAGA! W związku z przebudową II odcinka ul. Warszawskiej w dniach 4-7 sierpnia zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu autobusów linii A i H. Linia A

Utrudnienia na ul. Warszawskiej
2020-07-31

Trwa rozbudowa ulicy Warszawskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kopernika do posesji nr 65A.

Kolejne instalacje OZE dla Białej Podlaskiej
2020-07-30

29 lipca prezydent Michał Litwiniuk podpisał z panią skarbnik Martą Mirończuk w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego umowę o dofinansowanie projektu pt. „Włączamy dobrą...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.