Aktualności
Ruszają Dni Patrona Białej Podlaskiej! Sprawdź atrakcje tegorocznych obchodów (WIDEO)
2015-09-23
Tegoroczne obchody będą miały swój wyjątkowy charakter ze względu na 490-lecie nadania praw miejskich Białej Podlaskiej. Z tej okazji w sobotę na Placu Wolności pojawi się jubileuszowy tort, a rocznicę uświetni wyjątkowy koncert wybitnych wokalistek, wśród których zobaczymy Kasię Kowalską.

POLECAMY TAKŻE: dołącz do wydarzenia na Facebooku

Panny Wyklęte to projekt Dariusza Malejonka i zespołu Maleo Reggae Rockers, który także wystąpi tego dnia w Białej. Muzycy zaprosili do współpracy wokalistki polskiej sceny muzycznej, reprezentujące różnorodność stylową. Oprócz dawno niesłyszanej Kasi Kowalskiej, na scenie pojawi się Marika, zespół „Dziewczyny”, Lilu, Marcelina i Kasia Malejonek. Repertuar grupy został poświęcony kobietom Wyklętym i opowiada ich tragiczne powojenne doświadczenia, głosem współczesnych artystek młodego pokolenia. Projektowi patronuje postać Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszce 4. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK.Koncerty poprzedzi tradycyjny Jarmark Michałowy z XVI-wiecznymi tańcami dworskimi, warsztatami rzemieślniczymi i występami kuglarskimi. Będzie też pokaz gotowania na wielkiej patelni, połączony z degustacją. Na placu przygrywać będą kapele ludowe, będzie też okazja do skosztowania lokalnych potraw i zakupienia wyrobów regionalnych. Swój udział w wydarzeniu zapowiedziała także firma BB Aero, która ustawi z tej okazji przy placu jeden ze swoich szybowców, o imponującej rozpiętości skrzydeł. Z okazji jubileuszu miasta o godz. 18.00 mieszkańcy podzielą się wielkim tortem. Sobotni wieczór i noc zakończy premiera spektaklu Teatru Antidotum. Tym razem bialscy przedstawiciele tańca ognia zaprezentują spektakl Uroboros.

Niedzielne atrakcje ruszą z samego rana czwartym Rajdem Rowerowym im. J.I. Kraszewskiego, wiodącym kilkudziesięciokilometrową trasą do Romanowa. Wcześniej uczestnicy wyjazdu obejrzą wystawę w Muzeum Południowego Podlasia, poświęconą rowerom z okresu międzywojennego. W zespole pałacowym odbędą się także atrakcje popołudniowe. O godz. 15.00 w szkole muzycznej usłyszymy koncert gitarowy, a godzinę później biblioteka Barwa zaprosi na pokaz filmów na podstawie prozy Kraszewskiego. Uroczystości kościelne zainauguruje tego dnia procesja, która przejdzie ulicami miasta spod parafii św. Anny do kościoła św. Michała Archanioła.Z okazji Dni Patrona oraz zaszczytnego jubileuszu we wtorek odbędzie się także uroczysta sesja rady miasta, podczas której zostaną wręczone tytuły Zasłużony Dla Miasta. W tym roku wyróżnienia przyznano ks. prałatom: Ryszardowi Kardasowi oraz Mieczysławowi Lipniackiemu. Gościem specjalnym będzie dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie, który przedstawi wykład na temat historii Białej Podlaskiej. Uroczystości zwieńczy występ białoruskiego zespołu muzyki dawnej Kontredanse.

POLECAMY TAKŻE: zapowiedź Dni Patrona z TV Wschód

Dniom Patrona będą towarzyszyły trzy wystawy. Na Placu Wolności obejrzymy ekspozycję dawnych fotografii, nadesłanych przez mieszkańców w ramach akcji z okazji miejskiego jubileuszu. Białą sprzed lat obejrzymy także na ekspozycji „Biała-widoki mego miasta” w Muzeum Południowego Podlasia. Z kolei w plenerowej przestrzeni Parku Radziwiłłowskiego można będzie zwiedzać wystawę „Zamki w Nieświeżu i Mirze”.

Pozostałe artykuły

Nabór do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 6
2020-06-30

Szkoła Podstawowa nr 6 przy ul. Leszczynowej 16 prowadzi nabór do oddziału przedszkolnego  dla dzieci w wieku 2,5 - 4 lat. Wnioski w formie papierowej należy składać do 30 lipca br., codziennie w godzinach od 8:00 do 15:00  w sekretariacie szkoły.

Międzynarodowy sukces Piksela !
2020-06-23

Z ogromną dumą informujemy o bialskim sukcesie w XVI Międzynarodowym Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży „WIELCY ZNANI I NIEZNANI”. Praca graficzna Mai Tekielak, rozwijającej...

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego - przedłużenie naboru
2020-06-15

W tym roku po raz trzeci zostanie przyznana Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego. To wyróżnienie dla autorów artykułów, które przyczyniają się do pogłębiania debaty...

100. rocznica urodzin niezwykłego artysty - profesora Ludwika Maciąga
2020-06-04

Z okazji 100. rocznicy urodzin pofesora Ludwika Maciąga Muzeum Południowego Podlasia przygotowało prezentację opisującą życie i twórczość artysty.

Rozstrzygnięcie konkursu upamiętniającego 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II
2020-06-03

W tym roku mija 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Brzóski w Białej Podlaskiej zorganizowała z tej okazji konkurs literacko-plastyczny „Święty Jan Paweł II widziany oczami i sercem dziecka” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka. Konkurs rozstrzygnięto 29 maja 2020 roku.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Komunikat w sprawie wznowienia bazpośredniej obsługi mieszkańców w Urzędzie Miasta Białodlaska od 25 maja 2020