Aktualności
Olga Tokarczuk odwiedziła miasto w ramach Festiwalu Okołoliterackiego
2015-09-23

Podczas dwugodzinnego spotkania można było usłyszeć fakty z życia autorki, a także poznać ciekawostki dotyczące najnowszej powieści, za którą po raz kolejny została nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Nie obyło się także bez wątków feministycznych, zwłaszcza że w Białej niespodziewanie pojawiła się także Kinga Dunin.

Popularna publicystka i socjolożka wypowiedziała się tylko raz, pytana o sytuację kobiet w literaturze. Wyjaśniała kwestię niesprawiedliwej, drugoplanowej roli i dyskryminacji. – Dopominanie się praw raczej nas ośmiesza, niż prowadzi do zmiany na lepsze. Literatura jest procesem społecznym, istnieją jeszcze mechanizmy promocji, recenzenckie, a ich rozpracowanie jest bardzo ciekawe z perspektywy socjologicznej. Nikt kobietom nie zabrania pisać, ale pojawiają się takie drobne nierówności, które łatwo zaobserwować – wyjaśniała Dunin. 

W opinii na temat piszących kobiet wtórowała jej główna bohaterka spotkania. - Na kobiety pisarki patrzy się tylko jak na rodzaj dziwadeł, które odłączyły się od stada – wyjaśniała Tokarczuk, dodając że zawsze interesowała ją instytucja żony pisarza – strażniczki domowego ogniska i niezbędnej pomocy dla mężczyzny. – Z kolei nie istnieje coś takiego jak mąż pisarki. Myślę że jest tak między innymi dlatego, że ich w rzeczywistości nie ma. Kobieta która decyduje się na angażujące życie działania twórcze, nie jest w stanie znaleźć partnera, który zniósłby jej większą sławę

Wizyta laureatki Nike spotkało się z ogromnym zainteresowaniem bialczan. Sala Bialskiego Centrum Kultury wypełniła się po brzegi. Autorka odpowiadała na pytania prowadzącej i publiczności, poświęcając dużo czasu na zaprezentowanie swojej najnowszej książki. „Księgi Jakubowe” to monumentalna 900-stronicowa pozycja, odwołująca się do historii z XVIII w., pieczołowicie prezentując tło epoki, język i najdrobniejsze szczegóły. Jak przyznała, poprawki wprowadzano w ostatniej chwili, gdy okazało się że charakterystyczną potrawą w regionie Polski gdzie dzieje się akcja powieści nie były ziemniaki, ale ryż. Zamiana potrawy w całej książce nie należała do najłatwiejszych zadań.

Tokarczuk dużo mówiła także o swoich początkach, wskazując na ważny wpływ domu rodzinnego przy wyborze życiowej pasji. - Bardzo wcześnie zyskałam przekonanie, że chcę mieć coś wspólnego z literaturą. Nauczyłam się czytać sama, rodzice nie wiedzieli nawet kiedy to nastąpiło. Ojciec był bibliotekarzem, więc zabierał mnie do pracy, miałam możliwość przebywania wśród książek. Kiedy pierwszy raz zaczęłam czytać i zrozumiałam o co chodzi w tym wszystkim, to natychmiast uświadomiłam sobie że to mnie fascynuje i chciałabym to robić – tłumaczyła laureatka Nike, zdradzając że pierwszą książkę zaczęła pisać w wieku 12 lat i wciąż przechowuje zeszyt z tymi zapiskami. Przygody rodziny czarownic byłyby z pewnością atrakcyjną propozycją dla współczesnego czytelnika.

Podczas spotkania nie zabrakło także odniesienia do nagród literackich. W końcu autorka „Ksiąg Jakubowych” to jedna z najczęściej wyróżnianych polskich pisarek. W tym roku po raz kolejny znalazła się w ścisłej czołówce najważniejsze polskiej nagrody literackiej. Jak sama jednak przyznała, nie jest zwolenniczką gal rozdawania nagród, gdzie buduje się napięcie i utrwala oblicza zwycięzców, a przede wszystkim przegranych. Bardziej odpowiadałby jej wzorzec zachodni, polegający na wcześniejszym rozstrzygnięciu i wręczaniu nagrody w spokojnych okolicznościach. 


Pozostałe artykuły

Dance Academy Studio Biała Podlaska z kolejnym sukcesem!
2025-04-03

30 marca w Markach odbył się Puchar Polski w Tańcu Nowoczesnym, zorganizowany przez Dance Projekt. Na parkiecie świetnie zaprezentowali się tancerze Dance Academy Studio, którzy 15-krotnie stawali na podium.

Już w sobotę 5 kwietnia w Multicentrum Biała Podlaska odbędzie się bezpłatny, otwarty warsztat familijny
2025-04-03

Wspólnie stworzymy najpiękniejszą palmę wielkanocną, która zostanie zgłoszona na konkurs na Tradycyjną Palmę Wielkanocną organizowany przez Bialskie Centrum Kultury i Informację...

Turniej szachowy zorganizowany przez Młodzieżową Radę Miasta Biała Podlaska
2025-04-03

12 reprezentantów bialskich szkół ponadpodstawowych wzięło udział w turnieju szachowym zorganizowanym przez Młodzieżową Radę Miasta Biała Podlaska. Honorowy patronat nad turniejem objął prezydent miasta Michał Litwiniuk, a otworzyła go w auli ZSZ nr 1, w imieniu prezydenta, wiceprezydent Justyna Gorczyca.

20 lat temu odszedł papież Jan Paweł II, którego pontyfikat trwał prawie 27 lat
2025-04-02

Polacy pamiętają, jak wielki był wkład Ojca Świętego w odzyskanie przez naszą Ojczyznę pełnej wolności. Pamiętają nauki podążania drogą ofiarnej służby, miłosierdzia i budowania mostów. Kwiaty...

Zakończyliśmy miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru
2025-04-01

Aktorzy z Teatru Słowa działającego przy Bialskim Centrum Kultury w spektaklu „Panie Kochanku” przenieśli nas w czasy dworu Karola Radziwiłła – jednego z najbogatszych magnatów Rzeczypospolitej XVIII wieku. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w nasze teatralne wydarzenia

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.