Aktualności
W weekend nad miastem znowu zobaczymy samoloty. Pierwsze starty odbyły się już w piątek (WIDEO)
2015-09-18
W najbliższy weekend odżyje bialskie lotnisko. Na niebie pojawią się szybowce i samoloty ultralekkie, a swoją ofertę zaprezentują firmy BB Aero i Avioner. Gościem specjalnym wydarzenia będzie medalistka mistrzostw świata akrobacji szybowcowej. Już dzisiaj nad miastem pojawiły się pierwsze maszyny. 

To dopiero próba generalna, sprawdzenie możliwości nowej wyciągarki do wysokich holi i przydatności lądowiska w Białej do szkolenia akrobacyjnego. 19 i 20 września będzie można jednak naocznie doświadczyć reaktywacji lotniska, skorzystać z okazji obejrzenia i przelotu widokowego nad miastem. Od godziny 10.00 do 17.00 nie zabraknie atrakcji dla wszystkich pasjonatów lotnictwa. 

Samoloty nad miastem zobaczyliśmy już dzisiaj. Na niebie można było zaobserwować baner przygotowany na jubileusz 490-lecia miasta. W sobotę i niedzielę będzie także możliwość odpłatnych lotów z instruktorami. Jednym z nich będzie Małgorzata Margańska – medalistka mistrzostw świata akrobacji szybowcowej. Będzie też możliwość startów za wyciągarką innych szybowców, które pojawią się na lądowisku, a także hole za samolotem WT-9, w tym najdłuższy hol o długości 3,5 km.

Jak przyznaje Adam Michałowski, starty na tak długim holu to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy. - Dzięki tak długiemu pasowi startowemu można wynosić szybowce na wysokość, umożliwiającą swobodne akrobacje. Inne lotniska mogą się pochwalić jedynie niecałym 1000 m długości. Bialskie lądowisko to idealne miejsce do takich celów - mówi trener mistrza świata Marcina Pośpieszyńskiego.   

Podczas weekendowej imprezy inauguracyjnej firma BB Aero będzie prowadziła nabór kandydatów na szybowcowe szkolenie podstawowe i do świadectwa kwalifikacji pilota samolotów ultralekkich, które mają ruszyć niedługo w Białej Podlaskiej. Będzie też możliwość spotkania z przedstawicielami firmy Avioner, prowadzącej e-learningowe lotnicze szkolenia teoretyczne oraz z lekarzem orzecznikiem z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie, gdzie można wykonać badania lotniczo-lekarskie, niezbędne do zakończenia praktycznego szkolenia lotniczego. Nad miastem pojawią się także samoloty ultralekkie: 3Xtrim i WT-9 Dynamic.

Pozostałe artykuły

76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Białej Podlaskiej
2020-08-04

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. W związku z rocznicą tego wydarzenia, władze i mieszkańcy Białej Podlaskiej uczcili pamięć Bohaterów.

Utrudnienia na ul. Warszawskiej
2020-07-31

Trwa rozbudowa ulicy Warszawskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kopernika do posesji nr 65A.

Kolejne instalacje OZE dla Białej Podlaskiej
2020-07-30

29 lipca prezydent Michał Litwiniuk podpisał z panią skarbnik Martą Mirończuk w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego umowę o dofinansowanie projektu pt. „Włączamy dobrą...

Realizujemy projekt „Załóż firmę i odnieś sukces!”
2020-07-29

28 lipca prezydent Michał Litwiniuk wręczył ostatniej z 5 grup uczestników projektu zaświadczenia o ukończeniu szkolenia z zakresu zakładania działalności gospodarczej i przygotowania...

Przebudowa ulicy Stefana Batorego
2020-07-28

Prezydent Michał Litwiniuk podpisał kolejną umowę na miejską inwestycję wykonania nowej nawierzchni i budowy chodników. Rozpoczyna się przebudowa u. Stefana Batorego w ramach Budżetu...

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.