Aktualności
Nie tylko drzewa i alejki. Park Radziwiłłowski ma szansę na nowy blask (WIDEO)
2015-09-04
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie rekonstrukcji zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów to tylko jeden z elementów ambitnych planów, dotyczących odświeżania miejskiego parku. Wszystko po to, aby jeszcze częściej i skuteczniej służył mieszkańcom jako miejsce spotkań, relaksu, odpoczynku i rozrywki.

Właśnie tutaj ostatnimi czasy odbywa się najwięcej wydarzeń skierowanych do mieszkańców. Na wiosnę festyny rodzinne i pikniki, w czerwcu dzień dziecka i Dni Miasta, przez całe lato koncerty muzyki klasycznej i plenerowe kino, a na zakończenie wakacji festiwal Summer Off. Bialczanie przyzwyczaili się do miejsca, z którego mogą być dumni. Według Dariusza Stefaniuka ten potencjał można ciągle rozwijać.

- Chcemy zadaszyć amfiteatr, aby imprezy w nim mogły odbywać się bez względu na pogodę. W planach jest również duży parking i otworzenie kawiarni. Niedługo zobaczymy także ekspozycję ikon w odnowionych wnętrzach oficyny zachodniej – wymienia prezydent miasta.

Jednak największe emocje wywołuje pomysł rekonstrukcji pałacu Radziwiłłów, z którym do miasta wystąpiła Fundacja Fundusz Rewitalizacji. Celem jej działalności jest troska o polskie dziedzictwo narodowe, a w szczególności o zapomniane, ulegające degradacji skarby. Jej wiceprezes Julia Jarkowska podpisała właśnie z prezydentem miasta list intencyjny, będący zaczątkiem ambitnych planów.

- Podkreślałem wielokrotnie, że czekamy na takich inwestorów, którzy nie gonią za zyskiem, a zależałoby im właśnie na rekonstrukcji zabytków. Chciałbym żeby miasto ze swojej strony dało możliwość inwestorom do pracy, bez zaangażowania finansowego, bo nie mamy do tego środków. Wszelkie formalności będą weryfikowane przez radę miasta, chcemy też konsultować to z mieszkańcami. W przyszłości natomiast mamy nadzieję, że obiekt przejdzie na własność miasta i chciałbym to zawrzeć w umowie – wyjaśnia Dariusz Stefaniuk.

Szacunkowe koszty odbudowy pałacu mogą wynieść od 30 do 40 mln zł. Wstępne założenia inwestora pokładają nadzieję w dotacjach europejskich. W zrekonstruowanych obiektach na pracę mogłoby liczyć nawet 40 osób. Pałac miałby nawiązywać wyglądem do rycin z połowy XIX w., liczyć sobie 6 kondygnacji oraz podpiewniczenie. Jego szacowana powierzchnia wynosiłaby ok. 8 tys. m kw.

Optymistyczne wizje nabierają realnych kształtów chociażby w perspektywie architektury już dziś obecnej w Parku Radziwiłłowskim. Zrekonstruowany pałac miałby zostać połączony z oficyną zachodnią oraz wieżyczką, obecną po stronie wschodniej. To właśnie w tym budynku od kilku tygodni możemy podziwiać świeżo odnowione sgraffito, zdobiące sufit. W tym samym miejscu znajdują się także drzwi, które dawniej umożliwiały przejście do zamku. Dyrektor Muzeum Południowego Podlasia Małgorzata Nikolska już teraz snuje wizję wystawy prac, która mogłaby pojawić się w nowych wnętrzach.

Bialski zamek jest obecny także na wystawie, którą można oglądać w Parku. Na kilku fotografiach zaprezentowano radziwiłłowskie włości oraz niedawne odkrycia, przypominające czasy świetności tego miejsca.

- Mam nadzieję, że jeśli udałoby się odbudować pałac, on też będzie służył miastu i jego mieszkańcom. Chcielibyśmy aby to była przestrzeń otwarta każdemu, kto chciałby skorzystać z tego dobrodziejstwa, miejsce do spotkań mieszkańców – puentuje prezydent Stefaniuk.Pozostałe artykuły

Budowa rond na DK2 rusza! Utrudnienia na ul. Cmentarnej
2019-11-08

Rozpoczyna się budowa ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 2 z Aleją Solidarności. W związku z tym dd 12.11.2019 r. ulica Cmentarna zostanie wyłączona z ruchu w miejscu robót i wprowadzone zostanie tam ograniczenie prędkości. Do cmentarza dojedziemy ulicą Ekologiczną.

Odbierz flagę w Urzędzie Miasta
2019-11-07

Zapraszamy mieszkańców do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Zachęcamy do akcentowania barw narodowych poprzez wywieszenie flag.

Informacja o możliwości uczestnictwa w jubileuszu Złotych Godów w 2020 r.
2019-11-06

Informujemy, że wszystkie pary, które chciałyby uczestniczyć w jubileuszu 50-lecia

Nowa wiata ze stojakami na prawie 70 rowerów przy Szkole Podstawowej nr 3
2019-11-04

Wiata ze stojakami dla prawie 70 rowerów stanęła przy Szkole Podstawowej nr 3. Przeznaczono na to z budżetu miasta 20 tys. zł. Inicjatywą dyrekcji szkoły było zapewnienie uczniom bezpiecznego...

Uroczystości miejskie z okazji Narodowego Święta Niepodległości
2019-11-04

W tym roku obchodzimy 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Na uroczystości miejskie zapraszają Prezydent Miasta Michał Litwiniuk oraz Przewodniczący Rady Miasta Bogusław Broniewicz.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.