Aktualności
Ronda z nazwami. Miasto uhonoruje wybitnych Polaków
2015-08-28

Rondo Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Rondo Macieja Płażyńskiego oraz Rondo I Brygady Komendanta J. Piłsudskiego - takie nazwy będą posiadały lokalizacje przy ul. Lubelskiej i Terebelskiej. Radni poparli uchwały w tej sprawie. 

Przypomnijmy że jeden z projektów uchwał sformułował prezydent Dariusz Stefaniuk, który zauważył potrzebę upamiętnienia Legionów Polskich. Była to jednocześnie odpowiedź na apel dr. Szczepana Kalinowskiego - regionalisty i znawcy tematu, który argumentował potrzebę uhonorowania wybitnego Polaka następująco: nadszedł odpowiedni moment, aby godnie upamiętnić Legiony i Józefa Piłsudskiego, który po zwycięskiej wojnie z bolszewicką Rosją, został 20 kwietnia 1920r. dożywotnim członkiem Rady Miejskiej oraz Honorowym Obywatelem Białej Podlaskiej. W jego propozycji znalazło się także odniesienia do rocznicy 100-lecia pobytu Legionów Polskich na Południowym Podlasiu, które przypada w 2015 roku. Regionalista przypomina ponadto, że w szeregach tej formacji walczyli mieszkańcy naszego miasta, a jeden z nich – Stanisław Tessaro – został nawet generałem brygady.

Rondo Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego to z kolei inicjatywa mieszkańców i bialskich stowarzyszeń odnośnie nazwania nowego ronda przy ul. Lubelskiej. W uzasadnieniu wniosku czytamy m.i.in. że istnieje wielka potrzeba upamiętnienia wybitnej postaci, której w sposób szczególny leżało na sercu dobro Polski silnej politycznie i gospodarczo. Wspomina się także o opozycyjnej działalności tragicznie zmarłego prezydenta oraz działalności po 1989 roku. Nadanie nazwy rondu ma być wyrazem wdzięczności mieszkańców za wkład Lecha Kaczyńskiego w obronę najwyższych wartości, a także pamięć o wielkiej historii kraju i ważnym miejscu na mapie współczesnej Europy.

Swoją nazwę otrzyma również rondo przy skrzyżowaniu ulicy Terebelskiej, Okopowej i Królowej Jadwigi. W tym wypadku do uhonorowania wskazano osobę Macieja Płażyńskiego – marszałka Sejmu, działacza opozycji antykomunistycznej, posła i senatora, zmarłego tragicznie w katastrofie w Smoleńsku. W uzasadnieniu czytamy m.in., że przyznanie nazwy będzie wyrazem uznania oraz zachowaniem w pamięci dokonań człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.   

Pozostałe artykuły

W Wielki Piątek Urząd Miasta będzie otwarty do godziny 13:00
2025-04-15

Urząd Miasta Biała Podlaska informuje, że w dniu 18 kwietnia 2025 r. (Wielki Piątek) klienci urzędu będą obsługiwani do godziny 13:00.

Nasz Jarmark Wielkanocny to najpiękniejsze tradycje, święto rzemiosła, rękodzieła, najlepszych wyrobów, muzyki, śpiewu i tańca
2025-04-14

To wszystko tworzy wyjątkową atmosferę serdeczności, tak docenianą przez wystawców z całego kraju i z zagranicy i odwiedzających plac Wolności.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Awanturniczego Klubu Filmowego
2025-04-14

W spólnie obejrzymy animowany hit kinowy dla całej rodziny o bocianie, który pakuje się w niezłe kłopoty. Nie ma tu ograniczeń wiekowych.

14 kwietnia obchodzimy 1059. rocznicę chrztu Polski
2025-04-14

Decyzja Mieszka I w 966 roku była początkiem polskiej państwowości oraz wprowadzenia naszego kraju do kręgu Europy. Młodzież z ZSZ nr 1 w Białej Podlaskiej uczciła tę rocznicę, przygotowując krótką lekcję historii, za którą w imieniu prezydenta Michaał Litwiniuka  podziękowała zastępca Justyna Gorczyca.

Bialska Liga Historyczna pod hasłem "Królowie elekcyjni" podsumowana
2025-04-13

Wzięło w niej udział 100 uczniów z 13 szkół podstawowych. Rozstrzygnięcie nastąpiło w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 pod dyrekcją Ryszarda Dołęgi. Szkoła ta jest także organizatorem wszystkich trzech etapów konkursu.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.