Ministerstwo apeluje: sprawdź paragon, nie daj się oszukać!
2015-08-14
„Nie daj się oszukać – sprawdź paragon” to kolejna odsłona kampanii Ministra Finansów. Ma ona na celu zachęcenie konsumentów do zabierania poprawnego paragonu przy zakupach, a także uświadomienie jego znaczenia.
Głównym założeniem akcji jest zwrócenie uwagi na informację zawartą na paragonie. Okazuje się bowiem, że duże znaczenie ma to czy dokument jest fiskalny, czy też nie. Resort finansów wyjaśnia, że kwit bez odpowiednich oznaczeń może sugerować, że podatek zawarty w cenie towaru nie zawsze trafi do budżetu państwa, a wielokrotnie do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy.
- Posiadanie paragonu może
ułatwić złożenie reklamacji. Konsument po dokonaniu zakupu powinien
zabrać paragon i sprawdzić jego zgodność z dokonaną transakcją. Pomoże
mu to m.in. w sytuacji ewentualnej reklamacji udowodnić, że dokonał zakupu w konkretnym miejscu - wyjaśnia Jolanta Marczuk, Miejski Rzecznik Konsumenta.
Zweryfikowanie poprawnego paragonu wymaga oceny kilku podstawowych cech. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie, czy na środku umieszczono napis „paragon fiskalny”. Powinien pojawić się także NIP wystawcy, nazwa oraz adres. Konieczna jest również nazwa towaru bądź świadczonej usługi, oraz cena. Ostatnim charakterystycznym elementem jest logo i unikatowy numer kasy.
Warto jednak przypomnieć, że od kilku lat paragon nie stanowi już wyłącznej formy dowodu, służącego reklamacji towaru. Zakup możemy udowodnić na przykład za pomocą wyciągu z konta bankowego, w przypadku płatności kartą, a jeszcze skuteczniej dzięki wystawionej fakturze.
W Europejskim Dniu e-Aktywności Obywatelskiej przypomnijmy sobie, że z instytucjami można i warto kontaktować się drogą elektroniczną i korzystać z niezwykle praktycznych aplikacji.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) „Bezpieczne płatności w Internecie dla seniorów – II termin” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Minister ds. Polityki Senioralnej oraz Komendą Główną Policji.
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkocholowych Miasta Biała Podlaska zaprasza na konferencję szkoleniową pod hasłem „Dwa kroki do lepszego zrozumienia FASD: Charakterystyka, wyzwania i praktyczne wskazówki dla przedstawicieli oświaty” organizowaną pod patronatem prezydenta miasta Michała Litwiniuka. Odbędzie się ona 23 maja o godz. 16:30 w sali 238 Urzędu Miasta Biała Podlaska.
Od 6 maja 2025 r. można nabyć bezpłatne wejściówki na operową galę dla Mam - MAMMA MIA! Trzej tenorzy i sopran, będącą uwerturą do 7. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.