Aktualności
Wielki jubileusz i nowy tomik Henryka Kozaka
2015-08-10
Rok 2015 jest wyjątkowy dla Henryka Kozaka – pisarza, laureata licznych konkursów, rozsławiającego w swoich tekstach Podlasie, urok i idyllę magicznych miejsc. Autor mieszkający obecnie w Lublinie obchodzi swoje 70. urodziny. Z tej okazji, w ramach Biblioteczki Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego, ukazał się nowy tomik poety „Nostalgie”.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie promujące nowy tomik Henryka Kozaka, uwieńczone prezentacją jego tekstów oraz podpisywaniem świeżych egzemplarzy książki. Autor pojawił się w Białej Podlaskiej na zaproszenie Grzegorza Michałowskiego, kierownika Działu Wiedzy o Regionie, a zarazem wydawcy i redaktora naczelnego Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego.

Kozak urodził się w w Krasnej na Podlasiu. Dzieciństwo i młodość spędził w Sitniku koło Białej Podlaskiej. Ukończył Liceum Pedagogiczne w Leśnej Podlaskiej oraz wydział historii UMCS w Lublinie. Opublikował dwie powieści oraz czternaście zbiorów wierszy. Jest laureatem licznych konkursów literackich, m.in. im. Józefa Czechowicza, Józefa Łobodowskiego, Józefa I. Kraszewskiego oraz Anny Kamieńskiej. Jego wiersze i prozę tłumaczono już na język rosyjski, rumuński (wydawnictwa książkowe), serbski i węgierski. Od czasu studiów mieszka w Lublinie, lecz w sercu i w wierszach nadal pozostaje na Podlasiu.

O autorze wdzięcznie pisze prof. Jadwiga Mizińska: Henryk Kozak jest Poetą Starym. Nie tyle w sensie metrykalnym, ile duchowym. I zarazem Młodym - ma siwe włosy i brodę, ale oczy niebieściutkie […] Kolczasty ten świat nic już mu nie może zrobić, nie zdoła go ukrzywdzić. Kozak niczego zresztą od niego nie oczekuje. Bo stworzył sobie też własną Przestrzeń. Jej zimowa stolica to Sitnik, a letnia to Luta. Henryk Kozak jest Panem na Sitniku i Lucie. W każdej chwili jednak może się przenieść na Plac Litewski do Lublina, czy do Zarośli na grzyby. I umówić na spotkanie z Mistrzem Tadeuszem Nowakiem, z Anną Marią Magdaleną, czy z kim tam zapragnie.

„Nostalgie” można nabyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Księgarni Podlaskiej.
Pozostałe artykuły

Utrudnienia na ul. Francuskiej
2022-08-01

W związku z realizacją zadania pn. „Budowa ulicy Armii Krajowej w Białej Podlaskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Witolda Pileckiego do skrzyżowania z ul. Francuską” od dnia 3...

Komunikat dotyczący zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla w upalne dni
2022-07-29

"Strażacy rekordowo często wyjeżdżają do interwencji związanych z emisją tlenku węgla w mieszkaniach i domach – przyczyną upał.

Wielkie otwarcie Stadionu Miejskiego!
2022-07-28

Największe gwiazdy polskiego futbolu, trenerzy reprezentacji Polski, władze PZPN z tak wyjątkowymi gośćmi otworzymy Miejski Stadion 4 września o godzinie 19:00

Budżet obywatelski - oddajemy decyzję w ręce mieszkańców !
2022-07-28

Zgłoś swój projekt i miej realny wpływ na rozwój naszego miasta.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.