Aktualności
Waldemar Robak: nie samą klasyką człowiek żyje
2015-08-05
Dyrektor bialskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina zawsze marzył o plenerowych koncertach z muzyką klasyczną, gdzie przychodzi się aby słuchać bez sztywnej i sztucznej atmosfery sali widowiskowej. Dzięki inicjatywie prezydenta Dariusza Stefaniuka i senatora Grzegorza Biereckiego te plany miały szansę się ziścić.

Jak doszło do realizacji tego pomysłu?
- Koncerty u Radziwiłłów wymyśliłem już dawno temu i robimy to od 1997 roku, tylko nigdy w formie plenerowej. Podczas ubiegłorocznych przygotowań do jednego z takich występów zaproponowałem moim uczniom koncert na zewnątrz. Wyszliśmy wtedy do parku, zaczęliśmy po prostu grać, a ludzie schodzili się i słuchali. Wtedy po raz pierwszy zasugerowano nam, że moglibyśmy robić takie koncerty cyklicznie.

Co było dalej?
- Prezydent Stefaniuk spytał mnie, czy mógłbym robić w parku takie koncerty. Odpowiedziałem mu, że o tym marzę, ale brakuje nam odpowiednio lekkiego fortepianu, o brzmieniu instrumentu koncertowego, z odpowiednio wyważoną klawiaturą. Okazało się że taki sprzęt z najwyższej półki jest w stanie zasponsorować nam senator Grzegorz Bierecki. Przyda się nie tylko na te koncerty w parku, ale również możemy go łatwo przemieszczać dzięki jego mobilności. Można go też idealnie nagłośnić.

Jaka jest idea koncertów?
- Założeniem plenerowych koncertów było to, żeby ludzie niekoniecznie siedzieli na krzesłach i słuchali kolejnych występów. Chodziło o zaprezentowanie tej muzyki w sposób nieskrępowany salą koncertową. Przyzwyczailiśmy się już do tego pięknego miejsca, a wszyscy przyjezdni tylko potwierdzają, że jest to wyjątkowy park. Ciągle słyszę, że mamy tutaj najpiękniejsze miejsce jeśli chodzi o szkołę muzyczną i w pełni się z tym zgadzam.

Podczas koncertów wybrzmiewa nie tylko repertuar klasyczny.

- Nie uczymy się tylko Bacha, Mozarta, Beethovena czy Chopina. Oczywiście są pewne kanony, które uczniowie muszą poznać. Natomiast gramy absolutnie wszystko. Niektóre osoby bardzo sprawnie grają jazz, same komponują. Wydaje mi się że to będzie też dobra okazja, żeby zaprezentować ich talenty. Nie samą klasyką człowiek żyje.

Koncerty będą gościły w parku przez cały sierpień.

- Zagramy w każdą niedzielę. Usłyszymy jeszcze klarnecistę Michała Robaka, absolwenta naszej szkoły i Akademii Warszawskiej. Mam nadzieję że później zobaczymy także Radka Żyłę, nasz nauczyciel saksofonu, w towarzystwie Wioletta Drulak na fortepianie. Wreszcie myślę że będzie okazja do zaprezentowania naszej Orkiestry Kameralnej.

Orkiestra to prawdziwy powód do dumy dla szkoły.
- Gramy już trzeci rok i angażuję się w to z wielką chęcią, zwłaszcza że robię to społecznie. Mamy radość wspólnego grania. Próby odbywają się tylko raz w tygodniu, ale gramy naprawdę na wysokim poziomie. To nie jest tylko moja opinia ale również ludzi, którzy nas słuchają. Taka orkiestra jest niezbędna nie tylko w szkole, ale również w mieście. Prezydent jest człowiekiem otwartym, zresztą melomanem, absolwentem szkoły, znającym się na rzeczy. Myślę że będzie się nam dobrze współpracowało. To chyba już widać chociażby po tych koncertach na Placu Wolności, gdzie prezentują się ludzie związani z Białą Podlaską. Podoba mi się bardzo ta inicjatywa, jest nie do przecenienia.
Pozostałe artykuły

Utrudnienia na ul. Francuskiej
2022-08-01

W związku z realizacją zadania pn. „Budowa ulicy Armii Krajowej w Białej Podlaskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Witolda Pileckiego do skrzyżowania z ul. Francuską” od dnia 3...

Komunikat dotyczący zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla w upalne dni
2022-07-29

"Strażacy rekordowo często wyjeżdżają do interwencji związanych z emisją tlenku węgla w mieszkaniach i domach – przyczyną upał.

Wielkie otwarcie Stadionu Miejskiego!
2022-07-28

Największe gwiazdy polskiego futbolu, trenerzy reprezentacji Polski, władze PZPN z tak wyjątkowymi gośćmi otworzymy Miejski Stadion 4 września o godzinie 19:00

Budżet obywatelski - oddajemy decyzję w ręce mieszkańców !
2022-07-28

Zgłoś swój projekt i miej realny wpływ na rozwój naszego miasta.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.