Zakończyła się 9. Parafialna Pielgrzymka Rowerowa do Brasławia i Rygi. Organizatorem wyprawy była parafia NNMP w Białej Podlaskiej. 35. pątników w ciągu 7 dni pokonało trasę o długości 650 km, odwiedzając między innymi białoruską Lidę, Holszany, Oszmianę, a także łotewski Daugavpils, Jakubów i Rygę.
– To była wspaniała, barwna, pełna przygód wyprawa. Przemierzyliśmy ogromny szmat drogi. Mieliśmy możliwość zobaczyć miejsca tak bardzo odległe i poznać ludzi tak bardzo innych, a jednocześnie tak bardzo bliskich – mówi Władysław Zaciura, jeden z koordynatorów wyprawy.
Pielgrzymi ruszyli o poranku 11 lipca, po mszy odprawionej przez ks. Mariana Daniluka. Kanonik polecał wówczas pątników opiece św. Benedykta i zalecił, aby podróż odbyć w benedyktyńskim skupieniu. Okazało się że rada była przydatna, szczególnie w stosunku do najbardziej rozmownych uczestników wyprawy.
Wyjazd poprzedziło spotkanie z prezydentem Dariuszem Stefaniukiem, który dodawał otuchy śmiałkom. Uczestnicy otrzymali także w prezencie koszulki upamiętniające jubileusz 490-lecie nadania praw miejskich Białej Podlaskiej, a włodarz podkreślał wymiar religijny wyprawy, który miał być znacznie istotniejszy od walorów turystycznych.
Na trasie największymi przeciwnikami pątników była pogoda, drobne uszkodzenia rowerów i niekiedy skomplikowana trasa. Przejeżdżając przez Rygę pielgrzymi podzielili się na dwie grupy, które pojechały w różnych kierunkach. Na szczęście nowoczesne technologie nawigacyjne pomogły naprawić pomyłkę i spokojnie dojechać do zamierzonego celu.
Nie zabrakło także ciekawych wzruszających akcentów. Na Białorusi żywe reakcje mieszkańców wywoływały biało-czerwone chorągiewki, przymocowane do rowerów, a zdarzyło się nawet w jednej z wiosek, że pielgrzymów błogosławiono w języku polskim. Przyjezdnych najczęściej przyjmowano wszędzie bardzo ciepło, a podczas mszy można było usłyszeć polskie pieśni z charakterystycznym, wschodnim zaśpiewem. Pielgrzymi mogli liczyć na duchową opiekę ks. Jarosława Rękawka.
Przeprawa na Łotwę okazała się ciekawym kontrastem. Zarówno pod względem ruchu na drogach, jak i pod względem finansowym (waluta euro). Nie do przecenienia był także przejazd nad Dźwiną i przechadzka Rygą. Tutaj pielgrzymi mogli podziwiać m.in. najważniejsze świątynie różnych wyznań, z katolicką Katedrą św. Jakuba, której historia sięga XIII w., a strzelista wieża góruje nad miastem.
Pątnicy w ciągu siedmiu dni przebyli rowerami ok. 650 km. I chociaż napotkali na swojej drodze mnóstwo przygód, wzruszeń i zaskoczeń, to nie zapomnieli o najważniejszym celu ekspedycji.
– Przede wszystkim jednak mieliśmy czas na modlitwę. Rozpoczynaliśmy i kończyliśmy z nią dzień. Modlitwa towarzyszyła nam w drodze, czy to w formie cichego różańca, czy wspólnego pacierza. Zanieśliśmy swoje intencje do stóp Maryi Królowej Jezior w Brasławiu. Daliśmy radę. Wracamy stamtąd z lekkim sercem – mówi z dumą Władysław Zaciura.
W Pracowni Grafiki Komputerowej „Piksel" podsumowany został projekt stypendialny sióstr Lilianny i Zuzanny Rudzkich, które za swoje liczne sukcesy graficzne i filmowe w 2024 roku otrzymały od prezydenta miasta Michała Litwiniuka stypendium artystyczne.
Podczas Świątecznej Gali Tańca prezydent Michał Litwiniuk wręczył Nagrodę Jubileuszową zespołowi, który od lat promuje miasto, prezentując taniec nowoczesny, modern, jazz oraz hip hop. Ma na swoim koncie ponad 1 000 nagród wytańczonych w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i turniejach.
W IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej odbył się turniej koszykarski „Podwórkowa Liga 3x3”. Przeznaczony on był dla zespołów ze szkół średnich i podstawowych, które wymyśliły dla swoich drużyn oryginalne nazwy.
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.