Aktualności
Przebyli 650 km w drodze do Maryi (WIDEO)
2015-07-31
Zakończyła się 9. Parafialna Pielgrzymka Rowerowa do Brasławia i Rygi. Organizatorem wyprawy była parafia NNMP w Białej Podlaskiej. 35. pątników w ciągu 7 dni pokonało trasę o długości 650 km, odwiedzając między innymi białoruską Lidę, Holszany, Oszmianę, a także łotewski Daugavpils, Jakubów i Rygę.

– To była wspaniała, barwna, pełna przygód wyprawa. Przemierzyliśmy ogromny szmat drogi. Mieliśmy możliwość zobaczyć miejsca tak bardzo odległe i poznać ludzi tak bardzo innych, a jednocześnie tak bardzo bliskich – mówi Władysław Zaciura, jeden z koordynatorów wyprawy.

Pielgrzymi ruszyli o poranku 11 lipca, po mszy odprawionej przez ks. Mariana Daniluka. Kanonik polecał wówczas pątników opiece św. Benedykta i zalecił, aby podróż odbyć w benedyktyńskim skupieniu. Okazało się że rada była przydatna, szczególnie w stosunku do najbardziej rozmownych uczestników wyprawy.

Wyjazd poprzedziło spotkanie z prezydentem Dariuszem Stefaniukiem, który dodawał otuchy śmiałkom. Uczestnicy otrzymali także w prezencie koszulki upamiętniające jubileusz 490-lecie nadania praw miejskich Białej Podlaskiej, a włodarz podkreślał wymiar religijny wyprawy, który miał być znacznie istotniejszy od walorów turystycznych.

Na trasie największymi przeciwnikami pątników była pogoda, drobne uszkodzenia rowerów i niekiedy skomplikowana trasa. Przejeżdżając przez Rygę pielgrzymi podzielili się na dwie grupy, które pojechały w różnych kierunkach. Na szczęście nowoczesne technologie nawigacyjne pomogły naprawić pomyłkę i spokojnie dojechać do zamierzonego celu.Nie zabrakło także ciekawych wzruszających akcentów. Na Białorusi żywe reakcje mieszkańców wywoływały biało-czerwone chorągiewki, przymocowane do rowerów, a zdarzyło się nawet w jednej z wiosek, że pielgrzymów błogosławiono w języku polskim. Przyjezdnych najczęściej przyjmowano wszędzie bardzo ciepło, a podczas mszy można było usłyszeć polskie pieśni z charakterystycznym, wschodnim zaśpiewem. Pielgrzymi mogli liczyć na duchową opiekę ks. Jarosława Rękawka.

Przeprawa na Łotwę okazała się ciekawym kontrastem. Zarówno pod względem ruchu na drogach, jak i pod względem finansowym (waluta euro). Nie do przecenienia był także przejazd nad Dźwiną i przechadzka Rygą. Tutaj pielgrzymi mogli podziwiać m.in. najważniejsze świątynie różnych wyznań, z katolicką Katedrą św. Jakuba, której historia sięga XIII w., a strzelista wieża góruje nad miastem.

Pątnicy w ciągu siedmiu dni przebyli rowerami ok. 650 km. I chociaż napotkali na swojej drodze mnóstwo przygód, wzruszeń i zaskoczeń, to nie zapomnieli o najważniejszym celu ekspedycji.

– Przede wszystkim jednak mieliśmy czas na modlitwę. Rozpoczynaliśmy i kończyliśmy z nią dzień. Modlitwa towarzyszyła nam w drodze, czy to w formie cichego różańca, czy wspólnego pacierza. Zanieśliśmy swoje intencje do stóp Maryi Królowej Jezior w Brasławiu. Daliśmy radę. Wracamy stamtąd z lekkim sercem – mówi z dumą Władysław Zaciura.
Pozostałe artykuły

Kolejny graficzny sukces Piksela!!
2022-05-18

Miło nam poinformować, że młodzi artyści z Pracowni Grafiki Komputerowej„Piksel", zatriumfowali na XXI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i Franciszki Arnsztajnowej" pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Klub Kultury Scena gościł młodych zdolnych recytatorów
2022-05-13

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie ogłosił 41. Mały Konkurs Recytatorski dla uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego, a Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego przeprowadziło eliminacje powiatowe.

Sięgnij po dotację na własną działalność gospodarczą!
2022-05-11

19 maja br. rozpoczynamy rekrutację do projektu „Załóż firmę i odnieś sukces! Kompleksowe wsparcie dla osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej na terenie MOF Biała Podlaska – edycja II"

Utrudnienia w ruchu na ulicy Zamkowej
2022-05-06

W związku z trwającą przebudową ulicy Zamkowej polegającą na budowie ścieżki rowerowej informujemy, że od dnia 9 maja 2022 r. (poniedziałek) na w/w ulicy będzie można napotkać utrudnienia w ruchu...

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego spotu promującego 4. edycję Rowerowej Stolicy Polski!
2022-05-06

Pobierz darmową aplikację Aktywne Miasta i dołącz do zabawy.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.